Pútnické miesto Stará Boleslav
Informácie o pútnickom mieste
Stará Boleslav je bývalé mesto a historicky významné miesto, ktoré je od roku 1960 jednou z častí okresu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Od roku 1992 je historické centrum mesta mestskou pamiatkovou rezerváciou. Stará Boleslav sa stala aj najstarším pútnickým miestom v českých krajinách spojeným so svätováclavskou tradíciou (Národná svätováclavská púť) a mariánskym kultom.
Začiatkom 10. storočia v týchto miestach vzniklo přemyslovské hradisko, možno za vlády Spytihněva I. V tom čase tu stál aspoň jeden kostol, ktorý bol zasvätený svätému Kozmovi a Damiánovi. Ráno po výročnom sviatku patrónov kostola bol 28. septembra 935 pri jeho dverách zavraždený český knieža svätý Václav svojím bratom Boleslavom (pramene uvádzajú aj rok 929).
Legenda o svätom Václavovi je známa aj za hranicami Čiech. Knieža Boleslav pozval svojho brata a vládcu Václava na oslavu krstu do Boleslavi a cestou na omšu dal svojho brata zavraždiť. O tri roky neskôr odviezol Boleslav telo svätého Václava do Prahy. Stará Boleslav, miesto umučenia patróna českých krajín, patrí medzi najvýznamnejšie pútnické miesta v Čechách.
Najvýznamnejším pútnickým kostolom v Starej Boleslavi je dnes Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol postavený začiatkom 17. storočia a je najstarším mariánskym pútnickým miestom v Čechách. V kostole sa zachovalo takzvané Palladium zeme českej, 20 cm veľký pozlátený medený gotický reliéf Staroboleslavskej Madony z prelomu 14. a 15. storočia. Podľa legendy ho kňažná Ľudmila darovala svätému Václavovi, ktorý ho mal pri sebe v čase vraždy. Český národ sa k Palladiu obracal s prosbou o modlitbu v časoch zlých pre českú krajinu.
Z Prahy do Starej Boleslavi vedie Svätá cesta Via Sancta z roku 1674, ktorá mala 44 výklenkových kaplniek s freskovou výzdobou od jednotlivých darcov. Tie, ktoré sa zachovali, stoja pozdĺž staroboleslavskej cesty. Aj dnes je tu veľmi živá Svätováclavská národná púť; v deň púte sa do Boleslavi z Prahy prináša lebka svätého Václava, ktorá sa inak uchováva vo Svätovítskej katedrále. Svätováclavská národná púť sa slávi 28. septembra a je štátnym sviatkom. Mariánska púť sa slávi na sviatok Nanebovzatia a Narodenia Panny Márie.
Turistické atrakcie v okolí
Brandýs nad Labem – zámok a město – ide o dvojmesto so Starou Boleslavou. V meste sa nachádza pôvodne gotický kostol svätého Vavrinca, renesančný kostol Obrátenia svätého Pavla, renesančný most z roku1603 a renesančný zámok, ktorý je dnes vo vlastníctve mesta. Prvá písomná zmienka o brandýskom hrade pochádza z roku 1354, keď ho vlastnil Ján z Michaloviec. Sídlo si obľúbili najmä panovníci z dynastie Habsbursko-Lotrinskej. Zámok patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v Čechách. Viac informácií na ttps://www.brandysko.cz/ .
Mělník – kráľovské večné mesto týčiace sa nad sútokom Labe a Vltavy je vzdialené 26 km od Starej Boleslavi. Na jeho svahoch sa od stredoveku až dodnes pestuje vinič. V meste sa nachádza niekoľko kostolov, z ktorých najvýznamnejší je románsky Kostol svätého Petra a Pavla, ktorý bol niekoľkokrát prestavaný. Najvýznamnejšou pamiatkou je zámok Mělník, pôvodne pevnosť, kde sa podľa legendy narodila svätá Ľudmila. Za vlády Přemyslovcov bol postavený gotický hrad, ktorý slúžil ovdoveným manželkám českých kráľov. Hrad bol v 17. storočí prestavaný na pohodlné šľachtické sídlo. Hrad vlastní rodina Lobkowiczovcov a môžete si prezrieť interiéry aj hradné vinárstvo. Z hradu je nádherný výhľad na krajinu, najmä na bájnu horu Říp. Viac informácií na https://m.melnik.cz/poznejte-melnik/ms-1008/p1=1008#mosn1008 .
Kokořínsko – známa chránená krajinná oblasť sa nachádza 39 km od Starej Boleslavi. Je to veľmi krásna prírodná oblasť plná romantických pieskovcových skál, divokých roklín, malebných ľudových stavieb. Centrom oblasti je hrad Kokořín zo 14. storočia, zničený husitmi a obnovený začiatkom 20. storočia. Hrad je prístupný verejnosti. Do oblasti patrí aj zrúcanina hradu Bezděz a obľúbené Máchovo jazero. Viac informácií na https://kokorinsko.nature.cz/poznejte-chko .
Lysá nad Labem – zámok stojí na mieste gotického hradu. Neskôr bol prestavaný v renesančnom slohu a jeho súčasná podoba pochádza z poslednej prestavby v klasicistickom slohu. Veľmi si ho obľúbil cisár Rudolf II. Dnes je v budove domov dôchodcov, ale zámocký park s krásnou sochárskou výzdobou je prístupný verejnosti. Sochy v parku pochádzajú z dielne Mateja Bernarda Brauna a Ignáca Františka Platzera. Táto chránená kultúrna pamiatka sa nachádza 13 km od Starej Boleslavi. Viac informácií na https://www.mestolysa.cz/redakce/index.php?clanek=332690&xuser=871271451363695766&lanG=cs&slozka=302894 .
Polabské národopisné muzeum – Přerov nad Labem – múzeum ľudovej architektúry stredného Polabia bolo založené okolo roku 1900. Nachádza sa tu takmer 40 ľudových stavieb, ktorých interiéry zobrazujú život na dedine v regióne od 18. storočia. Konajú sa tu kultúrne podujatia a výstavy. Múzeum je vzdialené 16 km od Starej Boleslavi. Viac informácií na https://www.polabskemuzeum.cz/ .
Ďalšie turistické atrakcie v okolí nájdete na webovej stránke:
Ubytovanie
Na mieste si môžete vybrať z niekoľkých možností.
https://www.staraboleslav.com/ubytovani/
https://www.cestaceska.cz/cs/poutni-cesty/ostatni/moznosti-ubytovani.html
Dostupnosť
Autom
Mesto Stará Boleslav je dostupné autom, parkovisko je k dispozícii.
Verejnou dopravou
Na miesto sa dá dostať autobusom a vlakom. Podrobnosti o spojoch si môžete pozrieť na www.idos.cz.
Pešo
Do Starej Boleslavi vedie niekoľko značených turistických trás, žitavská vetva Európskej svätojakubskej cesty, ktorá pokračuje cez Prahu do Santiaga de Compostela. Viac informácií nájdete na Mapy.cz
Na bicykli
Cez Starú Boleslav vedie niekoľko cyklotrás, väčšina z nich vedie cez Prahu. Viac informácií nájdete na Mapy.cz.