Plačúca ikona Bohorodičky v chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Klokočove

Informácie o pútnickom mieste

Vznik tohto najvýznamnejšieho gréckokatolíckeho pútnického miesta na dolnom Zemplíne a zároveň najvýznamnejšieho pre celú Košickú eparchiu sa viaže k udalosti z roku 1670. Bolo to obdobie bojov medzi maďarskými kalvínskymi magnátmi a katolíckym habsburským vojskom. Obe strany medzi sebou vzájomne bojovali, ničili sa a nešetrili ani chrámy a kláštory, ktoré viackrát v priebehu tohto obdobia horeli. V nich zhoreli aj mnohé cennosti a dokumenty.

Keď obyvatelia Klokočova videli ako sa do obce rúti maďarské kalvínske vojsko, obyvatelia sa sústredili k ikone a prosili Matku Božiu o odvrátenie skazy. V tom sa tvár Bohorodičky na ikonostase zatemnila a začala slziť. Toto nezvyčajné slzenie ikony v Klokočove bolo prvým zo série „zázračných slzení“. Vojsko nakoniec vtrhlo do chrámu a začalo nožmi a bajonetmi rezať ikony. Keď však zastali pred ikonou Bohorodičky, v jej očiach uvideli cícerkami tiecť slzy. Nakoniec vojaci chrám podpáli a ten zhorel. Ikona však bola zachránená. Nevie sa už presne, či vyľakaný vojak odstúpil od ikony, alebo či mu ľudia prítomní v chráme zastali cestu k ikone a utiekli s ňou do lesa. Táto udalosť zostala zaznamenaná v „Piesni o obraze klokočovskom“, ktorá je najstaršou ľudovou piesňou z rokov 1670 – 1683 a je zapísaná cirkevnoslovanským jazykom.

Dnes je k úcte vystavená druhá kópia pôvodnej ikony. Aj v súčasnosti je úcta ku klokočovskej ikone stále živá, o čom svedčia mnohé púte a duchovné aktivity, ktoré sa tu konajú. Hlavná púť sa koná v polovici augusta a viaže sa k sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorej je aj chrám zasvätený. Návštevnosť pútnického miesta sa pohybuje okolo 30.000 veriacich

Turistické atrakcie v okolí

Zemplínska Šírava – je s rozlohou  33 km² druhou najväčšou vodnou plochou na Slovensku. Prezývka „Slovenské more“ vznikla počas obdobia komunizmu v druhej polovici 70. rokov, kedy bola Zemplínska šírava vyhľadávaným letným rekreačným strediskom celého „východného bloku“, vtedy počet návštevníkov presiahol ročne jeden milión. Toto územie má veľký počet tropických dní a nocí, čím sa oblasť zaraďuje medzi najteplejšie územia na Slovensku. V okolí vodnej nádrže sa nachádza niekoľko rekreačných stredísk s ponukou služieb ubytovania, stravovania ako aj rôznych vodných atrakcií a wellness (napr. Thermalpark Šírava s množstvom atrakcií). Na Zemplínskej šírave žije tiež veľký počet chránených druhov vodného vtáctva, rýb a rastlinstva.

Vyhorlatské vrchy – na území Vyhorlatských vrchov sa nachádza Chránená krajinná oblasť Vihorlat. Prevažujú listnaté, najmä bukové lesy. Už niekoľko rokov sa tamojší Vihorlatský prales môže pochváliť pečaťou kvality UNESCO, ktorý je domovom pre veľa živočíchov i rastlín. Rozľahlý vrcholový hrebeň Vihorlatu má dva vrcholy, hlavný západný a o pár metrov nižší východný. Vrcholy sú od seba vzdialené približne 400 metrov. Z vrcholkov pohoria je nádherná vyhliadka, pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť panoramatické výhľady a dá sa dohliadnuť do 5 štátov: na územie Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. Vihorlatské vrchy patria medzi najlesnatejšie pohoria na Slovensku. Vyhľadávané je tiež jazero Morské oko, ktoré je tretím najväčším nekrasovým prírodným jazerom na Slovensku.

Vinianske jazero a hrad – v obci Vinné je vyhľadávané prírodné jazero, ktoré má nadpriemerne teplú vodu. Je obkolesené nádhernou prírodou uprostred hustých lesov pod ruinami stredovekého hradu. Vinianske jazero vzniklo koncom 19. storočia ako rybník. V letnej sezóne sa tu organizujú viaceré kultúrne podujatia, nenároční turisti tu nájdu viaceré možnosti ubytovania. Viniansky hrad je starý viac ako 700 rokov a má bohatú históriu. Zaujímavosťou je, že sa v jeho blízkosti našlo 2000 medených mincí a približne 200 rokov starý zachovalý vinič odrody Neuburg. Dnes je táto stredoveká stavba zrúcaninou, pre návštevníkov sú zaujímavé tradičné letné hradné hry, spoznávanie tradičných remesiel ale i funkčné repliky starodávneho žeriavu, šliapacieho kolesa, či hodovne s vínom miestnych vinárov.

Drevené kostolíky – na území Slovenska sa nachádzajú unikátne sakrálne stavby, ktoré majú mimoriadnu celosvetovú hodnotu – drevené kostolíky. Aktuálne je na území Slovenska zachovaných približne 50 drevených kostolíkov, pričom 8 z nich je zapísaných aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú originálne technológiou výstavby: stavba je výhradne z dreva, pričom nie sú použité žiadne kovové klince. Na území Slovenska bolo viac ako 300 takýchto drevených kostolov. Zaujímavosťou je, že v ich architektúre sa prelínajú prvky západnej kultúry (najmä rímskej) a východnej byzantskej kultúry. V blízkosti Klokočova sa nachádza jeden z drevených kostolíkov v obci Ruská Bystrá – je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho interiér zdobí vzácna jedinečná ikona Ukrižovania. Ďalší drevený kostolík v obci Inovce je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Senianske rybníky – v obci Senné sa nachádzajú rybníky, ktoré patria medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality v strednej Európe. Do tejto lokality prichádza stále viac ornitológov nielen zo Slovenska, ale aj z Európy kvôli bohatstvu druhového výskytu vtákov – doteraz bol totiž zaznamenaný výskyt až 145 druhov vtáctva. Milovníci prírody majú možnosť jednak pozorovať vtáctvo ale vo vyčlenených rybníkoch aj možnosti športového a rekreačného rybolovu.

Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta Klokočov možno nájsť na web stránkach:

  • Oblastná organizácia cestovného ruchu Dolný Zemplín (https://www.dolnyzemplin.sk/?language=EN)

Krajská organizácia cestovného ruchu (https://www.kosiceregion.com/en/).

Plačúca ikona Bohorodičky v chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Klokočove

Ubytovanie

  • Ubytovanie pre pútnikov: aktuálne je vo výstave pútnické centrum, kde budú možnosti ubytovania pútnikov ako aj priestory pre usporiadanie rôznych podujatí s duchovným programom.
  • Iné súkromné ubytovanie v Klokočove alebo v okolitých obciach

Dostupnosť

Autom

Prístup autom je najrýchlejší. Najbližšie väčšie mesto sú Michalovce, ktoré sú okresným mesto a do Klokočova je to 14 km. Najbližší zjazd z diaľnice D1 sú Bidovce. Vo všeobecnosti sú na tomto území východného Slovenska prevažne cesty II. a III. triedy. Pútnické miesto sa nachádza na  brehu vodnej nádrže Zemplínska šírava, ktorá je navštevovaná najmä pre letnú rekreáciu.

Verejnou dopravou

Z vlakovej stanice v meste Michalovce je možné do Klokočova využiť verejnú autobusovú dopravu. Autobusy premávajú prevažne v hodinovom intervale, cesta trvá približne 20 minút

Pešo

Priamo do Klokočova nevedie značená turistická cesta. Najbližšia značná turistická trasa z obce Hôrka smeruje do obce Kaluža, z časti Kamenec je Klokočov dostupný iba cestou III. triedy, ktorá môže byť frekventovaná.

Na bicykli

Do pútnického miesta Klokočov aktuálne nevedie značená cyklocesta. Miesto je dostupné bicyklom iba po pomerne frekventovanej ceste III. triedy.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár