Bazilika Narodenia Panny Márie v Marianke

Informácie o pútnickom mieste

Marianka je jedným z najstarších pútnických miest v Európe ako aj na území dnešného Slovensku. Zároveň je toto miesto jedným z najznámejších v celej dávnej Uhorskej ríši. V histórii boli obdobia, kedy toto miesto navštívilo aj 50.000 pútnikov. Pomenovanie pútnického miesta Marianka vychádza z mena Panny Márie, ktorej je zasvätené.

Vznik pútnického miesta je spojený s legendou o soške Panny Márie. Vznik sošky „Tálskej Madony“, ktorá je vysoká 42 centimetrov, je datovaný do roku 1030. Pravdepodobne ju vytesal z hruškového dreva alebo našiel zbojník žijúci v tunajšom lese, ktorí mal ťažko choré deti. Pri modlitbe sa mu zjavila sa mu Matka Božia a prisľúbila mu, že keď deti okúpe v prameni kde našiel jej sošku, jeho deti ozdravejú. Tak sa aj stalo. Zvesť o tomto mieste a prameni sa rýchlo rozšírila, pretože aj ostatní ľudia tu nachádzali vyslyšanie svojich prosieb. Najprv bola soška umiestnená na drevenom stĺpe pri studničke, neskôr bola premiestnená do priľahlého Kostola Narodenia Panny Márie.

Marianka bola 400 rokov pod správou Rádu Paulínov – až do roku 1786, kedy cisár Jozef II. rozpustil všetky rády v Rakúsko-uhorskej monarchie. Nový rozvoj pútnického miesta sa začal v roku 1927 s príchodom bratov Tešiteľov až do roku 1950, kedy komunistický režim prísne obmedzoval náboženský život v krajine. Po novembri 1989 sa vrátili do Marianky a zostali tam dodnes.

V súčasnosti pozostáva areál pútnického miesta z viacerých sakrálnych stavieb, najmä z obdobia baroka. Najvýznamnejšou pamiatkou je už spomenutý kostol a priľahlý kláštor, ktorí slúžil rádu pavlínov. Dnes slúži na exercície a ako pútnický dom a je spravovaný rehoľou Tešiteľov. Ďalej sa tu nachádza Kaplnka sv. Anny. Od kostola ku svätému prameňu je vybudovaná tzv. Mariánska cesta, ktorá pozostáva zo šiestich kaplniek s tematikou života Panny Márie. Na konci Mariánskej cesty sa nachádza kaplnka nad Svätou studňou s kupolou, pod ktorou je prameň vody. Značnú časť areálu pútnického miesta tvorí krížová cesta, ktorá je situovaná v bukovom zalesnenom svahu. Jej kompozíciu tvorí 50 drevených sôch v životnej veľkosti. Pod krížovou cestou je Lurdská jaskyňa. Na jej stenách sa nachádza množstvo tabúľ, ktoré tu zanechávajú ľudia ako poďakovanie za vyslyšané prosby.

Na pútnické miesto Marianka prichádzajú pútnici už vyše 900 rokov, pretože je to miesto ticha, modlitby a prehlbovania vzťahu človeka k Bohu a k Matke Božej. Toto miesto je tiež obľúbeným cieľom peších výletníkov či cyklistov z blízkeho aj vzdialeného okolia.

Turistické atrakcie v okolí

Bratislava – hlavné mesto Slovenskej Republiky je poeticky označované aj ako krásavica na Dunaji. Má nielen bohatú históriu, ale aj zaujímavú súčasnosť. Rozkladá na oboch brehoch rieky Dunaj a na úpätí pohoria Malých Karpát. Bratislava je kombináciou pulzujúceho veľkomesta s historickým zázemím v kombinácii s novými architektonickými trendami. Toto mesto zohralo neraz dôležitú úlohu v dejinných udalostiach strednej Európy. Dominantou mesta, ktorá je viditeľná už z diaľky, je Bratislavský hrad. Najatraktívnejšou časťou Bratislavy s najväčšou koncentráciou historických pamiatok a kultúrnych inštitúcií je Staré mesto. Pamiatky v historickom centre mesta sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Prehliadky Bratislavy s rôznou tematikou ponúka Informačné centrum mesta.

Hrad Pajštún – zrúcanina. Pôvodný stredoveký hrad, z ktorého sa zachovala len časť murív. Z hradných ruín je nádherný výhľad na Malé Karpaty a južnú časť Záhorskej nížiny. Za dobrého počasia vidieť Borinku a až rakúske Alpy. Vychádzku na hrad možno začať pri kostole v neďalekej obci Borinka. Trasa cesty na zrúcaninu napr. na https://www.hrady-zamky.sk/pajstun/.

Medené Hámre – je bývalá osada v katastri obce Borinka. Toto pusté miesto je atraktívne pre svoje jedinečnú atmosféru. Táto bývalá osada sa nachádza sa uprostred krásnej prírody Malých Karpát. Miesto je pomenované po niekdajšom výrobnom podniku na spracovanie medi, ktorý tu bol postavený v 18. storočí. V podniku sa vyrábal medený riad a ďalšie výrobky z medi. Hoci je už dnes závod už zbúraný, zostala zachovaná baroková Kaplnka svätého Michala archanjela. Je krásnym príkladom malej vidieckej stavby. Jej najvýraznejším prvkom je originálna fasáda a drevená vežička s cibuľovitou strechou.

Bratislavská kalvária – pútnické miesto v srdci Bratislavy s originálnym príbehom. Nachádza sa na Kalvárskom vrchu a bola postavená medzi prvými svojho druhu v Uhorsku. Je pamiatkou bitky kresťanských vojsk proti Tureckým vojskám pri Viedni v roku 1683. Počas svojej histórie bola svedkom modlitieb, zázrakov a uzdravený. Svedčia o tom mnohé ďakovné tabuľky v lurdskej jaskyni, ktorá je v tesnej blízkosti. Toto miesto si však prešlo aj obdobiami úpadku, počas komunizmu bolo takmer celkom zrovnané so zemou. Podarilo sa ju však zachrániť a prešla generálnou rekonštrukciou. Dnes je jedinečnou krížovou cestou, kde sa moderná architektúra snúbi s barokovou a tristoročná história so súčasnosťou.

Hrad Devín – hoci je hrad zrúcaninou, je významným reprezentantom slovenskej národnej histórie. Vypína sa nad sútokom rieky Dunaj a Moravy. Má jedny z najpohnutejších, ale aj najbohatších dejín spomedzi hradných sídel na Slovensku. Hradu je zobrazený v početných slovenských umeleckých dielach. Dnes je tu vybudované múzeum, kde sa návštevníci dozvedia o tisícročných dejinách hradu (https://hraddevin.mmb.sk/en/). Obľúbeným spôsobom dopravy na hrad je výletná loď, ktorá premáva z osobného prístavu v Bratislave.

Bazilika Narodenia Panny Márie v Marianke

Ubytovanie

  • Ubytovanie pre pútnikov: pútnický dom, ktorý sa nachádza priamo v pútnickom areály
  • Iné súkromné ubytovanie v obci Marianka alebo v okolí obce

Dostupnosť

Autom

Prístup autom je najrýchlejší. Rovnomenná obec Marianka, pri ktorej sa pútnické miesto nachádza leží pri diaľnici D2(exit Stupava Bory; Záhorská Bystrica, Marianka). Parkovisko je v blízkosti pútnického areálu.

Verejnou dopravou

Z Bratislavy (zastávka Patrónka) do obce Marianka (zastávka Marianka, Námestie) premáva prímestský autobus, linka č. 215.

Pešo

Najstarší prístup do pútnického miesta je peši. Vedie sem niekoľko peších trás. Najznámejšia pešia trasa pre mimobratislavských pútnikov vedie z bratislavskej mestskej časti Rača, ktorá spája dve strany pohoria Malé Karpaty. Je ľahkej až strednej náročnosti, má dĺžku 12 km a prevýšenie 471 m. Z vlakovej stanice v Rači pútnik nastúpi na modrú turistickú značku, ktoré vedie na „Pánovu lúku“, odkiaľ sa pokračuje po žltej značke až po „Malinský vrch“. Od miesta „Malinský vrch“ sa znovu nastúpi na modrú značku, ktorá vedie až k Bazilike. Cestou je viacero miest vhodných pre posedenie a krátky odpočinok. Druhá, pomerne frekventovaná pútnická trasa vedie priamo z mesta Bratislava (v turistická mapách je označená ako M05-12) spred miesta „Bratislavská Kalvária“, ktorá je súčasťou Mariánskej pútnickej cesty a jej dĺžka je 15 km.

Na bicykli

Existuje viacero cyklotrás do pútnického miesta Marianka a sú veľmi dobre značené (online sú dostupné viaceré turistické mapy). Niektoré cyklotrasy kopírujú turistické trasy a niektoré sú určené iba pre cyklistov.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár