Velehrad

Információk a zarándokhelyről

Velehrad az egyik legfontosabb mai morvaországi és csehországi zarándokhely. A 13. században itt alapították az első morva ciszterci kolostort, és ez a hely kapcsolódik Veligradhoz, amely a 9. századtól a Nagy-Morva Birodalom politikai és közigazgatási központja volt, és az első morva püspök, Szent Cirill, majd utána testvére, Szent Metód székhelye.

Eredetileg Szűz Mária mennybevételének és a Szent Cirill és Metód tiszteletére emelt román stílusú bazilika, ma már barokk stílusú. Alapítása óta a kolostor többször leégett, a legnagyobb károkat a huszita háborúk idején szenvedte el, amikor a husziták felgyújtották a szerzeteseket. 1681-ben egy elmebeteg szerzetes felgyújtotta Velehradot. A tűz következményeit a következő ötven év során felszámolták. A jozefinista reformok következtében 1784-ben a kolostort feloszlatták. A birtokot a vallási alapnak adták, az épületeket részben a hadseregnek adták, részben bérbe adták.

A velehradi hagyományra vonatkozó első említések a 13-14. századi cseh irodalomban jelennek meg. A Cirill és Metód hagyományt a luxemburgi korszakban bőségesen támogatták, különösen IV Károly uralkodása idején. A kolostor 18. századi feloszlatása így megszakította a fejlődő Cirill és Metód tiszteletet és ezzel együtt a nép egyre mélyülő vallási és nemzeti öntudatát.

A velehrádi hagyomány jelentése kettős. Közép-európai dimenziójában egyszerre mutat rá a keresztény univerzalizmus feladatára, valamint Kelet és Nyugat egységének fontosságára. Ez a hagyomány segíti a szláv népeket lelki identitásuk kialakításában és megértésében.

1891-ben egy pap, a későbbi olmützi érsek, Antonín Cyril Stojan kezdeményezésére megalakult a Szent Cirill és Metód Apostolátus. A szláv kongresszusok újonnan kialakult hagyományát csak a második világháború szakította meg. Bedřich Fürstenberk bíboros, olmützi érsek úgy döntött, hogy az egykori ciszterci kolostort a Jézus Társasága jezsuita rendre bízza, amely 1890 óta működött Velehradon. 1919-ben a jezsuita kollégiumban létrehozták a Keleti Országok Pápai Missziós Intézetét, amely a Szent Cirill és Metód Missziós Intézet pápai intézménnyé való felemelésével jött létre. A kolostor 1950-es felszámolásával minden vallási és szakszervezeti tevékenység megszűnt.

A zarándokhely jelentőségének megújulása az 1980-as években kezdődött, és elsősorban II. János Pál pápához köthető, aki többek között Vlehradnak adományozta az Arany Rózsát, amely a keresztény templomok egyes bazilikáinak megkülönböztetését és kiemelkedését jelképezi világszerte.

Turisztikai látványosságok a közelben

Archaeoskanzen in Modrá – 1 km-re az eredeti nagymorva település helyétől. Archaeoskanzen Modrá, a közép-pomerániai nagymorva település nemzeti történelmünk egyik legfontosabb állomását mutatja be.  Bővebben a https://www.skanzenmodra.cz/archeo.html oldalon.

Uherské Hradiště – az ősi kereskedelmi útvonalak kereszteződésében fekszik, és a történészek Nagy-Morvaország központjára mutatnak rá. II. Přemysl Otakar király a 13. században alapított itt várost, de háborúk és tűzvészek sújtották. Később határmenti erődítmény lett, és csak a 17. században kezdett fejlődni. Megmaradt a ferences kolostor a Szűz Mária-jelenés templomával, a jezsuita kollégium a Xavéri Szent Ferenc-templommal és a Slovácké Múzeum. A város a szőlőskertek vidékén fekszik, itt vannak a nagyközönség számára is látogatható borospincék és borospincék. Velehradtól 7 km a távolság. További információkért látogasson el a https://www.mesto-uh.cz/ weboldalra.

 

Buchlovicei kastély és Buchlov vár – Buchlov várát a cseh király alapította védelmi erődítményként, a vár első írásos említése 1300-ból származik. A várat soha nem foglalták el teljesen. A buchenlovicei kastélyt Jan Dětřich Petřvaldský építtette a felesége számára 1699-ben. Egy olasz barokk villa stílusában épült, gyönyörű kerttel. Később a 19. és 20. században átalakították. A zarándokhelytől 7 km-re található. További információkért látogasson el a https://www.buchlovice.cz/ , https://www.zamek-buchlovice.cz/cs vagy https://www.hrad-buchlov.cz/cs honlapokra.

 

Tupesy – Tupesy, egy szlovákiai falu, ahol a kerámiagyártásnak nagy hagyománya van, különösen a gazdag népi motívumokkal díszített fajanszáról ismert. Itt található egy kerámiamúzeum is. A falu 3 km-re fekszik Velehradtól. Bővebben a https://tupesy.cz/ oldalon.

Strážnice városát II. Přemysl Otakar király építtette a tartományi határok védelmére. Eredetileg vízivár volt, később reneszánsz várrá építették át. Mai megjelenése neoreneszánsz, és a Nemzeti Népművelési Intézetnek ad otthont. Megmaradtak a 16. századból származó kapuk és az erődítmény maradványai. A városban számos műemlék található, mint például az eredetileg gótikus Szent Márton, Szűz Mária mennybevétele és Szent Rókus templom vagy a zsidó zsinagóga a temetővel. A 17. században itt működött egy iskola és a cseh testvérek kongregációja, ahol 1604-5-ben Jan Amos Komenskýt taníttatták. A város folklórfesztiválok helyszíne, és nem messze a várostól található a délkelet-morvaországi szabadtéri múzeum. Strážnice 28 km-re fekszik Velehradtól. További információ a https://www.straznice-mesto.cz/ oldalon található.

A környék egyéb turisztikai látványosságai megtalálhatók a weboldalon:

https://www.region-kromerizsko.cz/

https://www.cyril-methodius.cz/cs/

Velehrad

Szállás

  • Olcsó szállás közvetlenül a zarándokhelyen a Velehrad Cirill és Metód házban található: https://www.velehradinfo.cz/ubytovani/ ; Egy másik lehetőség az olcsó szállásra a zarándokhely mellett található Stojanov kirándulóházban: http://www.stojanov.cz/cenik.html.
  • Alternatívaként a környező falvakban kereskedelmi szálláshelyek is találhatók.

Elérhetőség

Autóval

Autóval a legjobb, ha a Staré Město u Uherského Hradiště-n át vezető utat választja, parkolási lehetőség a helyszínen.

Tömegközlekedéssel

Město, majd onnan helyi autóbusszal a zarándokhelyre. További információk az Idos.cz oldalon találhatók.

Gyalog

A zarándokhelyet jelzett KČT turistautak szelik át, köztük a nemzetközi kiterjedésű Cirill és Metód zarándokút. A részletek a Maps.cz alkalmazásban találhatók.

Kerékpáron

További információért lásd Maps.cz.

Látogatói élmény

Megjegyzés hozzáadása