Bazilika Matky Božej Bolestnej Kráľovnej Poľska, Stará Licheň

Informácie o pútnickom mieste

Svätyňa Panny Márie Licheńskej je jednou z najväčších a najznámejších v Poľsku. Počiatky svätyne siahajú do polovice 19. storočia a sú spojené so zjavením Panny Márie pastierovi Mikołajovi Sikatekovi. Mimoriadne udalosti sa odohrali v roku 1850 v Grąblinskom lese (2 km od Licheńa, pri ceste do Konina) pri obraze Panny Márie umiestnenom na borovici.

Počas zjavenia Mária vyzvala k modlitbe, pokániu a zmene života a nariadila ľuďom, aby zbierali almužny na prosebnú omšu a premiestnili obraz na dôstojnejšie miesto. Varovala tiež pred hroziacou epidémiou cholery, ktorá zasiahla Veľkú Poľanu v roku 1852. Dramatické udalosti pripomínali miestnemu obyvateľstvu kázne, ktoré kázal pastier Mikuláš. Pastier Mikuláš vypovedal pod prísahou o viacerých pozorovaniach otcovi Floriánovi Kosinskému, vtedajšiemu farárovi v Licheni. Správa farára o mimoriadnych udalostiach z 5. novembra 1852, napísaná pre cirkevné úrady v Kališti, je najstarším historickým prameňom, ktorý potvrdzuje skutočnosť zjavení a informuje o ich obsahu.

Svedectvá o početných uzdraveniach viedli cirkevné úrady po prešetrení udalostí k tomu, aby nariadili prenesenie obrazu do kostola v Licheni, ktoré sa slávnostne uskutočnilo 29. septembra 1852. V roku 1949 prevzala ličiansku farnosť Kongregácia otcov mariánov Nepoškvrneného počatia Panny Márie (latinsky Congregatio Clericorum Regularium Marianorum sub titulo Immaculatae Conceptionis Beatissimae Virginis Mariae, skrátene MIC).

15. augusta 1967 primas Poľska, kardinál Stefan Wyszyński, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, za prítomnosti ordinára diecézy Wloclawek, biskupa Antoniho Pawlowského, mnohých ďalších biskupov, niekoľkých stoviek kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok a 150 000 veriacich, vykonal akt korunovania obrazu Panny Márie Líščej. Pápež Pavol VI. poslal korunu a udelil obrazu titul Mária – blahoslavená Kráľovná Poľska. V súčasnosti je obraz umiestnený v hlavnom oltári novej baziliky.

Okrem zázračného obrazu sú v Lichne aj ďalšie jedinečné miesta, ktoré sa oplatí vidieť, a náboženské a kultúrne podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť.

Turistické atrakcie v okolí

Kostol svätej Doroty v Starej Lichni je neogotický farský kostol, ktorý sa nachádza v rámci farnosti svätej Doroty spravovanej Mariánskou kongregáciou. Kostol bol v rokoch 1858 – 2006 hlavným chrámom mariánskej svätyne v Starej Lični a počas tohto obdobia sa v ňom uchovával obraz Panny Márie Lichnianskej.

Organ a zvon Panny Márie, Matky Božej v ličianskej bazilike – organ je najväčší v Poľsku, piaty v Európe a štrnásty na svete.  Zvon Panny Márie, Matky Božej – najväčší zvon v Poľsku, svojou váhou prevyšuje Zikmundov zvon, ktorého zvuk už po stáročia ohlasuje všetky najdôležitejšie udalosti v Poľsku. Licheńský zvon je spolu s bazilikou votívnou obetou Poliakov za 2000 rokov kresťanstva.

Golgota – je to jedno z najdôležitejších miest svätyne lišajníkov. Je to umelý kopec z nepravidelných balvanov s kaplnkami, sochami a figurálnymi skupinami súvisiacimi s umučením Ježiša Krista. Každý pútnik si nájde čas, aby putoval po kľukatej ceste na vrchol Golgoty a postavil sa ku krížu, aby s láskou hľadel na ukrižovaného Krista. Je to miesto rozjímania a kontemplácie, kde sa človek môže ponoriť do spirituality a modlitby. Golgota v Licheni priťahuje pútnikov z celého Poľska a sveta, ktorí chcú vzdať hold ukrižovanému Kristovi.

Múzeum otca Jarzębowského – nachádza sa v zadnej časti baziliky. Nachádza sa tu bohatá zbierka poľských pamiatok roztrúsených po celom svete: kráľovské listiny, staré tlače, rukopisy poľských spisovateľov, zbierka bielych zbraní z prelomu 16. a 20. storočia, suveníry z boja za nezávislosť a zo sovietskych gulagov a nacistických táborov. Jeho zbierka obsahuje olejomaľby s náboženskou tematikou zo 17. až 19. storočia, ako aj rytiny európskych umelcov a kresby Matejku a Kossaka. Vlastní jednu z najväčších zbierok dokumentov týkajúcich sa januárového povstania v Poľsku. Od novembra do konca apríla sú po predchádzajúcej dohode možné prehliadky pre organizované skupiny. Internetová stránka: https://www.lichen.pl/muzeum-im-ks-jarzebowskiego/ .

Bulvár rieky Warta – Nadwarciański Boulevard v Konine je takmer kilometer dlhá promenáda s vyhliadkovými terasami, dvoma amfiteátrami, prístaviskom osobných lodí, riečnym prístaviskom, pešími chodníkmi, rekreačnou lúkou s rybníkom a dvoma drevenými lávkami. Bulvár Nadwarciański v Konine je tiež jedným z bodov na trase Veľkej veľkopoľskej slučky.

Ślesinské námestie – počas výletu sa oplatí na chvíľu zastaviť na pôvabnom námestí v Ślesine. Zaujímavá a dlhá história tohto mesta určite priláka mnohých návštevníkov. Za pozornosť stojí aj Napoleonov oblúk, ktorý sa nachádza neďaleko trhu, a pohľad na jazero, pláž a krásne lesy z neďalekého mosta určite poteší nejedného turistu. Útulné trhové námestie s fontánou, socha obchodníka s husami a Svätá rodina – to všetko robí zo Ślesinu skvelé miesto na oddych.

Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta nájdete na webovej stránke Turistického informačného centra Konin: https://www.turystyka.konin.pl/.

Bazilika Matky Božej Bolestnej Kráľovnej Poľska, Stará Licheň

Ubytovanie

– Ubytovanie pre pútnikov: Pútnický dom „Archa“ ( https://arka.lichen.pl/) alebo Pútnický dom „Betlehem“, ktorý má aj konferenčné priestory pre 300 osôb (https://betlejem.lichen.pl/).

– V oblasti sú k dispozícii aj ďalšie komerčné zariadenia.

Dostupnosť

Autom

Ak cestujete autom, do Lichna sa dostanete po diaľnici A2 a potom odbočte na štátnu cestu č. 92 smerom na Poznaň. Potom odbočte na štátnu cestu č. 266 smerom na Lichen. Pre tých, ktorí používajú satelitnú navigáciu, stačí zadať adresu Sanktuária Panny Márie Bolestnej, Kráľovnej Poľska v Lichni, ktorá je ľahko dostupná vo väčšine navigačných systémov. Parkovisko sa nachádza v blízkosti svätyne a vzdialenosť od parkoviska k hlavnému vchodu do baziliky je zvyčajne niekoľko sto metrov. Je to výhodná možnosť, pretože po príchode na parkovisko sa pútnici môžu ľahko dostať do svätyne pešo.

Verejnou dopravou

Z mnohých poľských miest premáva pravidelná autobusová doprava, súkromná aj verejná. Cestujúci môžu vystúpiť na autobusovej stanici v Lichne, ktorá sa nachádza neďaleko centra mesta, a odtiaľ sa k svätyni dostať pešo alebo miestnou verejnou dopravou či taxíkmi.

Pre tých, ktorí radšej cestujú vlakom, je najlepšie ísť do blízkeho mesta, napríklad do Konina, a odtiaľ autobusom do Lichna. Autobusy z Koninu odchádzajú zo zastávky, ktorá sa nachádza na železničnej stanici. Ich trasa vedie cez ulice Aleje 1. Maja, Wyszyńskiego a Jana Pawła II a zastavujú na všetkých zastávkach pozdĺž týchto ulíc. Mimo administratívnych hraníc Konina linka zastavuje len na zastávke Grąblinski les pri Pútnickom dome Nazaret. Konečná zastávka v Lichen Stary sa nachádza na parkovisku pútnického domu Betlehem.

Pešo

Pre tých, ktorí radi putujú pešo, je Lichen dostupný po miestnych cestách a pútnických chodníkoch.

Na bicykli

Cyklisti môžu využívať miestne cesty a pútnické chodníky.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár