Hauswaldská kaplnka pri Srní
Informácie o pútnickom mieste
Toto pútnické miesto je jedným z mnohých horských pútnických miest, ktoré boli v minulosti hojne navštevované a kde sa konali pravidelné púte, ale ktoré boli počas socializmu zlikvidované. V oblasti bývalých Sudet, kde sa táto kaplnka nachádzala, bolo toto ničenie umocnené núteným vysídlením pôvodného obyvateľstva.
Na tomto mieste sa traduje legenda o dvoch ženách, ktoré vystrašil medveď. Obe sa začali modliť k Panne Márii a boli zázračne zachránené. Medveď sa začal zvíjať v bolestiach a opustil miesto bez toho, aby im ublížil. Ženy si na pamiatku svojej záchrany zavesili na strom obraz Panny Márie. Odvtedy sa pri „obrázkovom strome“ začali diať zázraky. Zázračná sila miesta sa rozšírila po celom regióne a návštevníkov pribúdalo.
V roku 1820 sa obec Srní rozhodla, že takéto miesto si zaslúži svätyňu, a tak tu bola postavená malá kaplnka zasvätená Panne Márii Lurdskej. Dodnes sa o nej môžeme dočítať v poviedke Červené srdce šumavského spisovateľa Karla Klostermanna. V deň sviatku Nanebovzatia Panny Márie, keď sa konala Jelenia púť, sa pri kaplnke, nazývanej šumavské Lurdy, zhromaždili davy pútnikov. Čoskoro jej kapacita prestala stačiť, preto bola v roku 1860 postavená nová, väčšia kaplnka. Stavba bola nekvalitná a hrozilo jej zrútenie, preto bola zatvorená. Napriek tomu tam pútnici naďalej chodili, najmä k neďalekému prameňu, ktorému sa pripisovali liečivé účinky.
Zbožní obyvatelia Šumavy zorganizovali zbierku na výstavbu novej kaplnky, a tak sa v roku 1901 začala výstavba novej kaplnky. Pozemok daroval Jozef Gruber zo Srnia, stavebné drevo knieža Schwarzenberg, ostatný materiál občania Srnia a murárske práce vykonal Martin Marek, murár z Prášil. Dňa 8. augusta 1902 kaplnku posvätil raštejnský farár. V medzivojnovom období prichádzali ku kaplnke procesie až z Tirolska. Po druhej svetovej vojne bolo nemecké obyvateľstvo vysídlené a celý pohraničný pás bol v rámci železnej opony uzavretý. Napriek tomu sa niektorí ľudia odvážili ku kaplnke chodiť, preto sa komunistickí súdruhovia rozhodli kaplnku zničiť. Dňa 14. septembra 1957 vojaci kaplnku zamínovali a vyhodili do vzduchu. Z kaplnky zostali len ruiny, kostolník zachránil len drevenú sochu Panny Márie Lurdskej, ktorá je dnes umiestnená v kostole v Srní.
Miesta v pohraničnom pásme upadli na dlhé roky do zabudnutia. Až v roku 2006 sa občianske združenie Klostermann v spolupráci so Správou Národného parku Šumava postaralo o vzkriesenie tejto lokality. Lokalita bola obnovená a pietne upravená. Obnovený bol aj prameň studničky, ktorý je vedený drevenými žľabmi cez kamene symbolizujúce ruženec k sklenenej studničke. Jej sklenené rúčky ponúkajú pútnikom osviežujúcu vodu.
Hauswaldská kaplnka je jedným z najnavštevovanejších miest na Šumave, a to tak turistami, pútnikmi, ako aj ľuďmi, ktorí hľadajú uzdravenie. Má novo upravený prístup, aby sa k nej mohli dostať aj ľudia s telesným postihnutím. Hovorí sa, že sa nachádza na veľmi silnom energetickom mieste.
Turistické atrakcie v okolí
Návštevnícke centrum Srní – Vlčí beh. Je jedným z návštevníckych centier Národného parku Šumava. V budove centra sa môžu návštevníci občerstviť a pozrieť si expozíciu venovanú vlkom. Tie sa potom nachádzajú vo voľnom výbehu asi dva kilometre od budovy centra. Viac informácií možno nájsť na https://www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/nc-srni/ .
Kašperské Hory sú krásne stredoveké mesto s bohatou históriou spojenou s ťažbou zlata. Ponúka historické centrum, niekoľko kostolov, expozície o ťažbe zlata. Asi 6 km od mesta sa nachádza strážny hrad Kašperk s vlastnou bohatou históriou. Viac informácií možno nájsť na https://www.kasphory.cz/turista/poznej-kasperky/zajimavosti-a-pamatky .
Sušice, mesto nazývané bránou Šumavy, je východiskovým bodom mnohých turistických výletov na Šumavu a tiež dôležitou zastávkou pre vodákov, ktorí splavujú rieku Otavu. Nad mestom sa týči pútnické miesto Andělíček, z ktorého je nádherný výhľad na Sušice a okolie. Viac informácií možno nájsť na https://www.susicko.cz/turisticke-cile .
Hrad Rabi je dnes zrúcaninou, ale stále si môžeme predstaviť jeho veľkoleposť v časoch jeho slávy. Podľa legendy prišiel husitský vodca Jan Žižka pri dobývaní tohto hradu o svoje druhé oko. Viac informácií možno nájsť na https://www.hrad-rabi.cz/cs .
Modrava je šumavská obec, ktorá slúži ako východisko mnohých turistických trás a okruhov, najmä v oblasti Slatiny. Medzi najznámejšie patria Tri jazerá, Cigánska a Chalupská slať. https://www.mikroregionsumava.cz/mszapad/default.asp?lng=cz .
Ďalšie turistické atrakcie v okolí nájdete na webovej stránke:
Ubytovanie
Horská chata Šumava v Srní ponúka cenovo dostupné ubytovanie
https://horskachatasumava.cz/ubytovani/
Táto oblasť je veľmi turistická a ponúka veľké množstvo ubytovacích zariadení za komerčné ceny.
Dostupnosť
Autom
Obec Srní, kde sa nachádza Hauswaldská kaplnka, je dostupná autom. Ku kaplnke sa dá prísť autom z parkoviska Srní – Mechov a potom pokračovať 1,6 km po nenáročnej ceste pod Vchynicko-Tetovským plavebným kanálom.
Verejnou dopravou
Infraštruktúra verejnej dopravy je vynikajúca. Do Srnia premávajú výborné autobusové spoje, najmä počas letnej sezóny. Doprava vlakom je komplikovanejšia, najbližšia stanica je v Sušici, odkiaľ treba pokračovať autobusom.
Pešo
V okolí Srnia je sieť turistických chodníkov značených Klubom českých turistov. Oblasť je tiež súčasťou Národného parku Šumava, ktorý má sieť informačných centier.
Na bicykli
V okolí Srnia sa nachádza sieť cyklotrás, ktoré sú veľmi dobre udržiavané a značené. Oblasť je tiež súčasťou Národného parku Šumava, ktorý má sieť informačných centier.