Zebrzydowská kalvária a mariánska svätyňa

Informácie o pútnickom mieste

Kalvária a mariánska svätyňa v Kalwarii Zebrzydowskej je jedným z najdôležitejších miest pašiového a mariánskeho kultu v Poľsku. Je malebne situované nad mestom a pozostáva nielen z kostola a kláštora, ale aj z komplexu kaplniek a upraveného parku.

Toto jedinečné náboženské a kultúrne miesto navštívi každoročne viac ako 1,5 milióna pútnikov. Všetko sa začalo na začiatku 17. storočia. Podľa legendy jedného dňa krakovský guvernér Mikołaj Zebrzydowski uvidel na kopci uhlíky troch horiacich krížov, ktoré stúpali k nebu. V roku 1602 na tomto mieste založil kostol a odovzdal ho rádu bernardínov. Postupom času sa toto miesto začalo vďaka rodine Zebrzydowských rozrastať. Bol postavený barokový kostol so zázračným obrazom Panny Márie z Kalvárie a následne bernardínsky kláštor. Obe stavby navrhli architekt Giovanni Maria Bernardoni a flámsky architekt a zlatník Paul Baudarth. Ten navrhol aj takmer všetky kaplnky na kalvárskej krížovej ceste, známej ako Kalvárske cesty (cesty Pána Ježiša, usporiadané v naratívnom slede, rozprávajú príbeh Kristovho umučenia. Patria k nim okrem iného kaplnky Večeradlo, Getsemany, Apokalypsa, Dom Annáša a Kajfáša, Herodesov palác a Pilátova radnica. Niektoré zastavenia mystéria sú označené malými architektonickými formami, ako napríklad Kaplnka svätej Veroniky. Vyvrcholenie pašiových ciest s kaplnkami Ukrižovania, Zostupu z kríža a Božieho hrobu sa nachádza na hore Zar; Máriine cesty slúžia na rozjímanie o Máriinej bolesti pod krížom, napríklad Kaplnka Najsvätejšieho srdca, Ježišov pohreb a Triumf po zmŕtvychvstaní. Niektoré stavby nachádzajúce sa na mieste, kde sa obe cesty zbiehajú, ako napríklad Kostol Božieho hrobu, sú spoločné pre mariánsku a pašiovú cestu. Celá oblasť zahŕňa aj stavby, ktoré nepatria do oboch cyklov, ako napríklad Betsaida, pustovňa svätej Márie Magdalény. Jednotlivé objekty v topografii zodpovedajú názvom miest v Jeruzaleme (Golgota, Sion, Olivová hora)). A tiež pustovňa piatich poľských bratov a kaplnka svätej Márie Magdalény. Vzorom pre ich výstavbu bola Krížová cesta Pána Ježiša v Jeruzaleme.

V barokovej bazilike sa nachádza uctievaný zázračný obraz Panny Márie z Kalvárie, ktorý bol do svätyne darovaný v roku 1641. Počas Veľkého týždňa sa tu konajú pašiové hry, ktoré vrcholia na Veľký piatok a priťahujú do svätyne Kalwaria Zebrzydowska tisíce pútnikov.

V roku 1979 svätý Ján Pavol II. navštívil svätyňu a povýšil ju na baziliku minor. Pápež sem zavítal ako laik a potom ako krakovský biskup. Táto jedna z najvýznamnejších poľských svätýň bola v roku 1999 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Viac informácií nájdete na stránke https://whc.unesco.org/en/list/905/.

Turistické atrakcie v okolí

Lanckorona – je považovaná za najpôvabnejšiu dedinu v Poľsku, nazývanú „mesto anjelov“. Leží na Jantárovej ceste. Najatmosférickejším miestom a výkladnou skriňou obce je lanckorunský trh. Vďaka nezvyčajnému tvaru terénu (svahovitý, so sklonom takmer 10 %), dláždeným uličkám a okolitým dreveným domom z 19. storočia sa návštevníci pri prechádzke po lanškrounskom trhu vrátia v čase. Charakteristické budovy s podlubiami okolo námestia z neho robia jeden z najkrajších komplexov starých drevených budov v Poľsku. Úhľadné jednoposchodové domy sú pokryté šindľom, obohatené verandami s mrežovými zábradliami a zastrešené podlubím, pod ktorým obchodníci vystavovali svoj tovar. Lanckoronské drevené stavby boli zaradené do Cesty drevenej architektúry.

Medzi najzachovalejšie budovy patria tie, ktoré sa nachádzajú na východnej strane námestia a v priľahlých uliciach: Świętokrzyska, Zamkowa, Krakowska a Piłsudskiego. Nie nadarmo sa trhové námestie v Lanckroune často označuje ako „živý skanzen“. V domoch sa odohráva rodinný život a často sa tu nachádzajú tajomné, krásne záhrady ukryté pred pohľadom z ulice.

V Lanckorone nechýbajú útulné kaviarne a reštaurácie, ktoré najmä na jar a v lete pulzujú životom. Sieť kľukatých uličiek je lemovaná obchodíkmi so suvenírmi a remeselnými výrobkami, kaviarňami a galériami. Jednou z najatmosférickejších kaviarní a reštaurácií je „Arka“. Nachádza sa v historickom dome a návštevníkov láka aj na svoju krásnu záhradu. Počas pobytu tu stojí za návštevu Regionálne múzeum, farský kostol svätého Jána Krstiteľa založený kráľom Kazimírom Veľkým a zrúcanina gotického hradu. Viac informácií nájdete na https://visitmalopolska.pl/-/lanckorona-miejsce-aniolow-i-zakochanych.

Bazilika Obetovania Panny Márie, Wadowice – Karol Wojtyla bol v tomto kostole pokrstený a neskôr prijal prvé sväté prijímanie a konfirmáciu. Počas svojich pútí do Wadowíc navštívil pápež tamojší farský kostol trikrát. V roku 1999 tu korunoval obraz Panny Márie ustavičnej pomoci. Dňa 15. mája 2011 odovzdal vtedajší krakovský metropolita kardinál Stanisław Dziwisz relikvie: krv Jána Pavla II. v špeciálnom relikviári – zlatej monštrancii s erbom bývalého pápeža, ktoré sú uložené v špeciálnej pápežskej kaplnke. Viac informácií nájdete na https://www.wadowicejp2.pl/.

Múzeum rodiny Jána Pavla II., Wadowice – dom na Kościelnej 7, kde sa 18. mája 1920 okolo 17.00 h narodil Karol Józef Wojtyła. Budúci pápež tu prežil svoje detstvo a mladosť. V rokoch 1919 – 1938 obývala Wojtyłova rodina dve izby s kuchyňou na prvom poschodí. V roku 1984 tu bola verejnosti sprístupnená pápežova výstava. V roku 2010 sa začala rozsiahla rekonštrukcia budovy, ktorej výsledkom bola adaptácia nielen Wojtyłovho bytu, ale celej budovy na múzeum. Po otvorení v roku 2014 sa turisti môžu zoznámiť s celou životnou cestou svätého Jána Pavla II. vďaka multimediálnej expozícii, ktorá sa rozprestiera na viac ako 1 000 m2. Srdcom múzea je Wojtylov byt, v ktorom sa Karol narodil a žil 18 rokov. Vo vnútri sa nachádzajú originálne exponáty súvisiace s rodinou Wojtyłových. Múzeum Rodinný dom Svätého Otca Jána Pavla II. je kultúrnou inštitúciou, ktorú vytvoril: Malopoľské vojvodstvo, Gmina Wadowice a Krakovská arcidiecéza. Viac informácií: https://domjp2.pl/.

Kláštor bosých karmelitánov – začiatky kláštora bosých karmelitánov vo Wadowiciach sú spojené s osobou svätého Rafała Kalinowského. Tento vojenský inžinier, účastník januárového povstania, vstúpil po návrate z exilu do karmelitánskeho rádu. Do Wadowíc prišiel v roku 1892 a založil tu kláštor. Dnes ho tvorí kostol, kláštor a rekolekčný dom.

Karol Wojtyla mal silné väzby na miestny karmelitánsky kláštor, keďže tu dostal svoj prvý škapuliar. Ako spomínal, s karmelitánmi sa stretával od detstva a poznal ich charakteristický habit. Často chodieval s otcom do Kostola svätého Jozefa, kde dostával duchovnú formáciu, používal sviatosť pokánia a zúčastňoval sa na pobožnostiach. Po prvom svätom prijímaní dostal svoj prvý škapuliar a stal sa aj členom Bratstva svätého škapuliara. Odvtedy aj ako pápež vždy nosil plátenný škapuliar a nikdy ho nevymenil za škapuliarsky medailón.

Po smrti Jána Pavla II. požiadali karmelitáni z Wadowíc kardinála Stanislava Dziwisza, aby kláštoru daroval pápežský škapuliar. Dnes je táto relikvia vystavená v zlatej rozete na stene naľavo od oltára Panny Márie Škapuliarskej. V roku 2004 bol obraz svätého Jozefa v hlavnom oltári ozdobený špeciálnym votívnym darom – Rybárskym prsteňom Svätého Otca Jána Pavla II. a kostol bosých karmelitánov „na kopci“ získal titul Svätyňa svätého Jozefa. Viac informácií: https://karmel-wadowice.pl/

Park miniatúr v Inwalde je čarovné miesto so 65 slávnymi stavbami z celého sveta. Návštevou tohto miesta môžete navštíviť Poľsko od samotných Tatier až po Krakov, Varšavu a pobrežie Baltského mora. Za jeden deň môžete stáť pod Eiffelovou vežou, odfotiť sa pod Bazilikou svätého Petra a vidieť, koľko ukazuje Big Ben. Väčšina miniatúr v Parku miniatúr je vyhotovená v mierke 1:25, vatikánsky komplex – Námestie svätého Petra a Bazilika svätého Petra – v mierke 1:15 a benátsky komplex – Námestie svätého Marka, Bazilika svätého Marka, Zvonica svätého Marka – v mierke 1:10. Viac informácií nájdete na https://parkswiatmarzen.pl/.

Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta nájdete na webovej stránke Malopoľského turistického informačného systému: https://visitmalopolska.pl/.

Zebrzydowská kalvária a mariánska svätyňa

Ubytovanie

– Ubytovanie pre pútnikov Pútnický dom (http://dompielgrzyma.kalwaria.eu/ ).

– Viac ubytovania v Kalwaria Zebrzydowska alebo v mestách v okolí.

Dostupnosť

Autom

Najrýchlejšie sa tam dostanete autom. Na Kalváriu sa môžete dostať z Krakova, Wadowíc alebo iných miest v Malopoľsku, ako aj z mnohých miest v Poľsku. Z Krakova je vzdialenosť približne 40 km. Po príchode do Kalwarie Zebrzydowskej sa vyberte po ceste vedúcej k samotnej svätyni. V blízkosti svätyne sa nachádzajú parkoviská; vzdialenosť, ktorú treba prejsť pešo, závisí od konkrétneho umiestnenia parkoviska.

Verejnou dopravou

Na Kalváriu sa dostanete vlakom alebo autobusom, napríklad z Krakova, Wadowíc alebo Bielska-Bialej. Po príchode na vlakovú stanicu si môžete vziať taxík alebo sa k svätyni prejsť pešo. Z vlakovej stanice je to pešo asi 3 km a z autobusovej stanice asi 2 km.

Pešo

Na pútnické miesto sa dostanete pešo po vyznačených chodníkoch.

Na bicykli

Aktívnejší cestovatelia sa môžu vybrať na bicykli do Kalwarie Zebrzydowskej. Do oblasti vedú cyklotrasy a po príchode do Kalwarii môžete nechať bicykel na parkovisku a prejsť trasu pešo.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár