Paulínsky kláštor Budaszentlőrinc
Informácie o pútnickom mieste
Paulínsky kláštor Budaszentlőrinc sa nachádza v Budapešti v susedstve 2. obvodu a postavili a obývali ho otcovia pauláni. História umiestnenia kláštora siaha do roku 1290, keď svätý Vavrinec založil v Budaszentlőrinci štvrtý kláštor tohto rádu. Azda najvýznamnejšia udalosť v dejinách pútnického miesta sa odohrala v roku 1381, keď sem boli prenesené pozemské pozostatky menovca rádu, svätého Pavla pustovníka. Počas bitky pri Moháči bol kláštor zničený Osmanmi. Po roku 1540 nie sú o kláštore Budaszentlőrinc zo 16. storočia žiadne ďalšie informácie. V 17. storočí sa už areál kláštora využíval ako kameňolom. V prameni z roku 1627 sa uvádza, že budínsky paša opevnil svoje opevnenie kameňmi z kláštora Budaszentlőrinc. Kláštor bol postavený z kvalitného pieskovca z vrchu Hárs. Po roku 1686 sa pauláni pokúšali vrátiť do svojho bývalého hlavného kláštora, ale napriek viacerým pokusom sa im to nepodarilo. Po roku 1686 sa Budaszentlőrinc stal súčasťou mesta Budín. Okolo roku 1770 bola vypracovaná mapa, na ktorej bola zobrazená celá oblasť Budína a tiež časti Pešti a Óbudy. Na mape sú zobrazené aj ruiny Budaszentlőrincu.
Turistické atrakcie v okolí
Erzsébet-kilátó – rozhľadňa stojí na vrchole kopca János. Pomenovaná bola po kráľovnej Alžbete, ktorá vrch János niekoľkokrát navštívila a veľmi obdivovala jeho panorámu. Zaujímavosťou je, že to bolo prvé miesto v Budapešti, ktoré dostalo dekoratívne osvetlenie. Inšpirovaní jej úspechom boli neskôr osvetlení aj parlament a Rybárska bašta.
Sedačková lanovka Zugliget – údolná stanica sa nachádza v Zugliget, na konečnej autobusovej linky 291, horská stanica sa nachádza v Hármaskút-tető a spája vrch János s Normafou. Prepravu turistov zabezpečuje od roku 1970. Trasa dlhá 1 040 metrov trvá približne 12 minút. Na 2 600 metrov dlhej lanovke 102 dvojmiestnych lanoviek prekonáva 262 výškových metrov a prepravuje cestujúcich.
Termálne kúpele Széchenyi – jeden z najväčších kúpeľných komplexov v Európe a prvé liečebné kúpele v Pešti. Založil ich banský inžinier Vilmos Zsigmondy. V roku 1927 boli kúpele rozšírené o mužskú a ženskú časť verejných kúpeľov a plážové kúpele. Ďalšie rekonštrukcie sa uskutočnili v polovici 60. rokov 20. storočia, pričom pribudlo termálne oddelenie verejných kúpalísk a denný stacionár (komplexné fyzioterapeutické oddelenie).
Jaskyňa Pál-völgyi – najdlhší jaskynný systém v Maďarsku s celkovou dĺžkou 32 km, z ktorého 500 metrov je prístupných návštevníkom počas hodinovej prehliadky so sprievodcom.
Maďarské múzeum peňazí – interaktívne vedomostné centrum, otvorené 15. marca 2022, zoznamuje návštevníkov so svetom financií a prostredníctvom zážitkového učenia zvyšuje finančnú kultúru rôznych vekových skupín. Prostredníctvom praktických príkladov a interaktívnych metód môžu návštevníci objaviť fungovanie hospodárskych a finančných procesov, základné pravidlá používania peňazí a dozvedieť sa o činnosti Maďarskej národnej banky.
Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta nájdete na webovej stránke oficiálneho budapeštianskeho turistického portálu https://www.budapestinfo.hu/en.
Ubytovanie
- Ubytovanie pre pútnikov: Pútnické ubytovanie XII. budapeštianskeho samosprávneho kraja (Önkormányzati Zarándokszállás, Mátyás király út 53/b. | Magyar Zarándokút (magyarzarandokut.hu)
- Iné ubytovanie v súkromí
Dostupnosť
Autom
Kláštor je vzdialený len 23 minút jazdy autom od mesta Érd a 19 km autom. Po prejdení križovatky ciest Budakeszi, Hárshegyi a Jánoshegyi sa nachádza niekoľko sto metrov pred vami na ľavej strane cesty. Po zaparkovaní sa k nemu dostanete pešo za 5 minút.
Verejnou dopravou
K ruinám kláštora sa dostanete autobusom alebo vlakom. Zrúcaniny sú vzdialené 260 metrov od autobusovej zastávky Gyermekvasút Szépjuhászné, ktorá je vzdialená niekoľko minút chôdze.
Pešo
Ku kláštoru vedie značený turistický chodník cez les Budakeszi.
Na bicykli
Väčšinu trasy možno zvládnuť bez väčšej námahy, hoci ku koncu sa návštevníci stretnú so strmším stúpaním. Cesta trvá približne jeden a pol hodiny v jednom smere.