Svätyňa Panny Márie Gietrzwałdskej

Informácie o pútnickom mieste

Gietrzwałd leží medzi Ostrdou a Olsztynom, na okraji južnej Warmie, obklopený malými kopcami na rieke Giłwa, pravostrannom prítoku Pasłęky. Warmijská katedrálna kapitula vydala 19. mája 1352 osade zakladajúcu listinu.

Pôvodne bola na kopci postavená drevená kaplnka a veľmi pravdepodobne vtedy vznikla aj farnosť. Prvým známym farárom bol Ján Sternchen (1405-1409). Počas poľsko-teutónskej vojny v rokoch 1410-1414 bola obec aj s kaplnkou zničená. V 15. storočí bol postavený jednoloďový gotický kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie, ktorý 31. marca 1500 vysvätil varínsky sufragán biskup Ján Wilde.

Kostol bol niekoľkokrát prestavaný. Prvá veľká prestavba a úprava kostola do renesančného štýlu sa uskutočnila koncom 16. storočia. Neskôr, v období baroka, bol kostol vybavený novými oltármi. Dňa 11. júna 1790 udelil biskup Ignacy Krasicki kostolu dva nové tituly: svätý Ján Evanjelista a svätí Peter a Pavol. V 19. storočí farár Jozef Jordan (1863-1869) viedol rozšírenie kostola, spevnenie základov a múrov.

Gietrzwald sa preslávil zjavením Panny Márie, ktoré trvalo od 27. júna do 16. septembra 1877. Hlavnými vizionárkami boli trinásťročná Justyna Szafrynska a dvanásťročná Barbara Samulowska. Obe pochádzali z chudobných poľských rodín. Panna Mária k nim hovorila po poľsky, ako zdôraznil páter Franciszek Hipler, „v jazyku, ktorým sa hovorí v Poľsku“. Na otázku dievčat: „Kto si?“, Panna Mária odpovedala: „Pani, prosím, odpovedz mi: ‚Ja som Panna Mária, nepoškvrnene počatá'“. Na otázku, čo si prajete, Panna Mária odpovedala: „Prajem vám, aby ste sa každý deň modlili ruženec!“.

Dňa 13. augusta 1945 bola starostlivosť o gietrzwaldskú svätyňu zverená rádu lateránskych kanonikov.

V rokoch 1966-1968 bol starý schátraný plot zbúraný a okolo kostola bol postavený nový kamenný múr s kovanými nadpražiami, žulovými schodmi a kamenným a cementovým chodníkom. Pred oslavami 100. výročia Zjavenia Pána bola obnovená architektúra a interiér kostola, položená nová mramorová podlaha a obnovená polychrómia. Pozdĺž hrabovej aleje vedúcej k prameňu bolo postavených pätnásť nových ružencových kaplniek, ktoré vytvoril sochár Julian Kasprzycki z Myślenic podľa návrhu architekta Sylwestra Kwiatkowského z Bialystoku.

Bulou pápeža Pavla VI. z 2. februára 1970 bol kostolu v Gietrzwalde udelený titul Bazilika minor.

https://sanktuariummaryjne.pl/page/77/historia-sanktuarium

Turistické atrakcie v okolí

Gietrzwałdské záhrady – záhrady vznikli v centre obce a poskytujú zaujímavé rekreačné priestory. Nájdete tu okrem iného záhradu na kopci s amfiteátrom, záhradu pri rieke, t. j. zelený chodník, alebo trhový bulvár. Pôsobivý je aj bulvár pri rieke, t. j. prechádzková trasa s vyhliadkovým zálivom a krásnym novým mostom cez rieku Gilva. Nachádza sa tu aj mólo pre kanoe, vyhliadkové plošiny a terasy, fontána s vodotryskom, jedinečné sochy, detské ihrisko či miesto na rodinné grilovanie. Chodník je prístupný pre vozíčkarov a kočíky.

Ružencovej aleje – pred oslavou 100. výročia Zjavenia Pána bola obnovená architektúra a interiér kostola, položená nová mramorová podlaha a obnovená polychrómia. Pozdĺž hrabovej aleje vedúcej k prameňu bolo postavených pätnásť nových ružencových kaplniek, ktoré vytvoril sochár Julian Kasprzycki z Myślenic podľa návrhu architekta Sylwestra Kwiatkowského z Bialystoku.

Mnohí pútnici, ktorí prechádzajú uličkou vedúcou k prameňu, sa modlia ruženec, ako si to želala Panna Mária počas zjavení v Gietrzwalde v roku 1877. Zastavujú sa na rôznych zastávkach a rozjímajú o tajomstvách ruženca.

Zázračný prameň – od začiatku zjavenia sa dievčatá pýtali Panny Márie, či chorí pútnici, ktorí prišli, zažijú uzdravenie. Panna Mária prisľúbila, že ľudia dostanú milosť uzdravenia, ale že je potrebná modlitba, pokánie a často aj svätá omša slávená na úmysel chorého. Dňa 8. septembra 1877 Panna Mária prisľúbila, že požehná prameň na farskom pozemku pod lesom.

Aby sa predišlo zmätku a tlačenici, pútnici neboli ohlásení. O siedmej hodine večer sa vizionári, kňazi a niekoľko laikov vybrali k prameňu. Pri prameni sa za zvuku kostolného zvona pomodlili modlitbu Anjel Pána, po ktorej nasledovali loretánske litánie, počas ktorých mali vizionári zjavenie. Panna Mária potom požehnala prameň a všetkých prítomných. Po zaspievaní Salve Regina, O Sanctissima a Magnificat sa všetci vrátili do prednej časti kostola na ružencovú bohoslužbu. Pútnici z neho už roky čerpajú vodu, ktorá prináša úľavu trpiacim a početné uzdravenia. Samotný akt požehnania bol zvečnený sochou Nepoškvrnenej Panny Márie.

Voda bola privedená do kamennej studne a nad prameňom boli umiestnené tri mramorové reliéfy, ktoré zobrazovali Mojžiša dotýkajúceho sa skaly svojou palicou a Izraelitov pijúcich vodu na púšti.

Krížová cesta – monumentálna krížová cesta v Gietrzwalde, dokončená len v roku 2007, je nespornou atrakciou tohto pútnického miesta. Zastávky, ktoré vytesal Jan Stępkowski zo Strzegowa, sú umiestnené vo vkusných kaplnkách a vedú z miesta zjavenia a prameňa na kopec nad svätyňou. Celok kaplniek z tehál a smotany je celkom pôsobivý. Zo stanice XIV je krásny výhľad na svätyňu. Staviteľom prvej stanice bol tragicky zosnulý Ján Kotkowski, autorom kaplniek bol Marcin Dutko.

Stolové počítače Arkadija Andrejeva – v roku 2022 oslavoval Gietrzwald 670. výročie založenia obce. Pri tejto príležitosti boli vytvorené tri nezvyčajné tabule. Ich autorom je Arkadiusz Andrejkow zo Sanoku, ktorý je známy maľovaním nezvyčajných obrazov na staré drevené steny domov alebo stodôl. Najčastejšie ide o výjavy zo starých fotografií, ktoré zobrazujú bývalých majiteľov, susedov a obyvateľov tejto oblasti. Podobné možno vidieť aj v Gietrzwalde.

Na doskách sú zobrazené výjavy zo starých fotografií z rodinných albumov, ktoré pripomínajú bývalú Warmiu. Zobrazujú majiteľku stodoly a jej priateľku vo varínskych krojoch, koč, na ktorom sa vezie brat dedinčanky a jeho deti, a kamarátku z detstva majiteľky stodoly, ktorá sa vezie na bicykli. Každý obrázok je doplnený tabuľkou s popisom v poľštine, angličtine a nemčine.

Tabule nájdete pri prístupovej ceste z Ostródy (ulica Ostródzka), pri obecnom úrade (ulica Szkolna) a pri ceste smerom na Olsztyn (ulica Olsztyńska). Financované boli z verejnej zbierky, na ktorej sa okrem obyvateľov podieľali aj podnikatelia a priatelia Gietrzwaldu.

Evanjelický augsburský zbor v Łęgutách – jediný evanjelický zbor v Gietrzwałde. Nachádza sa v malej dedinke Łęguty, ktorá leží na západnej strane rieky Pasłęka, teda na Mazurách. Barokový kostol z roku 1738 sa zachoval v takmer nezmenenej podobe a stále sa v ňom konajú bohoslužby. Nenápadná a skromná stavba skrýva zaujímavý interiér. Nezvyčajné je amfiteatrálne umiestnenie lavíc, ktoré sú spustené smerom k oltáru. Prekvapiť vás môže aj samotný oltár, ktorý je spojený s kazateľnicou. K pôvodnému vybaveniu patrí barokový obraz Poslednej večere, obraz Ukrižovania a krucifix. Na bočných stenách kostola visia pamätné tabule pripomínajúce účasť obyvateľov v pruských vojnách a v prvej svetovej vojne.

Za návštevu stojí aj cintorín pri kostole s náhrobnými kameňmi, liatinovými krížmi a kovanými plotmi typickými pre tento región. Nachádza sa tu aj historická kovová zvonica so zvonom z roku 1805. Kostol je zvyčajne zatvorený a na jeho návštevu je potrebné prísť počas bohoslužieb alebo sa obrátiť na evanjelicko-luteránsku farnosť v Ostróde. Viac informácií nájdete na stránke http://ostroda.luteranie.pl .

Ďalšie turistické atrakcie v okolí pútnického miesta nájdete na webovej stránke Turistického informačného centra Gietrzwad: http://it.ckbgietrzwald.pl/.

Svätyňa Panny Márie Gietrzwałdskej

Ubytovanie

  • Ubytovanie pre pútnikov: Domus Mariae Retreat House (https://domusmariae.eu/ ), Svätyňa Panny Márie Gietrzwaldskej – Pútnický dom (https://sanktuariummaryjne.pl/page/55/dom-pielgrzyma) alebo Svätyňa Panny Márie Gietrzwaldskej – Školiace a rekreačné stredisko (https://sanktuariummaryjne.pl/page/56/orodek-szkoleniowo-wypoczynkowy).
  • V oblasti sa nachádzajú rôzne možnosti súkromného ubytovania.

Dostupnosť

Autom

Najjednoduchší prístup je autom. Dostanete sa k nemu takmer pred samotnou svätyňou, pri ktorej sa nachádza parkovisko, kde môžete nechať auto.

Verejnou dopravou

Prístup vlakom: do Gietrzwaldu nie je priame železničné spojenie. Najbližšie hlavné železničné stanice sú Olsztyn a Olsztynek. Z týchto staníc sa do Gietrzwałdu dostanete verejnou dopravou alebo si môžete prenajať auto.

Autobusom: Do Gietrzwaldu premávajú pravidelné autobusové linky z väčších miest v regióne, ako sú Olsztyn, Gdansk a Varšava. Autobusy často odchádzajú z autobusových staníc alebo centier miest, čo z neho robí pomerne pohodlnú možnosť cestovania.

Pešo

Gietrzwałd je obklopený malebnou prírodou a je vhodným cieľom prechádzok a výletov. V regióne sa nachádza niekoľko turistických trás, ktoré nájdete na mape.

Na bicykli

Cyklistika môže byť atraktívnou voľbou pre nadšencov aktívneho oddychu. Gietrzwałd je obklopený malebnou prírodou, čo z neho robí vynikajúcu destináciu pre cyklistiku. V regióne sa nachádza množstvo cyklotrás, ktoré umožňujú cestovanie na bicykli z okolitých miest alebo dedín.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár