Bazilika Panny Márie vo Svätej Lipke
Informácie o pútnickom mieste
Svätyňa vo Svätej Lipke je známa prakticky od počiatkov kresťanstva vo Východnom Prusku. Jej počiatky siahajú do 14. storočia. Podľa ľudovej povesti istý trestanec, ktorý bol uväznený v kobkách kostola v Kętrzyne, vyrezal z dreva sochu Madony s dieťaťom. Keď ho prepustili z väzenia, zavesil sochu na lipu na ceste z Kętrzynu do Rzeszelu. Socha sa čoskoro preslávila svojimi zázrakmi a pri tejto lipe bola postavená prvá kaplnka, ktorú obsluhovali kňazi križiackeho rádu. Svätá Lipka sa stala pútnickým miestom pre veriacich z Warmie, Pruska a tiež z Mazovska. V roku 1519 posledný veľmajster križiackeho rádu Albrecht Hochenzollern vykonal bosú púť do Svätej Lipky z Königsbergu.
Reformácia bola pre katolícku vieru v pruskom štáte ťažkým obdobím. Katolicizmus bol zakázaný a kaplnka vo Svätej Lipke bola vyrabovaná a zbúraná. Zázračná socha Panny Márie bola utopená vo Víre a lipa, na ktorej visela, bola vyťatá.
V roku 1618 získali katolíci v pruských krajinách opäť náboženskú slobodu. Vďaka úsiliu Štefana Sadorského, tajomníka kráľa Žigmunda III., bola vo Svätej Lipke postavená nová kaplnka, ktorú dostali na starosť jezuiti. V kaplnke bol umiestnený obraz Panny Márie vo Svätej Lipke podľa vzoru rímskeho obrazu Panny Márie Snežnej. Vznikom novej kaplnky sa oživilo pútnické hnutie. Pútnici čoskoro prestali ku kaplnke prichádzať. V rokoch 1688 – 1693 bola postavená baroková kaplnka, ktorá slúži veriacim dodnes. Bohato zdobené oltáre, kovaná brána, kamenné a drevené rezby, diela umeleckého kováčstva a železiarstva robia z kaplnky vo Svätej Lipke jeden z najkrajších neskorobarokových kostolov v Poľsku.
Obraz Madony svätého Filipa bol zdobený pápežskými korunami. Korunovačný obrad 11. augusta 1968 vykonal poľský prímas kardinál Stefan Wyszyński spolu s krakovským metropolitom kardinálom Karolom Wojtyłom. Dňa 29. mája 1983, na sviatok Navštívenia Panny Márie, vykonal varmijský biskup Jan Obłąk slávnostné čítanie pápežskej buly o zriadení svätyne ako baziliky minor.
Hlavná odpustová slávnosť sa koná v poslednú májovú nedeľu, keď sa veriaci z Reszeľa, Kętrzyna, Mrągowa, Giżycka a okolitých farností vydávajú na pešiu púť do svätyne, nazývanú „Hviezdna púť“. V piatok počas prázdnin sa v bazilike konajú „Swietolipskie Wieczory Muzyczne“.
Turistické atrakcie v okolí
Organové prezentácie – svätyňa je známa svojimi výnimočnými organovými prezentáciami, pri ktorých si môžete nielen vypočuť jedinečný zvuk organa, ale aj sledovať pohyblivé figúry. Mimoriadne známe sú aj Holyolipské hudobné večery, ktoré sa vo svätyni konajú počas letnej sezóny.
Hrad warmských biskupov – v neďalekom Rezeli, na brehu rieky Sajna, sa nachádza hrad warmských biskupov. Bol postavený v rokoch 1350-1401 a dnes sa v ňom nachádza hotel, reštaurácia a Galéria súčasného umenia, pobočka Warmijského a Mazurského múzea.
Teutonský hrad v Kętrzyne – príklad gotickej architektúry. Hoci bol v priebehu storočí mnohokrát prestavaný, nestratil svoj jedinečný charakter. Pôvodne to bola trojkrídlová budova so studňou na nádvorí. Na prelome 14. a 15. storočia ho obklopoval obranný múr s vežami v severnom, východnom a južnom rohu. Približne v 15. storočí boli do múru zabudované dve brány s padacími mostmi, ktoré boli v roku 1454 po dobytí hradu mešťanmi zamurované. Po roku 1525 sa hrad stal sídlom vojvodskej rady a pred druhou svetovou vojnou v ňom sídlil daňový úrad a byty úradníkov. V súčasnosti sa v ňom nachádza Múzeum Wojciecha Kętrzyńského. Viac informácií: https://www.muzeum.ketrzyn.pl/
Kostol svätého Juraja v Kętrzyne – Kostol svätého Juraja bol postavený v rokoch 1359-1407 a začlenený do mestského opevnenia. Je to najlepšie zachovaný obranný kostol na Mazurách.
Hrad Bezlawky – gotický hrad postavený v 14. storočí. Pôvodne bol sídlom nemeckého miestodržiteľa, koncom 16. storočia bol prestavaný a upravený na evanjelický kostol. Hrad je obklopený hradnou bránou a obranným múrom, ktorý neskôr slúžil ako ohrada pre cintorín nachádzajúci sa pri kostole. Zvyšky cintorína a niektoré náhrobné kamene možno vidieť aj dnes. Podľa miestnej legendy sa v múroch tohto hradu uchovával legendárny Svätý grál, ktorý hľadali rytieri kráľa Artuša. Medzi ďalšie zaujímavosti patria početné jazerá, turistické a cyklistické trasy.
Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta nájdete na webovej stránke Regionálnej turistickej organizácie Warmia a Mazury: https://wmrot.org/.
Ubytovanie
- Ubytovanie pre pútnikov: Pútnický dom (https://www.swlipka.pl/dla-pielgrzyma/domy-pielgrzyma)
- Viac ubytovania v najbližších väčších mestách Kętrzyn a Reszel
Dostupnosť
Autom
Najrýchlejšie sa tam dostanete autom. Do Svätej Lipky sa dostanete z Kętrzyna po štátnej ceste 594 a tiež z iných smerov v Poľsku.
Verejnou dopravou
Do Svätej Lipky sa dostanete autobusom z Kętrzynu a z Reszela. Cesta z Kętrzynu trvá približne 20 minút, z Reszela približne 10 minút. Svätyňa je vzdialená asi 3 minúty od autobusovej zastávky.
Pešo
Podľa aktuálnych turistických máp.
Na bicykli
Podľa aktuálnych turistických máp.