Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči

Informácie o pútnickom mieste

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči patrí dlhodobo medzi najvýznamnejšie pútnické miesta nielen na Slovensku ale aj v Európe. Patrí jej prvenstvo z hľadiska počtu pútnikov na Slovensku: počas hlavnej púte, ktorá sa koná prvý júlový víkend sem pravidelne prichádza až okolo 500 000 pútnikov. V Európe patrí medzi top najnavštevovanejšie pútnické miesta, ktoré sú zasvätené Panne Márii. Od roku 1984 je pútnický chrám povýšený na baziliku minor.

Prvopočiatky tradície uctievania Panny Márie v Levoči siahajú do obdobia tatárskych vpádov, ktoré sa odohrávali na našom území v 13. storočí. Obyvatelia sa ukrývali pred hroziacim nebezpečenstvom na vrchu na Levočou, tu sa dokázali ľahšie ubrániť pred nepriateľom. Z vďaky Panne Márii za ochranu tu bola postavená prvá malá kaplnka, ktorú možno považovať za predchodkyňu dnešnej Baziliky Navštívenia Panny Márie. Krátko na to do Levoče prichádzajú františkáni, ktorí začiatkom 14. storočia zaviedli sviatok Navštívenia Panny Márie. Už od pradávna sa tu teda každoročne konali pobožnosti za prítomnosti Levočanov i veriacich z blízkeho okolia. Tradícia veľkých pútí, na ktorých sa zúčastňujú tisícky veriacich sa začala písať v druhej polovici 17. storočia (obdobie rekatolizácie na Slovensku) a zachovala sa dodnes.

Postupom času boli na sakrálnej stavbe uskutočnené rôzne prestavby. Ako význam pútnického miesta rástol, tak sa rozširoval aj pútnický areál. Koncom 19. storočia bolo okolo cesty vedúcej na Mariánsku horu postavených päť kaplniek so sochami, ktoré stvárňujú najvýznamnejšie udalosti zo života Panny Márie: stretnutie Panny Márie so sv. Annou, Zvestovanie, Panna Mária s dieťaťom, Nepoškvrnené počatie Panny Márie a Pieta. Okolo cesty boli tiež vysadené stromy a vytvorila sa tak alej. Tiež pribudla drevená kaplnka pre gréckokatolíckych veriacich. Najnovším novovzniknutým dielom je Krížová cesta (z roku 2019), ktorá vedie už od prístupovej cesty k hlavnému poľnému oltáru a pozostáva zo 14 kaplniek.

Mariánska hora bola tiež odpradávna miestom, kde si ľud upevňoval svoju vieru a ľudskú dôstojnosť, budoval základy duchovného a náboženského života a svoju národnú identitu. Sem viedli aj prvé kroky jedného z trojice nových troch slovenských biskupov – biskupa Jána Vojtaššáka v roku 1922 (dnes kandidát na blahorečenie), ktorý slávnostne posvätil prebudovaný kostol. Tradícia putovania neutíchla ani počas najtvrdších rokov útlaku náboženského života – počas komunistického režimu.

Najmasovejšia a najvýznamnejšia púť v dejinách tohto pútnického miesta sa konala v roku 1995 za osobnej účasti pápeža sv. Jána Pavla II, kedy ju navštívilo až 650 000 veriacich. Aj v súčasnom období je tradícia putovania na toto vzácne miesto veľmi živá. Prvý júlový týždeň na Mariánsku horu putuje veľa ľudí z blízkeho aj vzdialeného okolia, organizujú sa mnohé pešie púte ale veriaci prichádzajú aj ako farskí a rodinné spoločenstvá či ako individuálni pútnici. Program púte je veľmi pestrý, trvá celý júlový týždeň. Okrem hlavnej púte sa organizujú aj ďalšie púte ako napr. Púť seniorov, Púť zdravotne postihnutých, Púť seminaristov a pod.

Turistické atrakcie v okolí

Mesto Levoča – Pod Mariánskou horou sa nachádza starobylé mesto Levoča, ktoré je od roku 2009 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Je kultúrno-historickou perlou medzi slovenskými mestami. V meste sa nachádza množstvo architektonických pamiatok viažucich sa k jeho slávnym dejinám. Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1249. Najväčšou hybnou silou rozvoja Levoče v minulosti bol obchod. Levočskí remeselníci boli preslávení svojimi výrobkami nielen v okolí ale aj v celom Uhorsku, Poľsku a obchodovali dokonca aj s Benátkami.  Mesto dnes patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na Slovensku. Medzi najvzácnejšie pamiatky patrí rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorému dominuje jedinečný neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba. So svojou výškou 18,6 m je najvyšší svojho druhu na svete. Bol zhotovený z lipového dreva a dokončený v roku 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče. Ďalšie významné pamiatky sú: Mestská pamiatková rezervácia, ktorú tvorí vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov a ohraničujú ju pomerne zachované mestské hradby, námestie a tiež levočská radnica, ktorá patrí k vrcholným stavbám svetskej renesančnej architektúry na Slovensku.

Spišský hrad – je jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia boli v roku 1993 zapísané do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. Spočiatku bol hrad pohraničnou pevnosťou uhorského štátu. Neskôr bol hlavným centrom svetskej moci na Spiši. Na hrade sa narodil uhorský kráľ Ján I. Uhorský. Míľnikom v histórii hradu bol rok 1780, kedy hradný komplex zničil požiar a Spišský hrad sa postupne zmenil na zrúcaninu. S konzerváciou hradu sa začalo až v roku 1970, kedy pamiatkari pristúpili na technicky náročnú konzerváciu hradieb a palácov ohrozených nestabilitou skalného podložia. Dnes sú v hradnom komplexe umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii. Územím v okolí Spišského hradu vedie náučný chodník Sivá Brada – Dreveník, ktorý je zameraný na históriu tejto oblasti a tiež na prírodné zaujímavosti. Hrad je tiež obľúbenou filmárskou lokalitou.

Spišská Kapitula – je unikátnym cirkevným mestečkom, často prezývaným „malý Vatikán“. Dnes je súčasťou Spišského Podhradia, no kedysi bola samostatnou obcou. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1235. Spišská Kapitula bola jedným z centier cirkevného školstva na území dnešného Slovenska. Ústredným objektom Kapituly je Katedrála sv. Martina, ktorá tvorí centrum areálu. Os celého cirkevného mestečka je tvorená uličkou kanonických domov, ktorá je zároveň jeho jedinou ulicou. V blízkosti Spišskej Kapituly (lokalita Pažica) sa nachádzajú pozostatky najstaršej kalvárie na našom území, ktorá bola odhalená až roku 2002. Zaujímavosťou je, že ide o typ „Calvario Jerusalem“, čiže rozmiestnenie kaplniek pripomína Jeruzalem v časoch Ježiša Krista.

Prielom Hornádu – patrí medzi najznámejšie turistické lákadlá národného parku Slovenský raj a je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Rieka Hornád vytvorila kaňonovité údolie –  úzku priepasť, ktorej výška brehov sa môže vyšplhať až na 150 metrov. Po celej trase sú rozmiestnené rôzne drevené lavičky, kde sa návštevníci môžu zastaviť a oddýchnuť si. Taktiež sa tu nachádza niekoľko studničiek s pitnou vodou. V letnej turistickej sezóne je možné túto tiesňavu za priaznivých podmienok a dostatku vody zdolať pomocou člnov (jedno alebo dvojmiestne lode – kajak, kanoe, nafukovacie člny, paddleboard). V Prielome Hornádu je taktiež vybudovaný náučný chodník s prírodovedným, ochranárskym a historickým zameraním.

Kaštieľ a letohrádok Dardanely, Markušovce – obe tieto stavby sú turistickými a architektonickými dominantami obce Markušovce. Ide o historické budovy, ktoré sú situované v krásnom fTrnavaTrnrancúzskom parku. História kaštieľa siaha do roku 1643, kedy bol kaštieľ postavený v renesančnom slohu (dal ho postaviť František Mariássy) a mal pevnostný charakter. Neskôr bol prestavaný do rokokového architektonického štýlu (1770 – 1775). V súčasnosti je v kaštieli inštalovaná stála expozícia historického nábytku pochádzajúceho z kaštieľa v Hodkovciach a reprezentuje vývoj a typové zastúpenie nábytkového umenia a interiérových doplnkov od 17. storočia až po začiatok 20. storočia. V blízkosti kaštieľa stojí letohrádok Dardanely, ktorý v minulosti slúžil na spoločenské a reprezentačné účely. Letohrádok je dnes významnou pamiatkou rokokovej architektúry a dnes slúži ako múzeum hudobných nástrojov, ktoré je zamerané na domácich výrobcov je jediným svojho druhu na Slovensku.

Ďalšie turistické atrakcie možno nájsť na webových stránkach:

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska https://www.severovychod.sk/en

Oblastná organizácia cestovného ruchu Belianske Tatry – Spiš – Pieniny https://www.tatryspispieniny.sk/en/

Informačná kancelária mesta Levoča http://ik.levoca.eu/

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči

Ubytovanie

Ubytovanie pre pútnikov: pútnický a exercičný dom, ktorý sa nachádza v pútnickom areály, je potrebné kontaktovať poverenú osobu, kontakt je na web stránke Farnosti Levoča: https://www.farnostlevoca.sk/kontakt/

Iné súkromné ubytovanie v meste Levoča alebo v okolitých obciach.

Dostupnosť

Autom

Prístup do mesta Levoča je autom najrýchlejší. Mesto Levoča leží pri diaľnici D1 (exit Levoča). V okolí Baziliky je niekoľko parkovísk pre autá aj pre autobusy, cesta k Bazilike je však úzka. Parkovisko sa nachádza aj pod úpätím hory na okraji mesta a má skôr nižšiu kapacitu.

Verejnou dopravou

Autobusová stanica sa nachádza asi 4 kilometre od Baziliky. V prípade cestovania hromadnou dopravou je najlepšie spojenie vlakom do mesta Spišská Nová Ves a tu prestúpiť na autobus smer Levoča. Počas sezóny (apríl – október) je zriadená autobusová linka z autobusovej stanice v Levoči k Bazilike (v nedeľu, v prvú sobotu v mesiaci a počas cirkevných sviatkov). Počas letnej sezóny môžu príležitostne zo Spišskej Novej Vsi do Levoče premávať aj vlaky. Cestujúci si môžu cestovný poriadok preveriť na webovej stránke www.cp.sk. Do mesta Levoča premávajú sporadicky aj diaľkové linky.

Pešo

Pešie púte sa konajú predovšetkým pred sviatkom Navštívenia Panny Márie (prvá júlová nedeľa) z blízkeho aj vzdialeného okolia. Vedie sem niekoľko značených turistických trás a aj svätojakubská cesta a svätomariánska cesta. Turistické chodníky sú veľmi dobre značené a je možné vyhľadať ich na takmer všetkých turistických mapách.

Na bicykli

Výstup na Mariánsku horu z Levoče na bicykli je možný, treba počítať s vyššou obťažnosťou terénu. Cyklistické trasy sú dobre značené na takmer všetkých turistických mapách.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár