Az Istenanya síró ikonja a kolozsvári Nagyboldogasszony templomban.

Információk a zarándokhelyről

Az alsó-zempléni régió legfontosabb görögkatolikus zarándokhelyének és az egész kassai egyházmegye legfontosabb zarándokhelyének létrehozása egy 1670-es eseményhez kapcsolódik. Ez a magyar kálvinista mágnások és a katolikus Habsburg seregek közötti harcok időszaka volt. Mindkét fél harcolt egymással, pusztították egymást, és nem kímélték a templomokat és kolostorokat sem, amelyek ebben az időszakban többször leégtek. Sok értéktárgy és dokumentum is elégett ott.

Amikor Klokočov lakói látták, hogy a magyar református sereg a faluba rohan, a lakosok az ikonra koncentráltak, és az Istenszülőhöz könyörögtek, hogy hárítsa el a pusztulást. Ekkor az ikonosztázon lévő Istenanya arca elsötétült és könnyezni kezdett. A klokočovói ikon e szokatlan szakadása volt az első a „csodás könnyezések” sorozatában. Végül a hadsereg megrohamozta a templomot, és késekkel és szuronyokkal kezdte vágni az ikonokat. Amikor azonban megálltak az Istenanya ikonja előtt, látták, hogy könnyek gyűlnek a szemébe. Végül a katonák felgyújtották a templomot, és az leégett. Az ikon azonban megmenekült. Azt már nem tudni pontosan, hogy a megrémült katona hátrált-e el az ikontól, vagy a templomban jelenlévők állták el az útját az ikonhoz, és menekültek vele az erdőbe. Ezt az eseményt megörökítette a „Klokočovi kép éneke”, amely a legrégebbi, 1670-1683 között keletkezett egyházi szláv nyelvű népdal.

Ma az eredeti ikon egy második másolata van kiállítva tiszteletadásra. A klokočovi ikon tisztelete még ma is él, amit az ide irányuló számos zarándoklat és spirituális tevékenység is bizonyít. A fő zarándoklatra augusztus közepén kerül sor, és a Legszentebb Szűzanya mennybemenetelének ünnepéhez kapcsolódik, akinek a templomot szentelték. A zarándokhely látogatottsága mintegy 30 000 hívő.

Turisztikai látványosságok a közelben

Zemplínska Šírava – 33 km²-es területével Szlovákia második legnagyobb vízfelülete. A „Szlovák-tenger” becenevet a kommunista időkben, az 1970-es évek második felében kapta, amikor a Zemplínska Šírava az egész „keleti blokk” népszerű nyári üdülőhelye volt, és a látogatók száma meghaladta az évi egymilliót. A területen sok a trópusi nap és éjszaka, így Szlovákia egyik legmelegebb területe. A víztározó közelében több üdülőközpont található, amelyek szállást, vendéglátó-ipari szolgáltatásokat, valamint különböző vízi attrakciókat és wellness szolgáltatásokat kínálnak (pl. Thermalpark Šírava számos attrakcióval). A Zemplínská Šírava számos védett vízimadár-, hal- és növényfajnak is otthont ad.

Vyhorlatské vrchy – a Vyhorlatské vrchy-hegység a Vihorlat Tájvédelmi Körzetben található. Lombhullató, főként bükkös erdők uralkodnak. A helyi Vihorlatský průže (Vihorlatský prforest) már több éve büszkélkedhet az UNESCO minőségi pecsétjével, amely számos állatnak és növénynek ad otthont. A Vihorlat hatalmas csúcsgerincének két csúcsa van, a fő nyugati és a néhány méterrel alacsonyabb keleti. A csúcsok egymástól körülbelül 400 méterre helyezkednek el. A hegycsúcsokról pazar kilátás nyílik, jó látási viszonyok mellett panorámás kilátás nyílik, és 5 országba lehet belátni: Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna, Magyarország és Románia területére. A Vihorlat-hegység Szlovákia egyik legerdősültebb hegyvonulata. Népszerű a Morské oko tó is, amely Szlovákia harmadik legnagyobb nem kéreggel borított természetes tava.

Vinian-tó és kastély – Vinné községben található egy népszerű természetes tó, amelynek vize átlagon felüli meleg. Gyönyörű természet veszi körül sűrű erdők közepén, egy középkori vár romjai alatt. A Vinnéi tavat a 19. század végén hozták létre tónak. A nyári szezonban számos kulturális rendezvényt szerveznek itt, az igénytelen turisták pedig több szálláslehetőséggel is találkozhatnak. A vinnai vár több mint 700 éves, és gazdag történelemmel rendelkezik. Érdekesség, hogy a közelében 2000 rézérmét találtak, valamint egy fennmaradt, körülbelül 200 éves neuburgi szőlőfajtát. Ma ez a középkori épület egy rom, és a látogatók élvezhetik a hagyományos nyári várjátékokat, megismerkedhetnek a hagyományos mesterségekkel, és megtekinthetik egy ősi daru, egy taposókerék és egy borospince működő másolatát, amelyben a helyi borászok borait tárolják.

Fatemplomok – Szlovákiában egyedülálló szakrális épületek találhatók, amelyek világviszonylatban is rendkívüli értékkel bírnak – fatemplomok. Jelenleg Szlovákiában mintegy 50 fatemplomot őriznek, ezek közül 8 az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. Ezek építési technológiájukban eredetiek: az épület teljes egészében fából készült, fémszögeket nem használtak. Szlovákiában eddig több mint 300 ilyen fatemplom állt. Érdekes, hogy építészetükben keverednek a nyugati (különösen a római) és a keleti bizánci kultúra elemei. Klokočov közelében, Ruská Bystrá faluban található az egyik fatemplom – ez az UNESCO világörökség része, és belsejét egy ritka, egyedülálló keresztrefeszítési ikon díszíti. Egy másik fatemplomot Inovce faluban nemzeti kulturális műemlékké nyilvánítottak.

Senianske rybníky – Senné községben találhatóak a tavak, amelyek Közép-Európa legfontosabb madártani helyszínei közé tartoznak. A madárfajok gazdagsága miatt – eddig akár 145 madárfajt is regisztráltak – egyre több ornitológus érkezik ide nemcsak Szlovákiából, hanem Európából is. A természetkedvelőknek lehetőségük van a madarak megfigyelésére, de a tavakban a sport- és szabadidős horgászatot is élvezhetik.

További turisztikai látványosságok a klokočovi zarándokhely közelében a honlapon találhatók:

  • Regionális Turisztikai Szervezet Dolný Zemplín (https://www.dolnyzemplin.sk/?language=EN)
  • Regionális Turisztikai Szervezet (https://www.kosiceregion.com/en/).

Az Istenanya síró ikonja a kolozsvári Nagyboldogasszony templomban.

Szállás

  • Zarándokszállás: a kiállításon jelenleg egy zarándokközpont működik, ahol lehetőség lesz a zarándokok elszállásolására, valamint különböző lelki programmal egybekötött rendezvények megtartására.
  • Egyéb magánszállások Klokočovban vagy a környező falvakban.

Elérhetőség

Autóval

A leggyorsabb az autóval való megközelítés. A legközelebbi nagyobb város Michalovce, amely egy járási város, és 14 km-re van Klokočovtól. A D1-es autópálya legközelebbi kijárata Bidovce. Kelet-Szlovákia ezen területén általában főként II. és III. osztályú utak vannak. A zarándokhely a Zemplínska šírava víztározó partján fekszik, amelyet elsősorban nyári pihenés céljából látogatnak.

Tömegközlekedéssel

A michalovcei vasútállomásról tömegközlekedéssel lehet eljutni Klokočovóba. A buszok többnyire óránként közlekednek, az út körülbelül 20 percet vesz igénybe.

Gyalog

Nincs jelzett túraútvonal, amely közvetlenül Klokočovóba vezetne. A legközelebbi jelentős turistaútvonal Hôrka községből Kaluža községbe vezet, Kamenec (Kamenec) településrészről Klokočov csak a III. osztályú úton érhető el, melyen gyakran lehet közlekedni.

Kerékpáron

Jelenleg nincs kijelölt kerékpárút, amely a klokočovi zarándokhelyre vezetne. A hely kerékpárral csak egy viszonylag forgalmas III. osztályú úton közelíthető meg.

Látogatói élmény

Megjegyzés hozzáadása