Szent Miklós bazilika a Kegyelmes Szűzanya képével Trnavában

Információk a zarándokhelyről

A trnavai Szűz Mária kegyképéhez való zarándoklatnak több mint háromszáz éves hagyománya van. Nemcsak a trnavai polgárok, hanem a környékbeli hívek is eljönnek a Szent Miklós-bazilikába (a templom 2008 óta viseli a „Basilica Minor” címet), ahol a kegyelemért és a számos veszélytől való megmentésért való hálából elhelyezik a képet.

Maga a fából készült kép Rómából származik. 1585-ben a későbbi érsek, František Forgáč hozta Trnavába, aki tanulmányai miatt Rómában tartózkodott. A kép a római Szent Alexius és Bonifác kolostorból származó ikon hű másolata, amelyet a Szent Miklós-templomnak adományozott, ahol a mai napig függ.

Az első csoda, amelyet ennek a festménynek tulajdonítanak, 1663-ban történt, amikor egy török sereg formájában fenyegető veszély közeledett Trnava felé. A lakosok a Szűz Mária-képnél gyűltek össze, és imádkoztak a hódító törökök által okozott pusztítástól és pusztítástól való megkegyelmezésért. Itt megmagyarázhatatlan és rendkívüli esemény történt: a Szűzanya képe véres könnyeket hullatott, és a törökök váratlanul elfordultak a várostól.

A következő veszélyt a trnavaiakra 1710-ben egy pestisjárvány jelentette. A pestis gyorsan terjedt, és az emberi áldozatok száma folyamatosan nőtt. A városi tanács már nem tudott módot találni a megállítására. Végül a kétségbeesett lakosok a város vezetőinek vezetésével Szűz Mária kegyképéhez fordultak segítségért könyörögve. A könyörgő szentmise után a Szent Miklós-templomtól a kegyképet kísérő körmenet a Trnava téren keresztül, a Szentháromság-szobor mellett elhaladva visszament a plébániatemplomba. A hagyomány szerint 1710. november 21-én, Szűz Mária bemutatásának ünnepén, 1710. november 21-én délelőtt a „Dicsérünk téged, Istenem” himnusz eléneklése után a pestis teljesen megszűnt. Erről a szokatlan eseményről hivatalos dokumentumok készültek és maradtak fenn.

A fent említett csodákon kívül a trnavaiak úgy vélik, hogy a város csodálatos módon megmenekült a II. világháború pusztításától az Istenanya közbenjárásának köszönhetően: egy légitámadás során hirtelen sűrű köd képződött a város felett, ami megakadályozta a város bombázását.

A zarándoklat hagyományainak új lendületet és újjáélesztését 1944-ben a jámbor szalézi pap, Don Jan Hlúbik és Mons. Dr. Ambróz Lazík. A jelenlegi korszak kezdődött, amikor novemberben rendszeresen megtartják az úgynevezett novénákat, azaz a szentmise ünneplésével egybekötött kilencnapos áhítatot, amelyhez ünnepélyes körmenet is tartozik a kegykép kíséretében. Ez a hagyomány még a kommunista rendszer elnyomása alatt is fennmaradt. Rendszeresen minden évben november 13. és 21. között tartják, a hívek nagy számban vesznek részt rajta.

Turisztikai látványosságok a közelben

Trnava – más néven „Kis Róma” – a következők miatt: a város számos szakrális épülete, amelyek uralják a történelmi központot, az oktatás hagyományai – az első trnavai egyetemet 1635-ben alapították, a bor hagyományai és nem utolsósorban a jó futball – az FC Spartak Trnava erős szurkolói bázissal. Trnava városát 1987-ben városi természetvédelmi területté nyilvánították. A város meghatározó épülete a várostorony, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a város összes történelmi épületére és a Szentháromság térre. Érdemes megnézni a 14. századból származó városfalakat, amelyek ma Szlovákia egyik legrégebbi erődítményrendszerét alkotják. További értékes műemlékek közé tartozik a Keresztelő Szent János-székesegyház Közép-Európa legnagyobb kora barokk oltárával vagy az egykori zsidó zsinagóga, amely a Jan Koniarek Galéria kiállításának ad otthont.

Piešt’any – a város története a 16. század óta szorosan kapcsolódik a fürdőipar fejlődéséhez. A város területén található az egyik leghíresebb szlovákiai gyógyfürdő. Nemcsak a hazai, hanem a külföldi látogatók is keresik. A piesztáni gyógyfürdőszigeten 10 ásványvízforrás található, amelyek a tektonikus lemezek repedésein keresztül, 60-200 méter mélyen a föld alatt fakadnak. A termál ásványvíz és az iszap jótékonyan hat a krónikus gyulladások és a mozgásszervi betegségek kezelésében.

Smolenice vára – ma Nyugat-Szlovákia legfiatalabb és legszebb ékköve. Jó látási viszonyok esetén a várat a nagyszombati Városi Torony kilátójából is láthatjuk. 1953 óta a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) tulajdonában van. A kastélyban galéria is található, ahol a Pálffy család életéből származó egyedülálló korabeli fényképekből rendeztek be kiállítást. A kastélyt egy angol park veszi körül, ahol sok ritka fát ültettek és egy kis tavat is építettek. A park találkozóhely, séták, piknikek és sportolási lehetőségek helyszíne a környék lakói számára. Emellett a túraútvonalak középpontja is, amelyek a kerékpárosok, túrázók és gyermekes családok számára kínálnak sokféle lehetőséget. A várban vezetett túrán is részt lehet venni, amelyről a Szlovák Tudományos Akadémia Kongresszusi Központjának honlapján (https://smolenickyzamok.sav.sk/) lehet tájékozódni.

Klasszicista kastély angol parkkal Dolna Krupában – az első kastélyt a 18. században építették barokk stílusban. Jelenlegi formája a 19. század első feléből származik, és Szlovákia egyik legszebb klasszicista falusi építészeti alkotása. A kastélyban ma a zene és a hangszerek történetének átfogó archív dokumentációjára szakosodott múzeum működik, amelyet a Szlovák Nemzeti Múzeum kezel. Itt található L. van Beethoven zeneszerző emlékműve is, aki rövid ideig a kastélyban dolgozott. A kastélyhoz tartozik egy angolpark is, amelyben számos kisebb építészeti építmény található, mint például egy tó egy szigettel, különböző szobrok, egy mesterséges barlang, vízesések stb.

A Malokárpáti borvidék – festői bortermelő vidék nem messze Trnavától a Kis-Kárpátokban. A borászati hagyományokban gazdag történelmi városokban vagy falvakban lehet a legkönnyebben megismerkedni a helyi borok ízvilágával és bepillantást nyerni a helyi pincészetekbe. Történelmileg a legfontosabb fajták a Grüner Veltliner, a rizling és a kékfrankos. Az újonnan nemesített fajták, mint a Dunaj és a Dévín szintén figyelmet érdemelnek. A régió jellegzetes gasztronómiai különlegessége a több mint 100 éves hagyományokkal rendelkező sült liba (a leghíresebb a Slovenský Grob nevű falu).

Egyéb látnivalók

Regionális Turisztikai Szervezet Trnava régió tapasztalatok https://kocrtt.sk/

Regionális Turisztikai Szervezet Trnava régió https://www.regiontrnava.sk/en

Szent Miklós bazilika a Kegyelmes Szűzanya képével Trnavában

Szállás

  • Zarándokszállás: jelenleg nem áll rendelkezésre
  • Egyéb magánszállások Trnava és környéke

Elérhetőség

Autóval

A leggyorsabb az autóval való megközelítés. Trnava a D1-es autópályán, valamint az R1-es gyorsforgalmi úton (Trnava kijárat) található. Parkolni közvetlenül a városközpontban, valamint a központon kívül is lehet, alacsonyabb díj ellenében.

Tömegközlekedéssel

Trnava vonattal (a nemzetközi vonatok megállnak itt), valamint tömegközlekedési busszal (több nemzetközi járat is megáll itt) is jól megközelíthető. Mind a vasútállomás, mind a buszpályaudvar a központ közvetlen közelében található. A történelmi városközponton keresztül nem közlekedik tömegközlekedés, de lehetőség van gyalogosan végigsétálni a városközponton, vagy bérelhetünk közös használatú kerékpárt vagy robogót. A legközelebbi nemzetközi repülőtér Pozsonyban található, és körülbelül 50 km-re van.

Gyalog

A trnavai gyalogos zarándoklat nem szokványos, mivel a fő zarándoklatra novemberben kerül sor, amikor a hőmérséklet már alacsonyabb.

Kerékpáron

Trnavába nem szokás kerékpározni, mivel a fő zarándoklatra novemberben kerül sor, amikor a hőmérséklet már alacsonyabb. A város közlekedéspolitikája azonban az utóbbi időben a kerékpározás erősítésére és a kerékpáros infrastruktúra kiépítésére irányul, és a látogatók bérelhetnek közös használatú kerékpárokat és robogókat, hogy megcsodálhassák a város történelmi nevezetességeit.

Látogatói élmény

Megjegyzés hozzáadása