Máriagyud
Informácie o pútnickom mieste
Hlavnou atrakciou pútnického miesta je bazilika. Už v 14. storočí stál na tomto mieste kostol, ktorého pozostatky sú dodnes viditeľné v súčasnom kostole postavenom v roku 1739. Nad ním sa nachádza veľký vonkajší oltár, miesto významných pútí. Odtiaľto sa do svahu šplhá kalvária postavená v roku 1751. Obrazy jednotlivých zastavení boli vyrobené v továrni v Zsolnay.
Oblasť, v ktorej sa Máriagyüd nachádza, je rozmanitá a bohatá na turistické atrakcie. Stredomorie, ktoré pripomína Pécs, má históriu siahajúcu až do keltských a rímskych čias. Sopianae, ranokresťanské pohrebisko v Pécsi, získalo v roku 2000 titul svetového dedičstva UNESCO. Diecézu Pécs založil svätý Štefan v roku 1009. Okrem katedrály a spomienok na osmanskú éru láka Pécs turistov aj na štvrť Zsolnay a Zsolnayovu zbierku. Pohorie Mecsek ponúka vynikajúce možnosti na pešiu turistiku a ponuku obohacujú aj neďaleké vinárske oblasti Villány a Szekszárd, liečivé vody Harkány a hrad Siklós. Máriagyüd sa nachádza v tomto bohatom prostredí.
Súčasnú mariánsku sochu daroval biskup William Nesselrode v roku 1713. V rokoch 1739 až 1742 bol kostol rozšírený a prestavaný v barokovom štýle. V roku 1805 pápež Pius VII. udelil kostolu odpustkové privilégium. V roku 1846 ho biskup János Szcitovszky vyhlásil za oficiálnu mariánsku svätyňu. V roku 2008 pápež Benedikt XVI. udeľuje kostolu titul „Bazilika minor“, ktorý je spojený s ďalšími odpustkovými výsadami.
Z kostola zo 16. storočia zostali len múry. Súčasnú podobu získal kostol v roku 1742. Vtedy bolo pripravené barokové zariadenie. Socha Srdca Ježišovho v bočnej kaplnke, jej sklenené okná a organ pochádzajú zo začiatku 20. storočia, neobarokový hlavný oltár z roku 1936, pohyblivý oltár a ambo zo 70. rokov 20. storočia, nástenné maľby pokrývajúce klenbu a bočné steny z rokov 1995-96 a zariadenie z roku 2010.
Prostredie kostola je dokonale prispôsobené na modlitbu a ticho. Kaplnka svätého Michala pochádza z roku 1742. Kaplnka bola postavená na mieste stredovekej sakristie a podľa legendy obsahuje pozostatky benediktínskej kaplnky postavenej v roku 1006. Socha Panny Márie Bolestnej bola postavená v roku 1860. V tom istom storočí bola postavená krížová cesta, nad ňou cintorín a v roku 1900 jubilejný kríž. Nové sochy boli vyhotovené v rokoch 1937-38. V týchto rokoch bol postavený aj oltár pod holým nebom, ktorý bol odvtedy vyhlásený, rovnako ako kostol, za pamiatku.
Domus Mariae, útočisko, ktoré čaká na pútnikov. Františkánsky kláštor, ktorý bol pôvodne postavený v roku 1739 z darov veriacich, bol v roku 2003 zrekonštruovaný diecézou Pécs a premenený na prijímacie centrum pre pútnikov. V trojpodlažnej budove je na prízemí jedáleň pre 50 osôb a na horných poschodiach vytvorili ubytovanie pre 34 osôb v dvojlôžkových izbách kategórie turistická ubytovňa s dvoma hviezdičkami. Partnerská reštaurácia pútnického domu poskytuje hosťom zvýhodnené stravovanie. Pútnický dom je otvorený po celý rok a je určený všetkým, ktorí hľadajú duchovné zážitky a tiché rozjímanie. V meste Siklos sa nachádza široká ponuka ubytovania pre turistov vrátane štvorhviezdičkového wellness hotela a penziónov.
V roku 2022 bolo v návštevníckom centre otvorené kníhkupectvo Laudate Sacred Art and Bookstore. Okrem liturgických potrieb a sakrálnych obrazov ponúka aj široký sortiment kníh z náboženských vydavateľstiev.
Pútnické miesto je z hľadiska návštevnosti sezónne. Sezóna zvyčajne trvá od apríla do októbra, pričom najväčší počet návštevníkov je v letných mesiacoch, od mája do septembra. Počet tradičných pútnikov je pomerne nízky. Mnohí z návštevníkov sú náboženskí a kultúrni turisti, ktorých pravdepodobne prilákajú iné atrakcie v regióne. Historické dedičstvo mesta Siklós, kultúrna ponuka mesta Pécs, termálne kúpele Harkány a slávne vínne cesty lákajú turistov, ktorí si svoju trasu dopĺňajú návštevou mesta Máriagyüd. Pútnické miesto nemá informácie o krajinách alebo regiónoch pôvodu návštevníkov. Návštevníci prichádzajú individuálne a v skupinách organizovaných cestovnými kanceláriami, školami alebo individuálnym plánovaním.
Turistické atrakcie v okolí
Hrad Siklós – významná historická pamiatka Maďarska, ktorého prvé múry boli postavené v 13. storočí a prvá písomná zmienka pochádza z roku 1294. V priebehu storočí ho vlastnilo niekoľko rodov, ale vždy si dokázal udržať svoju dôležitú úlohu. Dnes sa tu konajú rôzne stále výstavy a nachádza sa tu aj kaviareň, kde môžu návštevníci obdivovať Zsolnayove dekoratívne predmety.
Vinárska oblasť Villány – Vinárska oblasť Villány sa nachádza v južnej časti Maďarska, pozdĺž hraníc, na južných a východných svahoch pohoria Villány. Zahŕňa 16 obcí a má submediteránnu mikroklímu, čo z nej robí najčasnejšie sa otepľujúcu oblasť v krajine. Najtypickejšími bielymi odrodami sú Olaszrizling, Chardonnay, Riesling, Hárslevelű a Müller-Thurgau (Rizlingszilváni), zatiaľ čo hlavnými červenými odrodami sú Cabernet Sauvignon, Portugieser, Kékfrankos, Zweigelt, Cabernet Franc, Merlot a v menšej miere Syrah.
Kúpele Harkány – jedinečná termálna voda v Harkány s teplotou 50 až 70 stupňov Celzia vyviera z hĺbky 50 až 70 metrov a obsahuje viac ako 1000 mg minerálov na liter. Jej najdôležitejším minerálom na liečebné účely je sulfid uhličitý. Keď voda prúdi pod tlakom, okamžite sa začne rozkladať a mení sa na plynný sírovodík, ktorý jej dodáva charakteristický zápach. Zrekonštruované kúpele postavené v roku 2003 ponúkajú liečbu v troch bazénoch s celkovou vodnou plochou 2098 m2 a teplotou vody od 34 do 38 °C.
Ranokresťanské pohrebné komory v Pécsi – Cella Septichora, ktorá je od roku 2000 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, slúži ako prezentačné miesto ranokresťanských pohrebných komôr. Okrem návštevníckeho centra si návštevníci môžu pozrieť aj ranokresťanské mauzóleum na rohu námestia Szent István a náhrobné kamene na ulici Apáca. Návštevnícke centrum ponúka šesť dvojpodlažných pohrebných komôr (I, II, III, IV, XIX, XX) a dve väčšie jednopodlažné budovy (Cella Septichora a Pohrebná komora č. V). Ranokresťanské mauzóleum a náhrobné pomníky na ulici Apáca sa nachádzajú ako samostatné ostrovy v rámci svetového dedičstva UNESCO.
Kultúrna štvrť Zsolnay – tento komplex, ktorý je uznaný za maďarské kultúrne dedičstvo, ponúka výstavy, historické budovy, možnosti zábavy a malebné parky. V 19. a 20. storočí tu žila a pracovala rodina Zsolnayovcov, známa výrobou porcelánu. Odkaz Zsolnayovcov naďalej prekvitá v nádherne zrekonštruovanom päťhektárovom areáli v areáli svetoznámej továrne na výrobu keramiky. V Zsolnayovej štvrti sa konajú jedinečné výstavy prezentujúce Zsolnayov odkaz.
Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta Máriagyud nájdete na webovej stránke Turistického združenia Pécs: https://www.iranypecs.hu/en.
Ubytovanie
- Pútnické ubytovanie: Domus Mariae Spiritual House (http://www.mariagyud.hu/szallas/domus-mariae-lelkigyakorlatos-haz?id=21 ).
- Ďalšie súkromné ubytovanie v blízkosti pútnického miesta.
Dostupnosť
Autom
Príchod autom je najrýchlejší a najpohodlnejší. Autom Z Budapešti sa na pútnické miesto Máriagyud dostanete po diaľnici M6 približne za 3 hodiny. V okolí baziliky Máriagyűdi budete mať k dispozícii dostatok parkovacích miest.
Verejnou dopravou
Z Budapešti nie je priamy prístup. Z Budapešti však premáva množstvo autobusov a vlakov do jedného z najväčších maďarských miest Pécs, odkiaľ sa môžete na pútnické miesto Máriagyud dostať niekoľkými autobusmi.
Pešo
Okrem toho môžu turisti z Pilgramu každoročne prejsť do Máriagyűdu cez pohorie Villány po modrej turistickej značke v smere východ – západ a po náučnom chodníku Zázračné jahody.
Na bicykli
Na bicykli sa sem dostanete aj z 18 km vzdialeného mesta Villány, kde vedie cyklotrasa cez vinársku oblasť Villány.