Velehrad

Informácie o pútnickom mieste

Velehrad je jedným z najvýznamnejších súčasných pútnických miest na Morave a v Českej republike. V 13. storočí tu bol založený prvý moravský cisterciánsky kláštor a toto miesto je spojené s Veligradom, ktorý bol od 9. storočia politickým a správnym centrom Veľkomoravskej ríše a sídlom prvého moravského biskupa svätého Cyrila a po ňom jeho brata svätého Metoda.

Pôvodne románska bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätých Cyrila a Metoda má dnes barokovú podobu. Od svojho založenia kláštor niekoľkokrát vyhorel, pričom k najväčším škodám došlo počas husitských vojen, keď mníchov vypálili husiti. V roku 1681 Velehrad podpálil duševne chorý mních. Následky požiaru sa odstraňovali nasledujúcich päťdesiat rokov. V roku 1784 bol kláštor v dôsledku jozefínskych reforiem zrušený. Majetok pripadol náboženskému fondu, budovy boli sčasti odovzdané armáde a sčasti prenajaté.

Prvé zmienky o velehradskej tradícii sa objavujú v českej literatúre z 13. a 14. storočia. Cyrilometodská tradícia bola hojne podporovaná v luxemburskom období, najmä za vlády Karola IV. Zánik kláštora v 18. storočí tak prerušil rozvíjajúcu sa cyrilo-metodskú úctu a s ňou aj prehlbujúce sa náboženské a národné povedomie ľudu.

Význam velehradskej tradície je dvojaký. Vo svojom stredoeurópskom rozmere poukazuje na úlohu kresťanského univerzalizmu a zároveň na význam jednoty Východu a Západu. Táto tradícia pomáha slovanskému národu rozvíjať a chápať svoju duchovnú identitu.

V roku 1891 bol z iniciatívy kňaza, neskôr olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, založený Apoštolát sv. Cyrila a Metoda. Túto novozaloženú tradíciu slovanských zjazdov prerušila až druhá svetová vojna. Olomoucký arcibiskup kardinál Bedřich Fürstenberk sa rozhodol zveriť bývalý cisterciácky kláštor jezuitskému rádu Spoločnosti Ježišovej, ktorý na Velehrade pôsobil od roku 1890. V roku 1919 bol pri jezuitskom kolégiu zriadený Pápežský misijný ústav pre východné krajiny, ktorý vznikol povýšením Misijného ústavu svätých Cyrila a Metoda na pápežský ústav. Všetky rehoľné a odborárske aktivity zanikli likvidáciou kláštora v roku 1950.

Obnova významu tohto pútnického miesta sa začala v 80. rokoch 20. storočia a súvisí najmä s pápežom Jánom Pavlom II., ktorý okrem iného udelil Vlehradu Zlatú ružu, ktorá symbolizuje výnimočnosť a význačnosť niektorých bazilík kresťanských kostolov na celom svete.

Turistické atrakcie v okolí

Archeoskanzen v Modrej – nachádza sa 1 km od miesta pôvodnej veľkomoravskej osady. Archeoskanzen Modrá, veľkomoravské osídlenie stredného Pomoranska ilustruje jednu z najdôležitejších etáp našich národných dejín.  Viac informácií na  https://www.skanzenmodra.cz/archeo.html .

 

Uherské Hradiště – leží na križovatke dávnych obchodných ciest a historici ho označujú za centrum Veľkej Moravy. V 13. storočí tu kráľ Přemysl Otakar II. založil mesto, ktoré však sužovali vojny a požiare. Neskôr sa stalo pohraničnou pevnosťou a v 17. storočí sa začalo rozvíjať. Zachoval sa tu františkánsky kláštor s kostolom Zvestovania Panny Márie, jezuitské kolégium s kostolom svätého Františka Xaverského a Slovácke múzeum. Mesto leží v oblasti vinohradov, nachádzajú sa tu vínne pivnice a vinárne, ktoré sú prístupné verejnosti. Vzdialenosť od Velehradu je 7 km. Viacej informácií na https://www.mesto-uh.cz/ .

 

Zámok Buchlovice a hrad Buchlov – hrad Buchlov založil český kráľ ako obrannú pevnosť, prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1300. Hrad nebol nikdy úplne dobytý. Hrad Buchlovice dal v roku 1699 postaviť Jan Dětřich Petřvaldský pre svoju manželku. Bol postavený v štýle talianskej barokovej vily s krásnou záhradou. Neskôr bol v 19. a 20. storočí upravovaný. Od pútnického miesta je vzdialená 7 km. Viac informácií na https://www.buchlovice.cz/ , https://www.zamek-buchlovice.cz/cs , https://www.hrad-buchlov.cz/cs .

 

Tupesy – slovácka obec Tupesy, kde má výroba keramiky dlhoročnú tradíciu, je známa najmä fajansou s bohatými ľudovými motívmi. Nachádza sa tu múzeum keramiky. Obec je vzdialená 3 km od Velehradu. Viac informácií na https://tupesy.cz/ .

Mesto Strážnice – dal postaviť kráľ Přemysl Otakar II. na obranu krajinských hraníc. Pôvodne to bol vodný hrad, neskôr bol prestavaný na renesančný zámok. Dnešná podoba je novorenesančná a sídli v ňom Národný ústav ľudovej kultúry. Zachovala sa tu brána zo 16. storočia a zvyšky opevnenia. V meste sa nachádza niekoľko pamiatok, ako napríklad pôvodne gotický kostol svätého Martina, Nanebovzatia Panny Márie a svätého Rocha alebo židovská synagóga s cintorínom. V 17. storočí tu bola škola a kongregácia Českých bratov, kde sa v rokoch 1604-5 vzdelával Jan Amos Komenský. V meste sa konajú folklórne slávnosti a neďaleko mesta sa nachádza skanzen juhovýchodnej Moravy. Strážnice sú od Velehradu vzdialené 28 km. Viac informácií na https://www.straznice-mesto.cz/ .

Ďalšie turistické atrakcie v okolí nájdete na webovej stránke:

https://www.region-kromerizsko.cz/

https://www.cyril-methodius.cz/cs/

Velehrad

Ubytovanie

  • Priamo v pútnickom mieste je možnosť lacného ubytovania v dome Cyrila a Metoda na Velehrade: https://www.velehradinfo.cz/ubytovani/ ; ďalšou možnosťou lacného ubytovania je výletný dom Stojanov, ktorý sa nachádza hneď vedľa pútnického areálu: http://www.stojanov.cz/cenik.html .
  • V okolitých obciach je možné využiť aj komerčné ubytovanie.

Dostupnosť

Autom

Autom je najlepšie zvoliť trasu cez Staré Město u Uherského Hradiště, parkovisko je priamo na mieste.

Verejnou dopravou

Z mesta sa na miesto dostanete vlakom do Olomouca s prestupom na autobus do Starého Města a odtiaľ miestnym autobusom na pútnické miesto. Viac informácií nájdete na Idos.cz

Pešo

Pútnickým miestom prechádzajú značené turistické trasy KČT vrátane Cyrilometodskej pútnickej cesty s medzinárodným dosahom. Podrobnosti sú k dispozícii v aplikácii Mapy.cz.

Na bicykli

Cyklistické trasy: Pútnickým miestom vedie niekoľko cyklotrás, viac informácií nájdete na Mapy.cz

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár