Szent Mária bazilika Swieta Lipkában Boldogságos Szűz Mária bazilika Święta Lipkában
Információk a zarándokhelyről
A Swieta Lipka-i szentély gyakorlatilag a kelet-poroszországi kereszténység kezdete óta ismert volt. Eredete a 14. századra nyúlik vissza. A népmesék szerint egy bizonyos elítélt, akit a kętrzyn-i templom tömlöcében tartottak fogva, állítólag fából faragott egy Madonna és gyermeke szobrot. Amikor kiszabadult a börtönből, a szobrot egy hársfára akasztotta a Kętrzynből Rzeszelbe vezető út mellett. A szobor hamarosan híressé vált csodáiról, és ennél a hársfánál állították fel az első kápolnát, amelyet a Német Lovagrend papjai láttak el. Swieta Lipka zarándokhellyé vált a Warmiából, Poroszországból és Mazóviából érkező hívek számára. 1519-ben a Német Lovagrend utolsó nagymestere, Albrecht Hochenzollern mezítláb zarándokolt Königsbergből Swieta Lipkába.
A reformáció kora nehéz időszak volt a katolikus hit számára a porosz államban. A katolicizmust betiltották, és a Svatá Lipka-i kápolnát kirabolták és lerombolták. A csodatévő Szűz Mária-szobrot az Örvényi-tóba fojtották, a hársfát pedig, amelyen lógott, kivágták.
1618-ban a katolikusok visszanyerték vallásszabadságukat a porosz területeken. Stefan Sadorski, III. Zsigmond király titkára erőfeszítéseinek köszönhetően Swieta Lipkában új kápolnát építettek, amelyet a jezsuiták gondozásába helyeztek. A kápolnában elhelyezték a Swieta Lipka-i Szűzanya képét, amelyet a Havas Boldogasszony római képének mintájára készítettek. Az új kápolna létrehozásával újjáéledt a zarándokmozgalom. Az érkező zarándokok hamarosan már nem fértek el a kápolnában. 1688 és 1693 között egy barokk kegyhelyet építettek, amely ma is a hívek szolgálatában áll. A gazdagon díszített oltárok, a kovácsoltvas kapu, a kő- és fafaragások, a művészi kovács- és vasmunkák a Swieta Lipka-i szentélyt Lengyelország egyik legpompásabb késő barokk templomává teszik.
A Szent Lipót Madonna képét pápai koronákkal díszítették. Az ünnepélyes koronázást 1968. augusztus 11-én Stefan Wyszyński bíboros, Lengyelország prímása végezte el Karol Wojtyła bíborossal, krakkói metropolitával együtt. 1983. május 29-én, a Boldogságos Szűz Mária látogatásának ünnepén pedig Jan Obłąk warmiai püspök olvasta fel ünnepélyesen a szentélyt minor bazilikává avató pápai bullát.
Az elnéző ünnep főünnepére május utolsó vasárnapján kerül sor, amikor a hívek a „csillagzarándoklat” elnevezésű gyalogos zarándoklat keretében Reszel, Kętrzyn, Mrągowo, Giżycko és a közeli plébániákról a szentélyhez vonulnak. Az ünnepi időszak péntekjein „Swietolipskie Wieczory Muzyczne” című rendezvényeket tartanak a bazilikában.
Turisztikai látványosságok a közelben
Orgonabemutatók – A Szentély híres a kivételes orgonabemutatóiról, amelyek során nemcsak az orgona egyedülálló hangját hallgathatjuk, hanem a mozgó figurákat is megnézhetjük. Rendkívül híresek a Szentélyben a nyári szezonban megrendezett Holyolip Zenei Esték is.
Warmiai püspökök vára – a közeli Reszelben található a Sajna folyó partján a Warmiai püspökök vára. A kastély 1350 és 1401 között épült, ma szállodának, étteremnek és a Kortárs Művészeti Galériának, a Warmiai és Mazúri Múzeum egyik fiókjának ad otthont.
A kętrzyn-i Teuton-kastély a gótikus építészet egyik példája. Bár az évszázadok során többször átépítették, nem vesztette el egyedi jellegét. Kezdetben háromszárnyú épület volt, az udvaron kúttal. A 14. és 15. század fordulóján védőfallal vették körül, amelynek északi, keleti és déli sarkaiban tornyok álltak. A 15. század körül két felvonóhíddal ellátott kaput építettek a falba, amelyet 1454-ben befalaztak, miután a városlakók elfoglalták a várat. 1525 után a vár a hercegi alispánság székhelye lett, a II. világháború előtt pedig a pénzügyi hivatalnak és a tisztviselők lakásának adott otthont. Jelenleg a Wojciech Kętrzyński Múzeumnak ad otthont. További információ: https://www.muzeum.ketrzyn.pl/
Szent György-templom Kętrzynben – A Szent György-templomot 1359-1407 között építették, és beépítették a város erődrendszerébe. Ez a legjobban megőrzött védőtemplom a Masúriában.
Bezlawki vár – gótikus vár, amely a 14. században épült. Eredetileg egy teuton főbíró székhelye volt, a 16. század végén átépítették és evangélikus templommá alakították át. A várat várkapu és védőfal veszi körül, amely később a templom mellett található temető kerítéseként szolgált. A temető maradványai és néhány sírkő ma is látható. A városi legenda szerint a vár falai között őrizték a legendás Szent Grált, amelyet Artúr király lovagjai kerestek. Számos tó, túra- és kerékpárút is látnivaló.
A zarándokhely közelében található egyéb turisztikai látnivalókról a Warmia és Mazúria Regionális Turisztikai Szervezet honlapján lehet tájékozódni: https://wmrot.org/.
Szállás
- Zarándokszállás: Pilgrim’s House (https://www.swlipka.pl/dla-pielgrzyma/domy-pielgrzyma)
- Egyéb szálláshelyek a legközelebbi nagyobb városokban: Kętrzyn és Reszel
Elérhetőség
Autóval
A leggyorsabb módja az odajutás autóval. Swieta Lipka Kętrzynből az 594-es számú országos úton, valamint Lengyelország más irányaiból is megközelíthető.
Tömegközlekedéssel
Swieta Lipka Kętrzyn és Reszel felől autóbusszal érhető el. Kętrzynből kb. 20 perc, Reszelből kb. 10 perc az út. A szentély kb. 3 percre van a buszmegállótól.
Gyalog
A jelenlegi turistatérképek szerint.
Kerékpáron
A jelenlegi turistatérképek szerint.