Kostol Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom

Informácie o pútnickom mieste

Vysoká nad Uhom je najmladším pútnickým miestom na Slovensku (od roku 2018) a je úzko úzko prepojené so životom a smrťou dnes už blahoslavenej Anky Kolesárovej. Táto mladá dievčina zomrela v roku 1944 za ideál čistoty násilnou smrťou. Keď mladý vojak sovietskej armády pod vplyvom alkoholu  zbadal mladučkú, len 16 – ročnú Annu, chcel sa jej zmocniť. Ona však nesúhlasila a utiekla pred ním do pivnice. Vojak šiel za ňou a dvoma ranami ju zastrelil. Týmto svojim rozhodnutím zanechala mladá Anna Kolesárová silný odkaz. Tieto udalosti sú zapísané vo farskej kronike a svedectvo o nich podpísalo päť svedkov.

Zvláštnosťou tohto pútnického miesta sú okolnosti jeho vzniku: totiž spočiatku sem spontánne začali putovať predovšetkým mladí ľudia a postupom času sa na ich podnet začal tvoriť aj duchovný program na pravidelnej báze. Spočiatku sa stretávali v miestnej škole. Postupom času ako pribúdalo pútnikov bol pre tieto účely kúpený malý domček, ktorý sa premenil na pastoračné centrum. V objekte sa okrem iného nachádza kaplnka, ubytovacia časť, spoločenská či prednášková miestnosť. Pre narastajúci počet pútnikov je už aj toto centrum malé, preto aktuálne prebieha výstavba nového centra s rozšírenou kapacitou konferenčných a spoločenských priestorov, kaplnky a aj ubytovacích kapacít pre pútnikov.

Dnes je pútnické miesto navštevované nielen veriacimi z blízkeho okolia ale aj pútnikmi z celého Slovenska. Počas roka je pripravovaný duchovný program pre pútnikov všetkých vekových kategórií. Viac o aktuálnom programe na stránke pútnického miesta.

Turistické atrakcie v okolí

Chránená krajinná oblasť Latorica – nachádza sa pri hlavnom toku rieky Latorica a riek Laborec a Ondava a patrí medzi najväčšie územia tohto druhu na Slovensku. Územie má charakter lužných lesov, vodných a močiarnych spoločenstiev i pieskových dún. Takmer celé územie tvorí sieť živých a mŕtvych ramien riek. Nachádzajú sa tu mimoriadne vzácne a rôznorodé vodné a močiarne rastlinných spoločenstiev. Územie je taktiež bohato zastúpené aj živočíšnym spoločenstvom – najmä vodným vtáctvom zo vzdialenejších geografických oblastí. Súčasťou tejto chránenej krajinnej oblasti je aj Národná prírodná rezervácia Tajba (mŕtve rameno rieky Bodrog). Je unikátna pre výskyt vzácnej Korytnačky močiarnej (Emys orbicularis), ktorá sa tu rozmnožuje prirodzenou cestou a toto územie je pre ňu jedno z posledných útočísk vôbec.

Tokajská vínna oblasť – hoci toto územie je od Vysokej nad Uhom vzdialené asi 60 kilometrov, rozhodne stojí za návštevnosť. Je unikátne vďaka pestovaniu a výrobe tokajského vína. Hoci Tokajská vinohradnícka oblasť patrí medzi najmenšie na Slovensku a vo svete vôbec, má významné postavenie. Je totiž jednou z mála oblastí na svete, kde možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Tokajská vínna cesta zahŕňa tokajské obce, pestovateľov a výrobcov vína, kultúrne i historické pamiatky, vinotéky, vinárne a poskytovateľov turistických služieb. Turisti si môžu dohodnúť degustáciu vína, prehliadku pivníc či občerstvenie. Môžu si samozrejme odniesť ten najvzácnejší suvenír: tokajské vínko.

Senianske rybníky – v obci Senné sa nachádzajú rybníky, ktoré patria medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality v strednej Európe. Do tejto lokality prichádza stále viac ornitológov nielen zo Slovenska, ale aj z Európy kvôli bohatstvu druhového výskytu vtákov – doteraz bol totiž zaznamenaný výskyt až 145 druhov vtáctva. Milovníci prírody majú možnosť jednak pozorovať vtáctvo ale vo vyčlenených rybníkoch aj možnosti športového a rekreačného rybolovu.

Drevené kostolíky – na území Slovenska sa nachádzajú unikátne sakrálne stavby, ktoré majú mimoriadnu celosvetovú hodnotu – drevené kostolíky. Aktuálne je na území Slovenska zachovaných približne 50 drevených kostolíkov, pričom 8 z nich je zapísaných aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú originálne technológiou výstavby: stavba je výhradne z dreva, pričom nie sú použité žiadne kovové klince. Na území Slovenska bolo viac ako 300 takýchto drevených kostolov. Zaujímavosťou je, že v ich architektúre sa prelínajú prvky západnej kultúry (najmä rímskej) a východnej byzantskej kultúry. V blízkosti Klokočova sa nachádza jeden z drevených kostolíkov v obci Ruská Bystrá – je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho interiér zdobí vzácna jedinečná ikona Ukrižovania. Ďalší drevený kostolík v obci Inovce je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Zemplínska Šírava – je s rozlohou  33 km² druhou najväčšou vodnou plochou na Slovensku. Prezývka „Slovenské more“ vznikla počas obdobia komunizmu v druhej polovici 70. rokov, kedy bola Zemplínska šírava vyhľadávaným letným rekreačným strediskom celého „východného bloku“, vtedy počet návštevníkov presiahol ročne jeden milión. Toto územie má veľký počet tropických dní a nocí, čím sa oblasť zaraďuje medzi najteplejšie územia na Slovensku. V okolí vodnej nádrže sa nachádza niekoľko rekreačných stredísk s ponukou služieb ubytovania, stravovania ako aj rôznych vodných atrakcií a wellness (napr. Thermalpark Šírava s množstvom atrakcií). Na Zemplínskej šírave žije tiež veľký počet chránených druhov vodného vtáctva, rýb a rastlinstva.

Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta vo Vysokej nad Uhom možno nájsť na web stránkach:

  • Krajská organizácia cestovného ruchu (https://www.kosiceregion.com/).
  • Oblastná organizácia cestovného ruchu Dolný Zemplín (https://www.dolnyzemplin.sk/)

Kostol Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom

Ubytovanie

  • Pútnický dom blahoslavenej Anny Kolesárovej: https://domcek.org/contact domcek@domcek.org
  • Iné súkromné ubytovania v priľahlých obciach

Dostupnosť

Autom

Prístup autom do Vysokej nad Uhom je najrýchlejší. Z najbližšieho väčšieho mesta Michalovce vedie do Vysokej nad Uhom cesta III. triedy číslo 555, smer Veľké Kapušany a vzdialenosť je okolo 30 kilometrov.

Verejnou dopravou

Z najbližšieho väčšieho mesta Michalovce premávajú do Vysokej nad Uhom autobusy zhruba v dvojhodinových intervaloch počas pracovného týždňa, cez víkend a sviatočné dni menej často. Jazda autobusom do Vysokej nad Uhom trvá približne 30 minút. Aktuálny cestovný poriadok je dostupný na www.cp.sk.

Pešo

Doposiaľ nie je tradícia peších pútí. Do Vysokej nad Uhom sa možno dostať peši zo zvoleného miesta podľa turistickej mapy.

Na bicykli

Do Vysokej nad Uhom sa možno dostať bicyklom po cestách 3. triedy, ktoré do pútnického miesta vedú. Územie v okolí pútnického miesta je prevažne rovinaté, na cyklistiku menej náročný terén.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár