Turzovka – Vrch Živčáková
Informácie o pútnickom mieste
Toto slovenské pútnické miesto nesie ľudové pomenovanie aj „slovenské Lurdy“. Hora Živčáková je známa ako miesto modlitby a mariánskej úcty už od nepamäti. Totiž obrázok Panny Márie sa na tomto mieste v lese na strome nachádzal vždy. Okoloidúci domáci sa pri ňom zvykli pristaviť a modlievať sa. V roku 1958 sa však na tomto mieste odohrali nezvyčajné udalosti: hájnikovi Matúšovi Lašutovi sa podľa jeho vlastných slov mala zjaviť Panna Mária Lurdská.
Od týchto čias začínajú Horu Živčáková navštevovať veriaci z blízkeho aj vzdialeného okolia v ešte väčšom počte. Modlitby mnohých boli vypočuté a je rozšírený chýr, že voda z miestnych prameňov má liečivé účinky. Na celom príbehu pútnického miesta sú však pozoruhodné spoločensko-politické okolnosti tej doby. V čase údajného zjavenia zúri na Slovensku komunistický režim, ktorý v neďalekej obci Turzovka úradoval veľmi tvrdo: bol znárodnený majetok všetkých súkromných podnikov (obchody, tehelňa, stolárstvo a mnoho ďalších prevádzok) a mnohí ľudia tak prišli o majetky. Tieto činy boli veľmi nespravodlivé, navyše voči kresťanom sa diali aj ďalšie neprávosti: mnohí boli zatknutí a následne väznení pre svoje protikomunistické postoje. Snahy o likvidáciu sa preniesli aj na miesto zjavenia na Hore Živčáková: komunisti sa často uchyľovali k páleniu obrazov a sôch, zvlášť pred cirkevnými sviatkami. Tiež samotný Matúš Lašut bol vyšetrovaný verejnou bezpečnosťou a viackrát poslaný na psychiatrické vyšetrenia.
Pozoruhodné je, že putovanie veriacich na horu Živčáková pretrvalo počas celého totalitného komunistického režimu, na horu sa putovalo súkromne a aj vo väčšom počte. Pútnikov neodradilo ani zastrašovanie a prenasledovanie zo strany štátnej moci. Dlhodobo vysoká návštevnosť tohto pútnického miesta bola zaiste silným dôvodom, prečo bolo pútnické miesto už aj cirkevne schválené (2008), hoci skúmanie okolností zjavenia Panny Márie stále pokračuje.
Dnes sa na Hore Živčáková nachádza novovybudovaný Chrám Panny Márie Matky Cirkvi (posvätený v roku 2015), Kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja (z roku 1993) a Studničky s pramenistou horskou vodou, ktorá má podľa mnohých liečivé účinky.
Turistické atrakcie v okolí
Geopark Megoňky – pri obci Milošová sa nachádza vzácna prírodná pamiatka: nezvyčajné kamenné gule, ktoré sú vzácnym európskym a dokonca aj svetovým unikátom. Toto nálezisko je najväčším svojho druhu v Európe. Tieto skalné gule sú takmer dokonale tvarované a majú rôznu veľkosť: od 30 centimetrov po viac ako 3 metre. Ich pôvod nie je dodnes vedecky vysvetlený. Najpravdepodobnejšia je teória, že vznikli postupným nabaľovaným sa na svoje jadro pohybmi vody na morskom dne. Dnes je toto miesto prepojené náučnou cyklistickou cestou so susednou českou obcou Mosty u Jablunkova.
Trojmedzie – je to miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Z tohto bodu pokračuje 541 km slovensko-poľskej a 251 km slovensko-českej hranice. Na Trojmedzí tak možno zažiť ojedinelý zážitok – stáť naraz v troch štátoch. Je to miesto pravidelných stretnutí priateľov zo susedných krajín a konajú sa tu tiež rôzne podujatia, napr. Silvester na Trojmedzí, turistický pochod Cez tri štáty Európy, Slávenie Eucharistie na Trojmedzí, Goralský maratón a iné (www.regionkysuce.sk).
Vysoká nad Kysucou – v tejto typickej kysuckej obci, ktorá je rozľahlá a skladá sa z viacero kopaníc možno navštíviť viacero atrakcií. Pamätná izba E. A. Cernana, ktorí je potomok rodákov z Vysokej nad Kysucou. Bol americký astronaut, ktorí bol účastník misie Apollo 17. Na konci posledného výstupu na mesačný povrch sa vrátil do lunárneho modulu ako posledný, stal sa tak posledným človekom, ktorý sa prešiel po Mesiaci. Zaujímavosťou sú aj slnečné hodiny, ktoré sú umiestnené na malom námestí pred obecným úradom. Obkolesujú ich „vesmírne“ sochy zo sochárskeho sympózia „Od drotára k astronautovi“. Obec je totiž známa svojou drotárskou tradíciou. V centre obce pri kostole sv. Matúša sa nachádza ja pozoruhodná Biblická záhrada, ktorá vznikla v roku 2021 počas pandémie COVID-19. Je unikátna v tom, že sa v nej nachádzajú všetky rastliny spomínané v Biblii a iných svätých knihách kresťanov.
Slovenský orloj v Starej Bystrici – jeden z najmladších orlojov na svete, a zároveň prvým na Slovenku (dokončený bol v roku 2009). Okrem toho je tiež najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Srdcom orloja sú astronomické hodiny. Z nich sa dajú zistiť viaceré údaje: slnečný čas, poloha slnka a mesiaca, fázy mesiaca, či dátum. Orloj odbíja každú celú hodinu od 8:00 do 22:00, kedy sa dávajú do pohybu aj sochy siedmych svätcov, ktorí sú spojení so Slovenskom: Cyril, Metod, Ondrej Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrík a Vojtech. Vo vežičke orloja sa nachádzajú dva zvony (https://www.orloj.sk/).
Múzeum Kysuckej dediny vo Vychylovke – toto unikátne múzeum v prírode vzniklo v roku 1974. Nachádza sa tu až 34 presunutých stavieb z kysuckých obcí, ktoré boli zatopené kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Sú to obytné domy, hospodárske budovy, krčma, mlyny a aj murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Jedným z unikátov je funkčná historická lesná úvraťová železnica s vláčikom, ktorou sa môžu návštevníci odviezť nádhernou prírodou až do sedla Beskýd, kde sa spája s Oravskou lesnou železnicou. Počas hlavnej sezóny (máj – október) sa v múzeu koná veľa sprievodných programov: vystúpenia folklórnych súborov a ľudovej hudby typickej pre kysucký región.
Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta Hora Živčáková možno nájsť na web stránkach:
- Krajská organizácia cestovného ruchu (https://zilinskyturistickykraj.sk/).
- Oblastná organizácia cestovného ruchu Kysuce (https://www.regionkysuce.sk/)
Ubytovanie
- Ubytovanie pre pútnikov: aktuálne je vo výstavbe exercično-pastoračný dom „Marta“
- Ubytovanie v okolitých obciach, najbližšie sú: Turzovka, Korňa a Vysoká na Kysucou
Dostupnosť
Autom
Prístup autom je najrýchlejší. Vhodným východiskom pre výstup na Horu Živčák je obec Korňa (okres Čadca). Z tejto obce vedie upravená prístupová cesta, plynulosť dopravy riadi semafor. V blízkosti Kostola Panny Márie Matky Cirkvi je vybudované parkovisko.
Verejnou dopravou
Jedna možnosť je cestovanie vlakom na stanicu Turzovka zastávka. Zo stanice ďalej peši cez krížovú cestu až na Horu Živčáková. Táto pešia trasa je dlhá približne 3 kilometre. Iná možnosť je cestovať autobusom do obce Korňa a odtiaľ peši na horu Živčáková po asfaltovej ceste, ktorá je zároveň príjazdová cesta na pútnické miesto pre autá.
Pešo
Na horu Živčáková vedie viacero peších chodníkov. Vedú ako z obce Turzovka, tak aj z obce Korňa. Výstup trvá približne hodinu. Trasy sú dobre značené a sú dostupné v rôznych turistických mapách.
Na bicykli
Stúpanie na horu začína na odbočke z hlavnej cesty vedúcej obcou Korňa. Pokiaľ sa nekoná tradičná púť, premávka nebýva hustá. Priemerný sklon kopca je až 9 % na 2 km, avšak v krátkych intervaloch sa striedajú krátke stojky so sklonmi od 10 do 15% s kratšími rovinkami. Posledných 800 metrov je už iba dlhšia rovinka (https://www.cyklokopce.sk/zivcakova/).