Bodajki - Svätyňa Panny Márie Pomocnice kresťanov

Informácie o pútnickom mieste

Bodajki sa nachádza v blízkosti obce Móriárok v okrese Fejér. Vďaka svojim krasovým prameňom bola táto lokalita už od praveku vyhľadávanou oblasťou osídlenia. Podľa miestnej tradície pútnické miesto Bodajki často navštevoval kráľ Štefan I., zakladateľ uhorského štátu.

Prvá písomná zmienka o Bodojke pochádza z roku 1193 z listiny vydanej kráľom Bélom III., kde sa názov uvádza ako „Bosogth“. Prvá a jediná písomná zmienka o miestnej farnosti pochádza z roku 1434. V roku 1695 pozvala rodina Mórra do obce kapucínskych mníchov a priviedla sem nemeckých osadníkov. Kapucíni dostali od veszprémskeho biskupa práva na farnosť Bodajk. Mnísi si všimli jedinečné prírodné danosti oblasti, ktoré podrobne opísali. Ich pozornosť upútali aj ruiny kaplnky v obci. Podľa miestnych obyvateľov bola táto kaplnka postavená na počesť Panny Márie v čase vzniku štátu a často ju navštevoval kráľ Štefan I. O zriadenie mariánskeho pútnického miesta Bodajk sa zaslúžil páter Willibald Steyri, predstavený kapucínov v Mor. Úsilie kapucínov prispelo ku katolizácii miestneho obyvateľstva a k integrácii osadníkov. Willibald Steyri dal vo Viedni vyhotoviť oltárny obraz zobrazujúci Pannu Máriu. Kaplnka bola dokončená o dva roky neskôr, v roku 1697, a stala sa známym pútnickým miestom, čo viedlo k myšlienke rozšíriť kaplnku. Vnútorná výzdoba kostola bola dokončená v roku 1786.

V roku 1788 museli mnísi kláštor opustiť, pretože cisár Jozef II. zrušil kapucínsky rád. Odvtedy prevzala úlohy Székesfehérvárska diecéza. V 30. rokoch 19. storočia sa začalo rozširovanie pútnického miesta v dôsledku zvýšeného počtu pútí a pobožností, ktoré inicioval Lajos Shvoy. V roku 1948 novopostavené pútnické miesto požehnal kardinál József Mindszenty.

Od roku 2016 prebiehajú ďalšie rekonštrukcie, ktoré majú návštevníkov preniesť do minulosti a zároveň im poskytnúť moderné vybavenie. Vedľa farského úradu sa nachádza stála výstava o histórii pútnického miesta.

Bodajecká mariánska ikona sa nachádza na oltári farského kostola v Bodajeku. Ikonu darovala grófka Colloredo. Grófka spočiatku nechcela pomáhať, tvrdila, že pre rehoľníkov už urobila dosť. Avšak po tom, čo sa jej vo sne zjavila Panna Mária a ju postihla choroba za to, že nepomohla otcovi Willibaldovi, grófka dala ikonu vyrobiť a po jej dokončení sa uzdravila. Po grófkinom uzdravení sa začali diať zázraky. Zázraky zažité na pútnickom mieste sa zaznamenávajú od roku 1729, vrátane uzdravení a vypočutých modlitieb. Vďační veriaci k ikone umiestňovali strieborné alebo zlaté exvotio, ktoré symbolizovalo rôzne časti tela, napríklad srdce, nohy alebo ruky. Mnohé z najvzácnejších predmetov sú vystavené dodnes. Strieborná retiazka, ktorá visí na krku Panny Márie, je tiež exvotom, ktoré dodnes zdobí ikonu v jej pôvodnej podobe.

 

Turistické atrakcie v okolí

Székesfehérvár – mesto kráľov je vzdialené len 25 minút jazdy autom od Bodajku. Mesto s významným historickým významom ponúka návštevníkom množstvo atrakcií. Zrúcaniny korunovačnej baziliky sú národnou pamiatkou, kde bolo korunovaných 38 uhorských kráľov a pochovaných 14 uhorských kráľov s rodinnými príslušníkmi. Neprehliadnuteľnou pamiatkou v meste je hrad Bory. Steny hradu sú po celom obvode pokryté maľbami, mozaikami a vitrážami. Hrad má sedem veží a tridsať miestností, ktoré sú plné sôch, umeleckých diel, obrazov a starožitností. V centre mesta Székesfehérvár odporúčame navštíviť Korunované jablko, Radničné námestie a Kvetinové hodiny.

Bakonynána – vodopád Rímskych kúpeľov je ideálny na pešie túry a výlety po brehoch potoka Gaja. V údolí čakajú na návštevníkov početné miesta na odpočinok a piknik. V blízkosti sa nachádza aj jaskyňa Savanyú Jóska a prameň Vadalmas.

Fehérvárcsurgó – Károlyiho hrad – hrad bol postavený v roku 1844 v neoklasicistickom štýle rodinou Károlyiovcov. Hrad funguje ako múzeum, ktoré prezentuje život rodiny Károlyiovcov a maďarskej šľachty. Zámok je obklopený zámockým parkom a arborétom, v ktorom si návštevníci môžu pozrieť 100-170-ročnú populáciu domácich a exotických drevín. V zámockom parku sa nachádza aj očarujúce jazero s loďkami.

Csókakő – hrad bol postavený na svahu kopca Csókakő v nadmorskej výške 479 metrov. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1299. V roku 2014 bol hrad takmer úplne prestavaný.

Geologický park Gánt Bauxite – na návštevníkov čaká náučný chodník s 13 zastávkami. Na 3,5 km dlhej trase sa môžete prostredníctvom informačných tabúľ dozvedieť o geologických vlastnostiach oblasti. V Múzeu ťažby bauxitu v Balás Jenő sa návštevníci môžu dozvedieť o rozkvete baníctva v Maďarsku.

Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta nájdete na oficiálnej turistickej stránke mesta szekesfehervar: https://turizmus.szekesfehervar.hu/catalog/index/43/lang/en.

Bodajki - Svätyňa Panny Márie Pomocnice kresťanov

Ubytovanie

– Ubytovanie pre pútnikov: Pútnický dom Szent Imre sa nachádza len 50 metrov od svätyne (https://www.bodajkikegyhely.hu/?page_id=71).

– Ďalšie súkromné ubytovanie v blízkosti pútnického miesta.

Dostupnosť

Autom

Cesta z Budapešti do Bodajki po diaľnici M7 a rýchlostnej ceste M81 trvá približne 1 hodinu a 5 minút. Bodajk sa nachádza 23 km od Székesfehérváru na ceste 81. Bodajk je vzdialený len 10 km od mesta Mór na trase 81.

Verejnou dopravou

Cesta vlakom z Budapešti do Bodajki s prestupom v Székesfehérvári trvá približne 1 hodinu a 45 minút. Cesta autobusom zo Székesfehérváru do Bodajky trvá 35 minút.

Pešo

Úsek cesty spájajúci Mór a Bodajk sa považuje za pútnickú trasu.

Na bicykli

Mór a Bodajk spája 3,8 km dlhá cyklotrasa.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár