Bazilika Panny Márie a svätého Bartolomeja v Piekarach Śląskich - Piekarska Kalwaria
Informácie o pútnickom mieste
História zázračného obrazu Panny Márie Piekarskej siaha do 17. storočia, keď bol pod vplyvom ľudových rozprávok obraz, ktorý sa predtým nachádzal na jednom z bočných oltárov, prenesený do hlavnej lode. Odvtedy tu prekvitá zbožnosť a s ňou aj prílev pútnikov rôznych národností.
Slávu obrazu a miesta umocnila morová epidémia, najprv v roku 1676 v Tarnovských Horách, keď sa pútnici odtiaľ prišli do Piekar modliť za záchranu, a potom v roku 1680 v Prahe, keď cisár Leopold požiadal správcov kostola v Piekarách, aby obraz priniesli. V roku 1683 kráľ Ján III Sobieski stál pri päte obrazu a modlil sa za víťazstvo pri Viedni, kam smeroval so svojou armádou. Zaujímavosťou je, že v roku 1702 bol obraz z bezpečnostných dôvodov prevezený do Opole, kde sa nachádza dodnes, ale okolo identickej kópie v Piekarách vznikol kult.
V prvej polovici 19. storočia, keď na toto miesto prichádzalo čoraz viac pútnikov, sa páter Alojz Ficek, podporovateľ kultu Panny Márie Piekarskej a ochranca kostola, rozhodol postaviť nový, oveľa väčší kostol. Kostol postavený v novorománskom slohu stojí v Piekarách dodnes. Hlavný oltár bol premiestnený zo starého kostola, rovnako ako zázračný obraz Panny Márie Piekarskej, ktorej prezývka je Matka spravodlivosti a sociálnej lásky.
V priebehu rokov sa vytvorila tradícia pútí do Piekar pre všetkých obyvateľov Horného Sliezska a okolitých regiónov, a hoci sa tu pútnici stretávajú počas celého roka, existujú dve príležitosti, ktoré sa tešia osobitnému záujmu a rovnako osobitnému liturgickému prostrediu. Hovoríme o takzvaných štátnych púťach, ktoré sa osobitne odlišujú od pútí v celej krajine. V poslednú májovú nedeľu putujú do Piekar Śląskich muži a mladí muži, zatiaľ čo v nedeľu po 15. auguste (Nanebovzatie Panny Márie) putujú ženy a dievčatá. Spomedzi mnohých pútnikov stojí za zmienku, že Piekary Śląskie navštívil kardinál Achille Ratti (neskorší pápež Pius XI.) a pápež Ján Pavol II. počas svojich početných pútí do vlasti.
Turistické atrakcie v okolí
Piekarska Kalvária – Kalvária, založená koncom 19. storočia, je park s mnohými ružencovými kaplnkami, krížovou cestou a zázračným prameňom. Dôležitou súčasťou Kalvárie je aj kalvársky kostol. Kalvária sa rozprestiera na ploche približne 10 hektárov, a hoci jej hlavné využitie je na kultové účely, je aj miestom početných prechádzok miestnych obyvateľov, ich rodín a mnohých návštevníkov.
Múzeum svätyne – otvorené v roku 2009 pri príležitosti 350. výročia kultu Panny Márie Piekarskej. Expozícia je rozdelená do troch sál: Hlavná sála, Pápežská sála a Kalvárska sála. Podrobnosti o prehliadke: https://piekary-bazylika.pl/muzeum-sanktuaryjne/ .
Mohyla oslobodenia a bojové kryty – mohyla bola postavená na pamiatku sliezskych povstaní, kryty pochádzajú z obdobia druhej svetovej vojny a sú veľmi obľúbené u návštevníkov Piekar.
V mestskej časti Katovíc, ako sú Rybnik, Zabrze, Bytom a Katovice, na návštevníkov čaká množstvo pamiatok a atrakcií.
Ďalšie turistické zaujímavosti v okolí pútnického miesta nájdete na webových stránkach Mestského informačného a turistického centra v Piekarach Śląskich: https://info.piekary.pl/ a Śląskie. Turistické informácie Sliezskeho vojvodstva.
Ubytovanie
- Ubytovanie pre pútnikov je k dispozícii v Pútnickom dome (https://piekary-bazylika.pl/dom-nazaret/ ).
- Rôzne možnosti ubytovania v súkromí v Piekary Slaskie alebo v okolí katovickej aglomerácie.
Dostupnosť
Autom
Najrýchlejšie sa tam dostanete autom. Do Piekar sa dostanete z Katovíc, Bytomu alebo iných miest v Sliezsku, ako aj z mnohých miest v Poľsku.
Verejnou dopravou
Do Piekary sa dostanete vlakom a autobusom MHD. Autobus č. 5 premáva z Katovíc na zastávku „Basilika Piekary“ približne 50 minút. Z Bytomy premáva autobus č. 114, ktorý sa na zastávku „Basilika Piekary“ dostane za približne 20 minút.
Pešo
Vhodné pre cestovateľov, v dobrom stave. Cesta z Bytomu môže trvať približne 90 minút.
Na bicykli
V katovickej aglomerácii je všeobecne veľa cyklotrás. Na pútnické miesto sa dá dostať aj na bicykli.