Římov

Informácie o pútnickom mieste

Miestna krajina je osídlená slovanským obyvateľstvom už od 8. storočia. Obec Římov vznikla pravdepodobne v 13. storočí a až do polovice 16. storočia patrila malým šľachtickým rodinám. Od roku 1541 bola v držbe Ojířovcov z Protivca, za ktorých bol v Římove založený pivovar. V roku 1622 bol Ctiborovi Ojířovi z Protivca skonfiškovaný majetok za účasť na českom stavovskom povstaní, ktorého súčasťou bolo aj rimovské panstvo.

O štyri roky neskôr prešiel Římov do rúk Oldřicha z Eggenbergu, majiteľa panstva Český Krumlov. V tom istom roku daroval rimovský statok jezuitskému kolégiu v Českom Krumlove na podporu chlapčenského seminára. Na podnet jezuitského lekárnika Jana Gurreho z Českého Krumlova bolo v roku 1648 v Římove založené pútnické miesto s loretánskou kaplnkou a rozsiahlou krížovou cestou. Okolo loretánskej kaplnky bol postavený štvorboký ambit a o niečo neskôr aj kostol Ducha Svätého.

Od roku 1694 tu trvalo sídlili dvaja jezuitskí misionári, ktorí sa starali o duchovnú starostlivosť o pútnikov. Už v druhej polovici 17. storočia boli stanovené pravidelné termíny pútí, a to na sviatky Nájdenia Svätého kríža, Povýšenia Svätého kríža a Navštívenia Panny Márie a na sviatok Letníc. Podľa dobových správ sem ročne prichádzalo 40 000 až 80 000 pútnikov.

V čase reforiem cisára Jozefa II. účasť na púťach na istý čas poklesla, ale pred koncom 18. storočia došlo k ich opätovnému oživeniu.

Po zrušení jezuitského rádu v roku 1773 sa Romanovský statok stal majetkom náboženského fondu, od roku 1801 ho vlastnil knieža Jozef zo Schwarzenbergu a neskôr niekoľko súkromných majiteľov. Až do 20. storočia zostal nielen jedným z najvýznamnejších pútnických miest v južných Čechách, ale aj obľúbeným letoviskom a miestom pobytu mnohých umelcov.

V lorete sa nachádza uctievaná socha Panny Márie Rímskej s Ježiškom z roku 1689. Okolité amfiteátre zdobia maľby a bohatá sochárska výzdoba. Jedinečná krížová cesta, nazývaná Rímske pašie, pozostávajúca z kaplniek rôznych veľkostí, má 14 zastavení a je dlhá 6 km. Navrhol ju P. Alex, ktorý sa vrátil z Jeruzalema. Tam presne zmeral polohu jednotlivých zastavení na poslednej ceste Ježiša Krista a túto vzdialenosť zachoval aj v Ríme. Krížová cesta si ctí krajinu, do ktorej je zasadená, a jednotlivé kaplnky nie sú rovnaké. Niektoré sú maľované, iné majú drevené sochy v životnej veľkosti a ďalšie majú zaujímavé drevené kulisy. Stáročia vývoja pútnického miesta vytvorili jedinečný súbor symbolizovaný Pannou Máriou, Ježišom Kristom a Duchom Svätým.

Turistické atrakcie v okolí

Kláštor Zlatá koruna – cisterciánsky kláštor Zlatá Koruna založil kráľ Přemysl Otakar II. v roku 1269. Pôvodný názov Svätá (tŕňová) Koruna dostal podľa vzácnej relikvie, tŕňa z Kristovej koruny. Kláštor bol počas husitských vojen vážne poškodený a po niekoľkých pokusoch o obnovu ho zrušil cisár Jozef II. Bol opravený a vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 2016 bol do kláštora vrátený gotický tabuľový obraz Panny Márie so zlatou korunou. Viacej na https://klaster-zlatakoruna.cz/cs .

Český Krumlov – historické centrum Českého Krumlova sa nachádza na brehu meandrujúcej rieky Vltavy. Na jednej strane sa nad ním týči hrad Rožmberk s typickou renesančnou vežou a na druhej strane sa nad ním vypína Kostol svätého Víta, kde je pochovaný Viliam z Rožmberka. Historické centrum mesta bolo v roku 1992 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Po Prahe je najnavštevovanejším miestom v Českej republike. Vzdialenosť od pútnického miesta je 16 km. Viacej na https://www.ckrumlov.cz/cz/mesto-cesky-krumlov/ .

České Budějovice – juhočeskú metropolu založil kráľ Přemysl Otakar II. v roku 1265. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí biskupská katedrála svätého Mikuláša, gotický komplex dominikánskeho kláštora s bazilikou Obetovania Panny Márie alebo Samsonova fontána na hektárovom námestí Přemysla Otakara II. Tu bola uvedená do prevádzky prvá železnica na európskom kontinente z Českých Budějovíc do Linzu, keď vozne ešte ťahali kone. Začiatok výstavby železnice sa datuje do roku 1825. Vzdialenosť od Řimova je 16 km. Viacej na https://www.c-budejovice.cz/ .

Holašovice – táto typická juhočeská dedina má veľmi dobre zachovanú dedinskú radnicu v štýle sedliackeho baroka, stavebného štýlu obľúbeného v juhočeských dedinách v 19. storočí. Z tohto dôvodu je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vzdialenosť od Římova je 29 km. Viacej na https://www.holasovice.eu/co-videt .

Zámok Hluboká – bol pôvodne postavený ako gotický strážny hrad. V priebehu storočí menil majiteľov a bol niekoľkokrát prestavaný. Od 17. storočia ho vlastnil kniežací rod Schwarzenbergovcov. Jeho súčasná podoba vznikla počas rozsiahlej prestavby v rokoch 1840 – 1871, keď sa kniežací pár inšpiroval zámkom vo Windsore počas svojej návštevy Anglicka. Vzdialenosť od Římova je 29 km.  Viacej na https://www.zamek-hluboka.cz/cs .

Ďalšie turistické atrakcie v okolí nájdete na webovej stránke:

https://www.jiznicechy.cz/

https://www.npsumava.cz/

Římov

Ubytovanie

Dostupnosť

Autom

Pútnické miesto Římov je ľahko dostupné a pred ním sa nachádza parkovisko.

Verejnou dopravou

Z Českých Budějovíc sa dá dostať vlakom na stanicu Holkov, odkiaľ je to pešo 3 km. Viac informácií nájdete na stránke idos.cz

Pešo

Lokalita sa nachádza na križovatke značených turistických trás, podrobnosti nájdete v aplikácii Mapy.cz .

Na bicykli

Viac informácií nájdete na mapy.cz .

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár