A Kalwaria Zebrzydowska-i Passió- és Mária-kegyhely
Információk a zarándokhelyről
A Kalwaria Zebrzydowskában található passió- és Mária-kegyhely a passió- és Mária-kultusz egyik legfontosabb helye Lengyelországban. A város fölött festői környezetben található, nemcsak templom és kolostor, hanem kápolnák és tájképi parkok komplexuma is.
Évente több mint 1,5 millió zarándok keresi fel ezt az egyedülálló vallási és kulturális helyszínt. És mindez a 17. század elején kezdődött. A legenda szerint Mikołaj Zebrzydowski, Krakkó kormányzója egy nap meglátta, hogy három égő kereszt parazsa emelkedik az ég felé egy dombon. Ezen a helyen 1602-ben templomot alapított, és a bernardinus rend gondozásába adta. Idővel, a Zebrzydowski családnak köszönhetően, a templomegyüttes növekedni kezdett. Egy barokk templomot építettek a Kalwariai Szűzanya csodatévő képének, majd a bernardinus kolostor következett. Mindkét épületet Giovanni Maria Bernardoni építész és Paul Baudarth flamand építész és aranyműves tervezte. Ő tervezte a Kálvária-keresztút szinte valamennyi kápolnáját is, amelyeket Kálvária-ösvények néven ismerünk (az Úr Jézus útjai narratív sorrendben elrendezve mesélik el Krisztus szenvedéstörténetét. Ezek közé tartozik többek között a Cenákulum, a Gecsemáné, a Fogadalmi kápolna, az Annás és Kajafás háza, Heródes palotája és Pilátus városháza kápolnája. A misztérium egyes stációit kisebb építészeti formák jelzik, mint például a Szent Veronika kápolna. A passióutak csúcspontja a Keresztrefeszítés, a Keresztről való levétel és az Úr sírja kápolnáival a Zar-hegyen található; a Szűz Mária-utak Mária kereszt alatti fájdalmának szemlélésére szolgálnak, pl. a Mária Szíve kápolna, Jézus temetése és diadala a feltámadás után. Néhány épület, amely a két útvonal találkozásánál található, mint például a Miasszonyunk Szent Sírja templom, közös a Mária- és a Passió-szakaszban. A teljes helyszín olyan épületeket is tartalmaz, amelyek nem tartoznak mindkét ciklushoz, például Bethsaida, Szent Mária Magdolna remeteségét. Az egyes helyszínek a topográfiában megfelelnek a jeruzsálemi helyek neveinek (Golgota, Sion, Olajfák hegye)). Valamint az Öt lengyel testvér remeteségét és a Szent Mária Magdolna kápolnát. Építésük mintájául az Úr Jézus jeruzsálemi keresztútja szolgált.
A barokk bazilikában található a Kalwariai Szűzanya csodatévő festménye, amelyet 1641-ben adományoztak a szentélynek. A nagyhéten itt adják elő a nagypénteki passiójátékot, amely zarándokok ezreit vonzza a Kalwaria Zebrzydowska-i szentélybe. 1979-ben II. Szent János Pál meglátogatta a szentélyt, és a bazilika minor rangjára emelte. A pápa még laikus, majd krakkói püspökként járt itt. Ez az egyik legfontosabb lengyel szentély 1999-ben felkerült az UNESCO kulturális és természeti világörökségi listájára. További információ: https://whc.unesco.org/en/list/905/.
Turisztikai látványosságok a közelben
Lanckorona – Lengyelország legbájosabb falujának tartják, amelyet az „Angyalok városának” neveznek. A Borostyánkő-ösvényen található. A falu leghangulatosabb helye és egyben névjegye a Lanckorona piactér. A terep szokatlan formája (lejtős, közel 10 százalékos lejtéssel), a macskaköves utcák és a környező 19. századi faházak miatt a Lanckorona piacterén tett séta visszarepíti a látogatókat az időben. A tér körüli árkádos házakkal díszített jellegzetes épületek Lengyelország egyik legszebb régi faépületegyüttesévé teszik. A takaros, egyemeletes házakat zsindellyel fedik, rácsos korlátokkal ellátott tornácokkal gazdagítják, és árkádokkal fedik, amelyek alatt a kereskedők árujukat mutogatták. Lanckorona faépületei bekerültek a Faépítészeti útvonalra.
A legjobban megőrzött épületek közé tartoznak a piactér keleti frontján és a szomszédos utcákban található épületek: Świętokrzyska, Zamkowa, Krakowska és Piłsudskiego utcák. A Lanckorona piacteret nem véletlenül nevezik gyakran „élő szabadtéri múzeumnak”. A házakban családi élet folyik, és az utcáról nézve gyakran rejtélyes, gyönyörű kertek rejtőznek.
Lanckorona nem szűkölködik hangulatos kávézókban és éttermekben, amelyek különösen tavasszal és nyáron pezsegnek az élettől. A kanyargós utcák hálózatát szuvenír- és kézművesboltok, kávézók és galériák szegélyezik. Az egyik leghangulatosabb kávézó és étterem az „Arka”. Egy történelmi házikóban rendezett, gyönyörű kertjével is csábít. Ha már itt jár, érdemes megnézni a Regionális Múzeumot, a Nagy Kázmér király által alapított Keresztelő Szent János plébániatemplomot és a gótikus vár romjait. További részletek https://visitmalopolska.pl/-/lanckorona-miejsce-aniolow-i-zakochanych.
Boldogságos Szűz Mária bemutatásának bazilikája, Wadowice – ebben a templomban keresztelték meg Karol Wojtylát, majd itt részesült első szentáldozásban és konfirmációban. Wadowicei zarándoklatai során a pápa háromszor látogatta meg plébániatemplomát. 1999-ben megkoszorúzta az Örökkévaló Segítő Szűzanya képét. 2011. május 15-én. az akkori krakkói metropolita, Stanisław Dziwisz bíboros átadta az ereklyéket: II. János Pál vérét egy különleges ereklyetartóban – egy arany monstrancia az egykori pápa címerével, amelyet egy különleges pápai kápolnában őriznek. További részletek https://www.wadowicejp2.pl/.
János Pál Családi Ház Múzeum, Wadowice – a Kościelna utca 7. szám alatti ház, ahol Karol Józef Wojtyła 1920. május 18-án 17 óra körül született. A későbbi pápa itt töltötte gyermek- és ifjúkorát. A Wojtyła család 1919 és 1938 között két szobát lakott az első emeleten, konyhával együtt. 1984-ben pápai kiállítást nyitottak meg a nagyközönség előtt. 2010-ben kezdődött az épület nagyszabású felújítása, amelynek eredményeképpen nemcsak a Wojtyła lakás, hanem az egész épületet múzeumi célokra alakították ki. A 2014-es megnyitást követően a turisták a több mint 1000 m2-en elterülő multimédiás kiállításnak köszönhetően megismerhetik II. Szent János Pál teljes életútját. A múzeum szíve Wojtylowék lakása, ahol Karol született és 18 évig élt. Belül a Wojtyła családhoz kapcsolódó eredeti kiállítási tárgyak találhatók. A Szent János Pál Családi Otthon Múzeumát II: Małopolska vajdaság kulturális és nemzeti örökségi minisztere, Wadowice város önkormányzata és a krakkói érsekség. További részletek: https://domjp2.pl/.
A diszkoszvető karmelita atyák kolostora – a wadowicei diszkoszvető karmelita kolostor kezdetei Szent Rafał Kalinowski személyéhez kötődnek. Ez a hadmérnök, a januári felkelés résztvevője, a száműzetésből való visszatérése után csatlakozott a Kármelhez. Wadowicébe érkezve 1892-ben alapította meg a kolostort. Ma egy templomból, egy kolostorból és egy lelkigyakorlatos házból áll.
Karol Wojtylának szoros kapcsolatai voltak a helyi karmelita kolostorral, mivel itt kapta első skapuláréját. Mint visszaemlékezett, gyermekkora óta találkozott a karmelitákkal, és ismerte jellegzetes habitusukat. Gyakran járt édesapjával a Szent József-templomba, ahol lelki képzésben részesült, részesült a bűnbánat szentségében és részt vett az áhítatokon. Első szentáldozása után kapta meg első skapuláréját, és ezzel egyidejűleg a Szent Skapuláré Testvériség tagja lett. Ettől kezdve pápaként is mindig vászon skapulárét viselt, és soha nem cserélte le skapuláré medálra.
János Pál halála után a wadowicei karmeliták megkérték Stanislaw Dziwisz bíborost, hogy a pápai skapulárét ajándékozza a kolostornak. Ma ez az ereklye egy aranyozott rozettában látható, amelyet a Skapuláré Szűzanya oltártól balra lévő falon helyeztek el. 2004-ben a főoltárban lévő Szent József-képet egy különleges felajánlással – II. János Pál Szentatya Halászgyűrűjével – díszítették fel, és a diszkalkuliás karmeliták „dombon lévő” temploma a Szent József-szentély címet kapta. További részletek: https://karmel-wadowice.pl/
Az inwałdi Miniatűrök Parkja – egy varázslatos hely, ahol 65 híres épület található a világ minden tájáról. Ezt a helyet meglátogatva bejárhatjuk Lengyelországot magától a Tátrától Krakkón és Varsón keresztül egészen a Balti-tenger partjáig. Egy nap alatt megállhatsz az Eiffel-torony alatt, fényképezkedhetsz a Szent Péter-bazilika alatt, és megtudhatod, hogy a Big Ben hány órát mutat. A miniatűrparkban található miniatűrök többsége 1:25 méretarányban készült, a Vatikán komplexuma – Szent Péter tér és Szent Péter bazilika – 1:15 méretarányban, a velencei komplexum – Szent Márk tér, Szent Márk bazilika, Szent Márk harangtorony – pedig 1:10 méretarányban. További részletek: https://parkswiatmarzen.pl/.
A zarándokhely közelében található egyéb turisztikai látványosságok a Malopolska Turisztikai Információs Rendszer honlapján találhatók: https://visitmalopolska.pl/.
Szállás
– Szállás zarándokok számára Zarándokház (http://dompielgrzyma.kalwaria.eu/ ).
– Egyéb szálláshelyek Kalwaria Zebrzydowska vagy a környező településeken.
Elérhetőség
Autóval
A leggyorsabb módja az odajutás autóval. Kalwaria megközelíthető Krakkóból, Wadowicéből vagy más kis-lengyelországi városokból, valamint Lengyelország számos városából. Krakkótól a távolság körülbelül 40 km. Kalwaria Zebrzydowskába érkezve kövesse a szentélyhez vezető utat. A szentély közelében parkolók találhatók; a gyalogosan megtehető távolság a parkoló konkrét elhelyezkedésétől függ.
Tömegközlekedéssel
Kalwaria vonattal és busszal is megközelíthető, például Krakkóból, Wadowicéből vagy Bielsko-Białából. A vasútállomásra érkezve taxival vagy gyalogosan juthat el a szentélyhez. A vasútállomástól kb. 3 km, a buszpályaudvartól pedig kb. 2 km gyalogosan.
Gyalog
A zarándokhelyet kijelölt ösvényeken lehet gyalogosan megközelíteni.
Kerékpáron
Az aktívabb utazóknak lehetőségük van kerékpárral eljutni a Kalwaria Zebrzydowskához. A régióba kerékpárutak vezetnek, és ha megérkezik Kalwariába, a kerékpárt a parkolóban hagyhatja, és az utat gyalog teheti meg.