Mátraverébély-Szentkút

Informácie o pútnickom mieste

Mátraverebély-Szentkút sa nachádza na východnej strane regiónu Cserhát v okrese Nógrád. História pútnického miesta siaha do 90. rokov 18. storočia, keď podľa tradície kráľ Ladislav utekal pred svojimi nepriateľmi, ale dostal sa na okraj skaly, kde si myslel, že sa jeho život skončí. Jeho kôň však skočil a v tej chvíli vytryskol prameň dnešného Szentkútu.  Od 13. storočia sa kostol v Mátraverebéli stával čoraz známejším a obľúbenejším pútnickým miestom. S pomocou sedmohradského kniežaťa bol pôvodný kostol obnovený a koncom roku 1300 bol postavený kostol v gotickom štýle, pričom okolo roku 1400 sa začali konať odpustové slávnosti.

Prvý zaznamenaný zázrak pochádza zo 17. storočia, keď sa nemý chlapec napil vody z podkovy a zrazu sa mu vrátila reč. Spomienka na tento zázrak sa zachovala v rôznych príbehoch, pretože iná tradícia hovorí o tom, že Panna Mária sa zjavila v korune duba a chlapcovi dala pokyn, aby sa napil vody, ktorá sa nachádza pri koreňoch stromu. V roku 1767 sa reverend Mihály Szentmihályi zázračne zbavil strašných bolestí chrbta po kúpaní vo vode v Szentkúte. Na znak vďaky napísal prvú knihu o Szentkúte. Počet zázrakov sa neustále zvyšoval, čo podnietilo pápeža Klementa XI. udeliť pútnickému miestu odpustky.

Prvá kaplnka v Szentkúte bola postavená v roku 1710. V rokoch 1758 až 1763 bola postavená súčasná kaplnka, ktorej pápež Pavol VI. v roku 1970 udelil titul „Bazilika minor“. V tom istom čase bol pri svätyni postavený kláštor. Predpokladá sa, že svah nad svätyňou obývali pustovníci už od stredoveku, ale spoľahlivé pramene sú k dispozícii až od 17. storočia. Spočiatku tu slúžili cisterciánski mnísi, ale od roku 1772 v kláštore žili františkáni. Vďaka dekrétom cisára Jozefa II. miesto v 20. storočí opäť rozkvitlo, ale v roku 1950 diktatúra mníchov vyhnala. Františkáni sa do Szentkútu vrátili v roku 1989, keď zrenovovali exteriér kostola a obnovili svoju službu. Pútnické miesto začalo opäť priťahovať čoraz viac pútnikov. V roku 2006 kardinál Péter Erdő vyhlásil Szentkút za národnú svätyňu, najvýznamnejšie maďarské pútnické miesto. Hlavná púť do svätyne sa koná každý rok v nedeľu, ktorá je najbližšie k sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Po rekonštrukcii v roku 2015 čaká na návštevníkov vonkajší bohoslužobný priestor, ktorý môže slúžiť aj ako miesto konania rôznych podujatí.

Turistické atrakcie v okolí

Hollókő – je vzdialené 34 km od mesta Szentkút. Je to prvá obec na svete, ktorá bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je známa svojím architektonickým štýlom starej dediny. Medzi chránené stavby patrí 67 budov a kostol. Hollókő nebolo premenené na skanzen, takže v domoch stále žijú ľudia. Miestni obyvatelia udržiavajú tradície Palóc. Najznámejším podujatím v Hollókő je Veľkonočný festival v Hollókő, na ktorom sa návštevníci môžu zoznámiť s palócskou gastronómiou, ľudovými zvykmi a zúčastniť sa na folklórnych programoch. Špeciálnym programom na Veľkonočný pondelok je tradícia polievania vodou (locsolás). V obci sa nachádza Múzeum dediny, Poštové múzeum, Múzeum bábik a Dom kultúrneho dedičstva.

Galyatető – Rozhľadňa Galya Od roku 1934 víta turistov najvyššia maďarská rozhľadňa, 30 metrov vysoká rozhľadňa Galya. Z veže sa návštevníkom ponúka jedinečný panoramatický výhľad na pohoria Bükk, Börzsöny, Cserhát a dokonca aj na slovenské hory. Za jasného počasia možno vidieť aj Mecsek, Vysoké Tatry a observatórium Piszkéstető. Veža získala niekoľko národných a medzinárodných ocenení vrátane Ceny publika amerického internetového časopisu Architizer. Veža sa nachádza na trase Národnej modrej trasy.

Hvezdáreň Piszkéstető – nachádza sa v srdci pohoria Mátra, 944 metrov nad morom. Hvezdáreň bola postavená na spôsob súhvezdia Leva. K dispozícii sú prehliadky so sprievodcom, počas ktorých sa návštevníci môžu oboznámiť s ďalekohľadom RCC, ktorý sa používa na dôležitý medzihviezdny výskum, Schmidtovým ďalekohľadom a rôznymi ďalšími prístrojmi. Na observatóriu prebiehajú výskumné aktivity.

Mátraszentimre: roklina Csörgő – víta turistov v každom ročnom období, ale na jar ponúka obzvlášť očarujúci pohľad vďaka voňavým orgovánom, ktoré pokrývajú celú oblasť. Návštevníci si môžu prezrieť krásne prírodné prostredie medzi desiatky metrov vysokými andezitovými stenami. Do rokliny vedie množstvo turistických trás, z ktorých niektoré sú vhodné pre rodiny s malými deťmi.

Mátraszentimre: Minerálny dom Mátra – v minulosti to bolo rekreačné sídlo profesora paleontológie. Návštevníci si môžu pozrieť viac ako tisíc minerálov a minerálnych asociácií nájdených v Maďarsku a v zahraničí. Okrem výstavnej siene si návštevníci môžu pozrieť aj lapidárnu dielňu. Môžu pozorovať minerály v UV komore, vyskúšať si ryžovanie zlata alebo sa dokonca zúčastniť na exkurziách zberateľov minerálov.

Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta nájdete na ich regionálnej webovej stránke: https://www.nogradgeopark.eu/hu/nogradi-turisztikai-informacios-kozpont.

Mátraverébély-Szentkút

Ubytovanie

– Ubytovanie pre pútnikov: pútnici sa môžu ubytovať v pútnickej chate (https://szentkut.hu/szallashelyek/szallashelyek/zarandokhaz) alebo v hosteli (https://szentkut.hu/szallashelyek/szallashelyek/zarandokszallas).

– Ďalšie súkromné ubytovanie v blízkosti pútnického miesta.

Dostupnosť

Autom

Na pútnické miesto sa dostanete po 21. hlavnej ceste z Budapešti. V obci Mátraverebély odbočte doľava a odtiaľ je to k svätyni asi 5 km.

Szentkút je vzdialený len 19 km od Salgótarjánu a dostanete sa k nemu po 21. hlavnej ceste, z ktorej je prístupná Bazilika Nanebovzatia Panny Márie.

Verejnou dopravou

Pútnické miesto odporúčame navštíviť špeciálnou autobusovou dopravou. Cesta autobusom z Budapešti do Szentkútu trvá približne 2 hodiny.

Pešo

K svätyni sa pravidelne organizujú púte. Františkáni organizujú dvojdňovú púť zo Szécsény do Mátraverebély-Szentkút.

Na bicykli

Františkáni organizujú cyklistické púte z Esztergomu do Mátraverebély-Szentkút cez Szécsény. Z Esztergomu do Mátraverebély-Szentkút sa organizuje púť františkánskej mládeže. Veriaci denne počas 7 dní prejdú približne 20-25 km.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár