Kaplnka Panny Márie Snežnej v Úhornej

Informácie o pútnickom mieste

Miestna legenda hovorí, že v Úhornej istý muž pri oraní našiel v zemi malý obrázok Panny Márie Pomocnice. Nevidel dobre na to, čo leží na zemi. Až keď sa zohol a pretrel si tvár i oči vodou, ktorá bola v mláke na zemi, zrak sa mu ihneď zlepšil. Obraz zaniesol do kostola v Úhornej. Tento sa však po roku stratil. Ale pri ďalšej orbe sa znovu našiel v zemi. Neskôr sa na tomto mieste sa napadaný sneh okamžite zmenil na kamene. Táto udalosť sa považovala za zázrak a ako Božie znamenie na vybudovanie kaplnky. Prvú drevenú kaplnku dala vybudovať v roku 1813 vdova Andrássyová. Pri nej vyvieral aj výdatný prameň, ktorý obložili bielymi kameňmi. K tomuto prameňu začali najprv chodievať matky so svojimi zrakovo postihnutými deťmi, umývali im oči vodou a mnohé sa uzdravili.

Pri prameni sa nachádza aj otvorená jaskyňa postavená z bieleho kameňa, v ktorej je socha Panny Márie. Táto jaskyňa pochádza z roku 1930 a dal ju vybudovať kňaz Štefan Herko ako poďakovanie Panne Márii za svoje uzdravenie z ťažkej choroby. Liečil sa totiž v neďalekých kúpeľoch Štós na tuberkolózu. O dva roky neskôr tu pribudla ďalšia jaskyňa so sochou Trpiaceho Krista.

Dnes patrí Úhorná do farnosti Smolník v Rožňavskej diecéze. Pútnické miesto je celoročne navštevované pútnikmi z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia (počas hlavnej púte je návštevnosť okolo 15.000). Počas hlavnej púte, ktorá sa koná pravidelne cez prvý augustový víkend (sviatok Panny Márie Snežnej sa slávi 5. augusta) sú slávené sväté omše nielen v slovenskom jazyku, ale aj maďarčine a nemčine. Mnohí mladí pútnici na tomto prespávajú pod holým nebom. Pred augustovou slávnosťou sa tradične koná aj pešia púť, ktorá sa začína pred Biskupským úradom v Rožňave.

(zdroj: Buganová K. in Piatrová A., 2009)

Turistické atrakcie v okolí

Rožňava – je významné centrum regiónu Gemer, ktorý má bohatú banícku históriu, ťažili sa tu predovšetkým železné rudy. Samotná Rožňava má viac ako 700 históriu. Za návštevu stojí stredoveké námestie, ktoré najväčšie svojho druhu na Slovensku (má štvorcový pôdorys) a je obklopené honosnými meštianskymi domami, katedrála, renesančná strážna veža, mestská radnica, biskupský palác a ďalšie pamiatky. Dnes sa v meste organizujú aj rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Za návštevu stojí Rožňavská kalvária, ktorá patrí medzi najstaršie stavby tohto druhu na Slovensku. Je postavená na južnom svahu, na ktorom sa kedysi pestovalo hrozno. Prechádzka na kalváriu nie je náročná, od rožňavskej radnice necelé 2 km.

Kúpele Štós – sú unikátne svojim prírodným prostredím. Nachádzajú sa v čistom a bezprašnom ovzduší v nadmorskej výške 650 m n. m, ktoré vytvára vynikajúce podmienky pre vysokú intenzitu infračerveného a ultrafialového slnečného žiarenia. Ovzdušie tu neobsahuje aerosóly umelého pôvodu a mikroklíma vyniká čistotou a sviežosťou vzduchu, nasýteného ozónom a vôňou živíc. Účinok klimatickej liečby je podporený speleoterapiou v blízkej Jasovskej jaskyni. Hlavným indikačným zameraním kúpeľov je liečba chorôb dýchacích ciest. Kúpele majú dlhodobú tradíciu a veľmi dobré liečebné výsledky.

Krásnohorská jaskyňa – patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pohyb v jaskyni je možný iba v sprievode skúsených vodcov a v kompletnom jaskyniarskom výstroji. Terén jaskyne je členitý, prehliadka je preto spojená s istou dávkou adrenalínu a športovej aktivity. Nachádza sa tu „kvapeľ rožňavských jaskyniarov“, ktorý bol donedávna považovaný za najvyšší na svete. Dĺžka sprístupnenej časti je 420 metrov.

Kaštieľ Betliar – je jediným zachovaným kaštieľom na Slovensku po roku 1945, kde sa zachovalo originálne zariadenie a zbierky. Počas komunistického režimu boli totiž šľachtické rezidencie systematicky pustošené. Kaštieľ bol sídlom rodu Andrássy, ktorí sú považovaní za najvýznamnejších aristokratov v Európe v období 19. storočia. Betliar im slúžil ako luxusné reprezentačné sídlo a jeho architektúra bola inšpirovaná anglickými vidieckymi sídlami ako aj francúzskou architektúrou.

Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta Úhorná možno nájsť na web stránkach:

  • Krajská organizácia cestovného ruchu Košice región (https://www.kosiceregion.com/sk/)
  • Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer (https://www.regiongemer.sk/)

Kaplnka Panny Márie Snežnej v Úhornej

Ubytovanie

  • Ubytovanie pre pútnikov: ubytovanie pre pútnikov priamo v Úhornej nie je dostupné.
  • Iné súkromné ubytovanie v okolí

Dostupnosť

Autom

Prístup autom je najrýchlejší.  Z Rožňavy do Úhornej (okolo 30 km) možno zvoliť cestu č. 549; táto je najkratšia ale je v zlom technickom stave.

Verejnou dopravou

Obec Úhorná je najdostupnejšia hromadnou autobusovou dopravou z Košíc. Aktuálne cestovné poriadky na www.cp.sk.

Pešo

Hlavná pešia púť do Úhornej sa koná pravidelne okolo 5. augusta, čo je sviatok Panny Márie Snežnej.  Pútnici vychádzajú k pútnickému miestu z mesta Rožňava a okolitých obcí. Program putovania býva zverejnený na webovej stránke Rožňavskej diecézy.

Na bicykli

Z Rožňavy so Úhornej po ceste číslo 549, terén je však veľmi exponovaný, cyklista musí prekonať až okolo 800 výškových metrov.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár