Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Pražský Hrad, Praha

Informácie o pútnickom mieste

Praha je jedinečnou architektonickou galériou, ktorá je zapísaná na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO a ktorá sa vyvíja už viac ako tisíc rokov a má významné postavenie medzi európskymi hlavnými mestami. Jej centrom je Pražský hrad, historické sídlo českých kráľov, budované po stáročia až do súčasnosti, keď je reprezentačným sídlom prezidenta Českej republiky.

Jeho srdcom je Katedrála svätého Víta, Václava a Vojtecha, najväčší a najvýznamnejší kostol v Prahe. Bola miestom bohoslužieb, korunovácií českých kráľov a kráľovien a miestom uloženia relikvií patrónov krajiny, panovníkov, arcibiskupov a šľachticov.

Súčasnej gotickej katedrále predchádzali dve stavby, ktoré sa zachovali v základoch. Rotunda založená kniežaťom Václavom okolo roku 925 a bazilika, ktorú na jej mieste postavil knieža Spytihněv II. v rokoch 1055-61. Cirkevný význam kostola výrazne posilnilo zriadenie pražského biskupstva v roku 973 a arcibiskupstva v roku 1344.

Prvým staviteľom katedrály bol Matej z Arrasu, po jeho smrti stavbu prevzal Petr Parléř z Gmundu. Petr Parléř zomrel v roku 1399 a vo výstavbe pokračovali jeho synovia, ale husitské vojny stavbu zastavili a katedrála zostala nedokončená. Až v 20. storočí bola katedrála dokončená v neogotickom štýle architektmi Josefom Mockerom a Kamilom Hilbertom. Slávnostná posviacka sa uskutočnila v roku 1929.

Interiér katedrály je veľmi bohatý na umelecké diela; v chóre katedrály, pred hlavným oltárom, sa nachádza kráľovské mauzóleum a pod ním v podzemí je kráľovská hrobka. Sú tu pochované pozostatky českých kráľov a cisárov Karla IV, Václava IV, Ladislava Zlého, Jiřího z Poděbrad, Rudolfa I, Rudolfa II, Maximiliána II, Ferdinanda II a ich manželiek a detí. V ďalších kaplnkách sú uložené ostatky svätého Žigmunda (+524), gotické náhrobky svätého Víta, svätého Václava, kniežaťa Spytihněva II, Břetislava I, Břetislava II, Bořivoja II, kráľa Přemysla Otakara I, Přemysla Otakara II, Jana Luxemburského.

Pozornosť si zaslúži triforium, kde sú umiestnené busty významných osobností. Je to portrétna galéria členov kráľovskej rodiny, arcibiskupov a staviteľov chrámu. Táto jedinečná galéria pochádza z rokov 1375-1385.  Pútnika upúta nádherný strieborný hrob svätého Jána Nepomuckého a za ním v kaplnke relikvie svätého Vojtecha a svätých piatich bratov.

Najposvätnejším miestom v katedrále je Kaplnka svätého Václava. Steny kaplnky sú v dolnej časti pokryté leštenými polodrahokamami v pozlátenom puncovníctve, gotickým cyklom pašiových výjavov od Majstra Oswalda z obdobia okolo roku 1372 a cyklom legendy o svätom Václavovi od Majstra Litoměřického oltára z obdobia okolo roku 1509.

Pod oknom sa nachádza socha svätého Václava z roku 1373 z Parléřovej dielne. Kaplnke dominuje gotický hrob svätca s oltárom a relikviárom, v ktorom je jeho lebka, prilba a drôtená košeľa. V komore nad kaplnkou sú uložené české korunovačné klenoty. Katedrála má sedem zvonov, z ktorých najznámejší a najväčší je český zvon Zikmund z roku 1549. Váži 13,5 tony a priemer zvona je 2,56 m.

Legendy o svätých v katedrále:

Svätý Václav, patrón českých krajín – knieža Václav bol zavraždený v roku 935 v Starej Boleslavi na podnet svojho brata Boleslava, kde bol aj pochovaný. O tri roky neskôr bolo jeho telo prenesené na Pražský hrad, kde bolo uložené v Chráme svätého Víta. Václav bol uctievaný pre svoju zbožnosť, šíril kresťanstvo a založil kostol svätého Víta, kde uložil svoje relikvie (ruku svätého Víta), ktoré dostal od saského vojvodu Henricha v roku 929. Púte k svätému Václavovi sa konajú 28. septembra z Prahy do Starej Boleslavi po pútnickej ceste Via Sancta.

Svätý Vojtěch, patrón českých, poľských a uhorských krajín – Svätý Vojtěch bol druhým pražským biskupom, ktorý v roku 993 založil benediktínsky kláštor v Prahe Břevnove. Zomrel mučeníckou smrťou v Prusku, keď sa vydal šíriť kresťanstvo medzi pohanov. Jeho telo vykúpilo poľské knieža a usporiadalo mu honosný pohreb v Hnezdne. Cisár Otto II, ktorý si Vojtecha veľmi vážil, začal s kanonizáciou už v roku 999. Biskup Vojtěch sa často zdržiaval mimo Čiech, aj v Uhorsku na dvore kráľa Svätopluka, ktorého pokrstil. Pobožnosti a púte sa konajú 23. 4.

Svätý Vít, svätec zo Sicílie, ktorý bol umučený pre svoju kresťanskú vieru v roku 303. Pobožnosti sa konajú 15.6.

Svätý Ján Nepomucký, patrón českých krajín. Generálny vikár pražského arcibiskupstva zomrel mučeníckou smrťou 20. marca 1393 v Prahe. Legenda hovorí, že jeho smrť bola príčinou neodhalenia kráľovninho spovedného tajomstva. Historicky je podložené, že bol zapletený do sporu medzi kráľom Václavom IV. a arcibiskupom Jánom z Jenštejna. Pri výsluchu ho mučili a potom hodili do Vltavy. Pôvodne bol pochovaný v kostole Svätého kríža, neskôr ho však preniesli do katedrály. Pútnici si prichádzajú uctiť jeho pamiatku nielen do katedrály, ale aj na historický Karlov most k jeho soche na mieste, kde bol hodený do vody. Bohoslužby a púte sa konajú 16. mája.

Turistické atrakcie v okolí

Anežský kláštor Na Františku založila v roku 1234 sestra kráľa Václava I., princezná Anežka. Do ženského kláštora priviedla rád klarisiek a do menšieho mužského kláštora rád minoritov. V rozsiahlom areáli kláštora sa nachádzajú dva kostoly, Kostol svätého Salvátora a Kostol svätého Františka, oba pochádzajú z 13. storočia. Agnesa sa najprv stala abatišou kláštora a neskôr pôsobila ako staršia sestra. Celý svoj život zasvätila starostlivosti o chudobných a chorých, no kanonizovaná bola až v 20. storočí. Dôvodom bola strata jej relikvií. Napriek tomu ju v roku 1989 kanonizoval pápež Ján Pavol II. O päť dní neskôr sa v Českej republike začala zamatová revolúcia, čím sa naplnilo staré proroctvo, že po jej kanonizácii bude v Českej republike dobre.  Viac informácií na https://www.ngprague.cz/o-nas/budovy/klaster-sv-anezky-ceske .

Staromestské námestie je najdôležitejším námestím v centre mesta a je národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa tu staré trhovisko, kde sa rozhodovalo o väčšine záležitostí českej krajiny. Stojí tu mnoho významných budov, palácov a kostolov. Kostol Panny Márie pred Týnom, významná trojloďová gotická stavba založená v roku 1365, je bohatou pokladnicou gotického a barokového umenia. Významný je aj barokový Kostol svätého Mikuláša. Turisticky najzaujímavejšou atrakciou je Stará radnica s unikátnym orlojom. Bola postavená z niekoľkých gotických domov v 14. storočí a počas bombardovania v máji 1945 bola takmer zničená. Orloj na radnici bol vyrobený začiatkom 15. storočia a pozostáva z mechanických figúrok, ktoré sa v dvoch oknách objavujú každú celú hodinu. Centrálnu časť orloja zaberá guľa merajúca čas a najmladšiu časť orloja tvorí kalendár.  Viac informácií na https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/1174/turisticke-informacni-centrum-staromestska-radnice .

 

Židovské mesto, nazývané aj ghetto, sa rozvíjalo a rástlo spolu s Prahou. V 19. storočí boli jeho hradby a niektoré budovy zbúrané, ale najdôležitejšie pamiatky sa zachovali dodnes. Patrí medzi ne Starý židovský cintorín z polovice 15. storočia, Pinkasova synagóga postavená v gotickom slohu, ktorá je dnes múzeom, Stará synagóga z 13. storočia, dvojloďová gotická stavba, ktorá je jednou z najstarších budov svojho druhu v Európe, Maiselova synagóga, Klausová synagóga, Španielska synagóga a židovská radnica s Vysokou synagógou.  Viac informácií na https://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/zidovske_mesto/index.htmlhttps .

 

Vyšehrad postavili přemyslovské kniežatá na pravom brehu Vltavy ako svoje pôvodné panovnícke sídlo. V roku 1070 tu kráľ Vratislav II. založil kapitulu. Pozornosť tomuto sídlu venoval aj cisár Karol IV, neskôr však význam miesta upadol. Počas husitských vojen bol Vyšehrad vyplienený a v 17. storočí bol prestavaný na barokovú vojenskú pevnosť. Najstaršou pamiatkou vyšehradského komplexu je rotunda svätého Martina z 11. storočia. Dominantou Vyšehradu je kapitulný kostol svätého Petra a Pavla. Pôvodne románska bazilika z čias kráľa Vratislava I. bola niekoľkokrát prestavaná. Dnešná podoba je výsledkom prestavby architekta Josefa Mockera z rokov 1885-87 v neogotickom slohu.  Interiér je v secesnom štýle a za pozornosť stojí gotická tabuľová maľba Panny Márie s názvom Dážď zo 14. storočia. Význam tejto historickej pamiatky podčiarkuje iluminovaný románsky Vyšehradský kódex. Púte a pobožnosti. Viac informácií na https://vysehradskakapitula.kkvys.cz/ .

Tanečný dom je medzi turistami veľmi obľúbený. Na nábreží rieky ho v roku 1996 dokončili architekti Frank Gehry a Vlad Mulinič. Inšpiroval sa slávnym tanečným párom Ginger Rogersovou a Fredom Astairom. V budove sa nachádza hotel, kaviareň, kancelárie a výstavné priestory. Viac informácií na  https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/1643/tancici-dum .

Pražská zoologická záhrada je piata najlepšia na svete. Nachádza sa v pražskej štvrti Troja, 7 km od centra mesta, a rozprestiera sa na 58 hektároch v jedinečnom prírodnom prostredí. Bola založená v roku 1931 a nachádza sa v blízkosti Botanickej záhrady a nádherného barokového Trojského zámku. Viac informácií na  https://www.zoopraha.cz/ .

Ďalšie turistické atrakcie v okolí nájdete na webovej stránke:

https://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/index.html

https://www.strednicechy.cz/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIiOObp5HHhQMVk42DBx3wCAPjEAAYASAAEgKlQ_D_BwE

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Pražský Hrad, Praha

Ubytovanie

Pre cenovo dostupné ubytovanie sa môžete obrátiť na Kapucínske centrum, ktoré ponúka ubytovanie pre pútnikov a turistov. Viac informácií nájdete na stránke

https://kapucinat.kapucini.cz/  

Hlavné mesto Praha ponúka veľmi pestrú ponuku komerčného ubytovania v hoteloch, penziónoch alebo ubytovniach.

Dostupnosť

Autom

Katedrála svätého Víta sa nachádza v centre Prahy a je dostupná autom od vchodu do Pražského hradu, ale možnosti parkovania sú obmedzené.

Verejnou dopravou

 Najbližšia električková zastávka je Na Pohořelci alebo Malostranská.

Pešo

lokalita je veľmi dobre dostupná pešo. Viac informácií nájdete na domovskej stránke.

Na bicykli

Katedrála je prístupná na bicykli, ale nie je možné prejsť cez Pražský hrad.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár