Svätyňa Máriabesnyő

Informácie o pútnickom mieste

Turecké a tatárske nájazdy zanechali osadu Máriabesnyő mnohokrát v histórii spustošenú. Osada, ktorú daroval kráľ Béla IV., bola od roku 1214 až do tureckého vpádu takmer 300 rokov majetkom premonštrátskej cirkvi v Hatvane (maďarské mesto neďaleko Gödöllő). Dôkazom tejto historickej skutočnosti je fakt, že Antal Grassalkovich I., ktorý sa stal majiteľom osady – v tom čase opustenej – v roku 1737, tu našiel ruiny promonštrátskeho kostola.  Antal Grassalkovich I. bol ortodoxný katolík. Mal osobné povolenie od pápeža mať putovný oltár, pri ktorom sa pravidelne zúčastňoval na bohoslužbách, keďže bol rozšíreným pútnikom. Keď jeho tretia manželka Terézia Klobušská vážne ochorela, Grassalkovich sa za ňu modlil a prisľúbil, že v prípade jej uzdravenia dá postaviť kostol na znak vďaky Panne Márii. Jeho želanie sa splnilo, manželka sa uzdravila, ale keďže Grassalkovich čakal na vyznačenie miesta na stavbu kostola, stavba sa oneskorila. Keď v roku 1758 cestou z Hatvanu do Gödöllő pri ruinách premonštrátskeho kostola v Máriabesnyő podupkával koňmi, považoval to za nebeské znamenie. Bolo zvykom bohatých šľachticov postaviť loretánsku kaplnku (takú, ktorá je kópiou originálu v talianskom Lorete) a dať v nej postaviť sochu Panny Márie (takú, ktorá sa dotýka originálu v Lorete). Cédrovú sochu na oltár v Máriabesnyő priniesli v roku 1759 na miesto pešo dvaja kapucínski mnísi. János Fidler, murár z Gödöllő, mal sen o malej kostenej soche pod ruinami kostola, ktorú napokon 19. apríla našiel. Socha pochádza pravdepodobne z 12. storočia a zobrazuje Pannu Máriu s malým Ježišom v náručí.  Je vysoká 11 cm a široká 4 cm. Okolnosti zázračného znovuobjavenia sochy potvrdil aj váčsky arcibiskup gróf Christoph Migazzi. Ozdoby na korune a opasku boli vyrobené z 23 diamantov z rodinných šperkov Grassalkovichovcov. Socha v striebornej skrinke s krištáľovým okienkom bola potom umiestnená v zámockom kostole v Gödöllő a duplikát loretánskej sochy so striebornou korunou bol umiestnený v kaplnke v Máriabesnyő, ktorá bola vysvätená 15. augusta 1761.  Po zázračných udalostiach v Máriabesnyő – uzdravení zmrzačenej ruky mäsiara z Gödöllő – a príleve pútnikov do Máriabesnyő sa Grassalkovich rozhodol zväčšiť kostol, aby sa doň zmestili pútnici. Keďže kostol bol postavený na kopci, architekt András Mayerhoffer sa rozhodol pre špeciálne viacúrovňové architektonické riešenie. Najprv postavil kryptu rodiny Grassalkovichovcov a dolný kostol a potom loretánsku kaplnku, horný kostol, ktorý v súčasnosti slúži ako svätyňa. Kostol bol vysvätený 17. marca 1771. V interiéri sa nachádza oltár obrátený k audienčnej sieni.

Dvojposchodový barokový kostol s dvoma oltármi a sochami Panny Márie je jedinečným miestom v Maďarsku, ktoré každoročne priláka tisíce pútnikov. Na hlavnom oltári postavenom v roku 1917 sa nachádza najmenšia, 11 cm vysoká a 4 cm široká, zázračne nájdená kostená soška v Maďarsku. Na zadnom oltári sa nachádza socha Lorety, ktorú do Máriabesnyő priniesli pešo dvaja kapucínski mnísi. Kostol bol postavený za desať rokov (1761-71). Je jedným z najnavštevovanejších mariánskych pútnických miest spomedzi 33 kostolov, ktoré dal postaviť alebo zrekonštruovať Antal Grassalkovich I. a jeho manželka.  V dolnom kostole sa nachádza jedna z najkrajších barokových svätyní v Maďarsku. Obrovský mramorový sarkofág, v ktorom leží Natal Grassalkovich I. a jeho manželka, je umeleckým dielom Georga Dorfmeistera.

Bočné oltáre zdobia maľby Norberta Baumgartnera, kapucínskeho mnícha z Viedne (z obdobia okolo roku 1770), a vnútorné steny tvoria fresky a okná od Lajosa Mártona. Zlaté spovednice pochádzajú z 18. storočia. Bočné oltáre sú tiež zdobené dielami Norberta Baumgartnera, zatiaľ čo fresky a okná sú dielom Lajosa Mártona.

Písomné dokumenty, v ktorých sa osada spomína ako Máriabesnyő, pochádzajú z 19. storočia. Kostol bol obnovený a dva kostoly (horný a dolný) boli spojené. V roku 1963 bol kostol vyhlásený za samostatnú farnosť. Kostol zasvätený Panne Márii bol 15. augusta 2008 pápežom Benediktom XVI. odhlasovaný a vyhlásený za baziliku minor.

Turistické atrakcie v okolí

Kráľovský palác Gödöllő – jedna z najväčších barokových pamiatok v Maďarsku, pôvodne pomenovaná podľa rodiny Grassalkovichovcov, získala široké uznanie ako kráľovské sídlo cisárovnej Alžbety (Sisi) a cisára Františka Jozefa I. Ponúka stále expozície, ako aj možnosť navštíviť koniareň, barokové divadlo a zámocký park.

Zámok Turai Botaniq – je považovaný za jeden z najkrajších zámockých hotelov v Maďarsku s novorenesančnými a neobarokovými architektonickými prvkami. Zámok, ktorý dal postaviť Zsigmond Schossberger pre svoju manželku, dnes funguje ako luxusný hotel s 19 izbami a poskytuje päťhviezdičkový zážitok. Obklopuje ho rozprávkový 10-hektárový park, ktorý je prístupný návštevníkom po dohode.

Medvedia rezervácia Veresegyház – domov desiatok medveďov a 29 vlkov, rozkladá sa na 11 hektároch a je jedinou medvedou rezerváciou v strednej Európe. Návštevníci sa môžu zúčastniť na kŕmení medveďov ovocím a zeleninou a vychutnať si jedinečnú jazdu lesným banským vláčikom, ktorý prevádzkuje Múzejná železnica s historickými banskými lokomotívami. Vláčik jazdí lesom po okružnej trati dlhej približne 1 500 metrov a prechádza aj cez banský výrub.

Mogyoród Aquaréna – najatraktívnejší vodný park v Maďarsku ponúka možnosti aktívneho oddychu pre všetky vekové kategórie. Okrem 26 tobogánov s celkovou dĺžkou jeden a pol kilometra je jednou z hlavných atrakcií 300 metrov dlhá Pomalá rieka, ktorá sa vinie okolo ostrova a vytvára pramennú jaskyňu.

Hungaroring – najvýznamnejší maďarský motoristický okruh, ktorý je známy najmä tým, že sa na ňom od roku 1986 jazdí Veľká cena Maďarska formuly 1. Okrem Formuly 1 sa tu konajú aj preteky ako FIA World Touring Car Championship, TCR Europe Trophy, FIM World Speedway Championship, DTM a World Superbike Championship.

Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta Máriagyud nájdete na webovej stránke miestnej turistickej kancelárie v Gödöllő http://web.godollo.hu/tourism/greeting/index.php.

Svätyňa Máriabesnyő

Ubytovanie

Dostupnosť

Autom

Svätyňa Máriabesnyő je ľahko dostupná autom. Z Budapešti je to po diaľnici M3 len 35 km.

Verejnou dopravou

Máriabesnyő je administratívne súčasťou Gödöllő, ale má vlastnú železničnú stanicu na budapeštianskej trati Keleti-Hatvan. Cestou sa sem dostanete z Budapešti po diaľnici M3 a trojprúdovej hlavnej ceste. Okrem toho sa sem dá dostať autobusom s prestupom v Gödöllő z Budapešti, ale autobusová zastávka je hneď vedľa kostola.

Pešo

Pre pútnikov je prístupná po Máriinej ceste, takmer 200 km dlhom úseku, ktorý uzatvára pútnický trojuholník Máriabesnyő-Gyöngyös-Mátraverebély-Szentkút.

Na bicykli

Cyklistické trasy sú dobre vyznačené na turistických mapách.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár