Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva na hore Butkov
Informácie o pútnickom mieste
Veľkolepé prírodné Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva sa nachádza na hore Butkov na miestach, kde sa dlhé desaťročia ťažil kameň a z ktorého sa v neďalekej obci Ladce vyrába cement. Zaujímavosťou, resp. aj symbolikou je, že práve tento cement sa už desaťročia používa na stavbách po celom Slovensku.
Príbeh vzniku tohto nového miesta modlitby na Slovensku ako aj dynamika jeho rozvoja je skutočne nevšedný. Možno ho datovať do roku 2013, kedy bol na vrch hory vztýčený a požehnaný monumentálny kríž. Podnet na vztýčenie kríža prišiel od františkánskeho minoritu z Malty pátra Eliasa Vellu, ktorý bol na Slovensku dobre známi. Kríž spolu so skalou na ktorej je postavený má výšku 12 metrov a v jeho srdci sú umiestnené vzácne relikvie dreva Svätého kríža. V otvore do skaly (relikviári) je umiestnený kamienok, ktorý sa uvoľnil pri poslednej renovácii otvoru, v ktorom stál na Golgote Kristov kríž. V roku, kedy bol kríž vztýčený slávila Cirkev Rok viery a pre Slovensko to bolo zároveň 1150. výročie príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, ktorí na našom území pôsobili. Po vztýčení kríža začalo toto miesto navštevovať množstvo jednotlivcov, rodín, spoločenstiev, farností ale aj turistov. Silný duchovný rozmer tohto miesta umožňuje prežiť Boží dotyk a pokoj ako aj novú silu pre ľudský život.
Pútnické miesto sa začalo rýchlo rozvíjať a rýchlo pribúdali ďalšie a ďalšie úpravy: bola pristavaná kaplnka sv. Jána Pavla II. (pred vstupom do kňazského semináru tiež pracoval v kameňolome), Kaplnka Božieho milosrdenstva (postavená vo Svätom roku milosrdenstva), kamenná krížová cesta Božieho milosrdenstva, monumentálna socha Matky Božieho milosrdenstva vysoká až 6 metrov, Brána rodiny, zvonica sv. Jána Pavla II., zóna pokánia a milosrdenstva. Na tomto pútnickom miesta sa nachádzajú aj ďalšie unikáty – až vyše 100 relikvií svätcov a blahoslavených.
V Skalnom sanktuáriu Božieho milosrdenstva sa od jari do jesene (apríl – september) konajú rôzne organizované púte (program pútí možno nájsť tu). Tento rozľahlý a unikátny prírodný amfiteáter je miestom konania mnohých kultúrnych podujatí.
Turistické atrakcie v okolí
Kostol Božieho milosrdenstva v Ladcoch – ide o modernú sakrálnu stavbu, ktorá bola posvätená vo Svätom roku milosrdenstva, ktorý sa v Cirkvi slávil v roku 2016. Oltár zdobí obraz milosrdného Ježiša, ktorý je symbolom Božieho milosrdenstva. Je darom sestier Matky Božieho milosrdenstva z Krakova. V oltári sú umiestnené relikvie sv. Faustíny.
Termálne a minerálne pramene a kúpele – okolie Skalného sanktuária je veľmi bohaté na termálne a minerálne pramene, v blízkosti sú viaceré kúpele: veľmi známe a starobylé Trenčianske Teplice, ale tiež Nimnica. Kúpele Trenčianske Teplice patria k najstarším a najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Je to vďaka vynikajúcej prírodnej sírnej termálnej vode a romantickej polohe kúpeľov. Kúpele Nimninca sa nachádzajú v nádhernej prírodnej scenérii a minerálne pramene majú vzácne liečivé vlastnosti.
Vršatecké podhradie – krásna a tajomná prírodná scenéria pohoria Biele Karpaty ktorej súčasťou sú známe Vršatské bradlá. Vršatské bradlá majú tvar belasých ihiel, stien a veží, ktoré sú obkolesené krásnymi sýtozelenými lesmi. Je tu tiež starobylá zrúcanina hradu Vršatec, ktorý kedysi chránil hranice Uhorska. Oblasťou vedie cca 6km dlhý náučný chodník, ktorý sa začína v obci Vršatské Podhradie a vedie cez krásne prírodné scenérie na krajinu a rieku Váh.
Čičmany – táto obec je preslávená ľudovou architektúrou – predovšetkým originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou. Dnes je pamiatkovou rezerváciu – akýmsi prírodným skanzenom. Obec je zajímaná tiež ľudovými odevmi (slovensky kroj) a originálnymi výšivkami. Za návštevu stojí múzeum, kostol a zámok.
Dubnický kaštieľ s parkom – je významnou historickou stavbou na Slovensku. Kaštieľ s renesančným jadrom je štvorkrídlová budova nepravidelného tvaru zo 17. storočia. Má ústredný dvor stavaný na terase, ktorej svah tvoril bezpečnostnú priekopu. K ozdobe areálu patril rozsiahly francúzsky, neskôr anglický park. V polovici 18.storočia majitelia založili unikátnu oranžériu s teplomilnými subtropickými rastlinami, ktoré produkovala až do zániku v roku 1937. Zaujímavosťou v parkuje i pozoruhodné kamenné bludisko pripomínajúce prírodnú jaskyňu – grottu, nad ktorou čnie drevená vyhliadková veža. Nazývali ju Babylon a mnohým pripomína maják nad dolinou.
Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta možno nájsť na web stránke: Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín
Ubytovanie
Ubytovanie pre pútnikov: Chata Cementár
Iné súkromné ubytovanie v Ladcoch alebo v okolitých dedinách
Dostupnosť
Autom
Prístup autom je najrýchlejší. Obec Ladce leží pri diaľnici D1, potom vedie cesta cez dobre značenú a kvalitnú cestu až na parkovisko pod Sanktuáriom, ktoré je bezplatné aj pre autobusy. Z parkoviska vedie pešia cesta nahor k Sanktuáriu, ktorá je dlhá 1,4 km. Priamo do Sanktuária, ktoré je vo výške 765 metrov na morom sa dá dostať aj priamo autom/autobusom, avšak iba so špeciálnym povolením (pre imobilných pútnikov alebo seniorov).
Verejnou dopravou
Do obce Ladce je možné dostať sa vlakom aj autobusovou hromadnou dopravou. Zo stanice je to peši do Sanktuária 3,2 km (cca 40 min. pešou chôdzou).
Pešo
Od parkoviska pod Sanktuáriom vedie pešia lesná cesta dlhá 1,4 km. Prvých 500 metrov je svah strmší, potom je už iba mierne stúpanie a vedie pozdĺž krížovej cesty. Zo železničnej stanice Ladce vedie žltá turistická značka až do Sanktuária. Cestou je viacero miest vhodných pre posedenie a krátky odpočinok.
Na bicykli
Dobrá dostupnosť na bicykli po cestách, v závere môže byť vyššia náročnosť (napr. od parkoviska pod Sanktuáriom v dĺžke cca 500 metrov).