Hostýn
Informácie o pútnickom mieste
V Hostýnských vrchoch na Morave sa nachádza mariánske pútnické miesto s veľkou tradíciou. Je to jedno z najvyššie položených pútnických miest v Čechách. Bazilika minor Nanebovzatia Panny Márie víta pútnikov pôsobivým mozaikovým obrazom Panny Márie z Hostýna na fasáde s rozlohou 25 m2. Tento barokový kostol dal postaviť majiteľ panstva František Antonín z Rottalu v rokoch 1721-48 pravdepodobne podľa projektu architekta Ciraniho von Bolleshausa na mieste starého kostola. Chrám začal chátrať po tom, ako cisár Jozef II. vydal nariadenie o zrušení a likvidácii pútnického miesta. Do dnešnej podoby bol kostol obnovený na prelome 19. a 20. storočia. V roku 1912 tu bola korunovaná Panna Mária Svätohostýnska. Vrch Hostýn má dva vrcholy, na jednom sa nachádza rozhľadňa, kaplnka Svätého kríža a veterná elektráreň. Na druhom sa nachádza pútnické miesto s ubytovacími zariadeniami. K bazilike vedú tri krížové cesty, z ktorých najznámejšia je od architekta Dušana Jurkoviča. Monumentálne prístupové schodisko má 250 schodov. O pútnické miesto sa stará rád Spoločnosti Ježišovej.
Legenda o pútnickom mieste siaha do 13. storočia, keď miestne obyvateľstvo sužovali tatárske nájazdy. Obyvatelia sa uchýlili na kopec, kde sa modlili k Panne Márii za záchranu. Tá ich modlitby vyslyšala a zoslala na nepriateľov veľkú búrku, ktorá ich rozprášila. Preto Panna Mária Svätohostýnska drží v náručí dieťa Ježiša, ktoré hádže blesky. Pôvodný obraz Panny Márie Ochrankyne zničil luterán Václav z Bítova, vtedajší majiteľ panstva. Nahradil ho novým obrazom a v súčasnosti je socha Panny Márie na hlavnom oltári. Veľkú zásluhu na rozvoji pútnického miesta má Spolok Matice svätohostýnskej, založený v 19. storočí, ktorého úlohou je pozdvihnúť česť Panny Márie na Hostýne.
Turistické atrakcie v okolí
Bystřice pod Hostýnem – v 14. storočí začala lokalita získavať na význame. Pán z Kunštátu si tu začal stavať svoje sídlo, ktoré neskôr noví majitelia Rotallovci prestavali na zámok. Zámok prešiel viacerými stavebnými fázami, od gotiky, cez renesanciu až po klasicizmus. V meste stojí Kostol svätého Jiljí, v ktorom sa zachoval strieborný obraz Panny Márie, nazývaný Rotallov obraz. Bol sem prenesený z Hostýna. Za zmienku stoja aj dve moderné fontány v meste. Prvá, Panny Márie Víťaznej, z roku 1994 od akademického sochára Daniela Ignáca Trubača a druhá, Dúhová fontána, z rovnakého obdobia od akademického sochára Václava Šeráka a akademického architekta Bohumila Chalupníčka. Mesto Bystřice pod Hostýnem je známe výrobou ohýbaného nábytku. V roku 1861 sem prišli nemeckí priemyselníci Michael Thonet a jeho syn. V ich vile z 19. storočia sa dnes nachádza moderná predajná expozícia spoločnosti TON. Z Bystřice pod Hostýnem je to do Hostýna 6,5 km. Viacej informácií na https://www.bystriceph.cz/index.asp .
Hostýnské vrchy – na týchto zalesnených kopcoch sa nachádza množstvo chránených prírodných oblastí, ako sú lúky Pod Kozincom a Stráň, kde kvitnú karpatské orchidey. Nachádzajú sa tu 300 rokov staré stromy a zrúcanina hradu Lukov. Na najvyššom kopci Kelčský Javorník je od roku 2015 krásna rozhľadňa z ohýbaných drevených lamiel. Ďalšia rozhľadňa je na vrchu Hostýn, na ktorý sa dá z Kelčského Javorníka dostať pešo po žltej turistickej značke dlhej 7 km. Viacej informácií na https://www.hostynskevrchy.cz/rozhledny/ .
Lipník nad Bečvou – mesto Lipník nad Bečvou bolo založené na starej obchodnej ceste na rieke Bečva. Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia a mesto má dodnes zachované hradby s baštami zo 16. a 17. storočia. Okrem 105 pamiatkovo chránených domov sa tu nachádzajú dva kostoly a kaplnka. Kostol svätého Jakuba, pôvodne gotický, má samostatne stojacu renesančnú zvonicu s tromi zvonmi, z ktorých najstarší pochádza z roku 1464. Kostol svätého Františka Serafína zo 16. storočia bol pôvodne postavený ako bratský kostol a neskôr ho piaristi prestavali v barokovom štýle. Zámok postavený začiatkom 17. storočia Jurajom Bruntálskym z Vrbna je v súčasnosti sídlom mesta. Mesto bolo prijaté do Kruhu európskych kovospracujúcich miest a vďaka tomu ho zdobí množstvo umeleckých diel z kovu. Mesto je od Hostýna vzdialené 27 km. Viacej informácií na https://www.mesto-lipnik.cz/ .
Hrad Helfštýn – hrad bol postavený pravdepodobne v 13. storočí. Je isté, že v 14. storočí vlastnil túto významnú pevnosť v krajine Vok z Kravař. Potom hrad často menil majiteľov. Za Ludanicovcov z Bruntálu dostal hrad renesančnú podobu. Ďalší majitelia, Ditrichsteinovci, o hrad nejavili veľký záujem a jeho význam upadal. Dnes je Helfštýn jedným z najväčších hradov v strednej Európe. Každoročne v auguste sa tu koná stretnutie umeleckých kováčov s názvom Hefaiston. Hrad je od Hostýna vzdialený 26 km. Viacej informácií na Helfstyn (helfstyn.cz) .
Rymice – v tejto obci sa nachádza malý skanzen ľudových stavieb a neďaleko sa zachoval drevený veterný mlyn. Cestou do Rymíc sa nachádza mesto Holešov, kde je barokový zámok s veľmi zaujímavou záhradou s vodnými prvkami. V meste sa nachádzajú aj židovské pamiatky, synagóga a cintorín. Vzdialenosť z Hostýna do Holešova je 19 km a do Rymíc 22 km. Viacej informácií na https://www.navylet.cz/cs/cil/skanzen-rymice-rymice alebo https://www.holesov.cz/historie .
Ďalšie turistické atrakcie v okolí nájdete na webovej stránke:
Ubytovanie
- Na mieste je možné ubytovať sa v pútnických domoch Svatý Hostýn (hostyn.cz)
- Iné ubytovanie v súkromí v okolí pútnického miesta.
Dostupnosť
Autom
Prístup autom je možný, ale na cestu na Hostýn je potrebné zakúpiť si povolenie v Bystřici – 100Kč
Verejnou dopravou
Autobusy na Hostýn premávajú zo železničnej stanice Bystřice pod Hostýnem.
Pešo
Pútnické miesto sa nachádza na značenom turistickom chodníku, cez Hostýn prechádza aj Cyrilometodská pútnická cesta.
Na bicykli
K pútnickému miestu vedie cesta a v jeho okolí je niekoľko cyklotrás