Skalní sanktuárium Božího milosrdenství na hoře Butkov
Informace o poutním místě
Velkolepé přírodní Skalní sanktuárium Božího milosrdenství se nachází na hoře Butkov, na místě, kde se dlouhá desetiletí těžil kámen a z něhož se v nedaleké obci Ladce vyrábí cement. Zajímavostí a zároveň symbolikou je, že právě tento cement se již desetiletí používá na stavbách po celém Slovensku.
Příběh vzniku tohoto nového místa modlitby na Slovensku a dynamika jeho rozvoje jsou skutečně nevšední. Může se datovat do roku 2013, kdy byl na vrchol hory vztyčen a požehnán monumentální kříž. Podnět ke vztyčení kříže přišel od františkánského minorita z Malty, otce Eliase Velly, který byl na Slovensku dobře známý. Kříž spolu se skálou, na níž je postaven, má výšku 12 metrů a v jeho srdci jsou umístěny vzácné relikvie dřeva Svatého kříže. V otvoru do skály (relikviáři) je umístěn kamínek, který se uvolnil při poslední renovaci otvoru, v němž stál na Golgotě Kristův kříž. V roce, kdy byl kříž vztyčen, slavila Církev Rok víry a pro Slovensko to bylo zároveň 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, kteří na našem území působili. Po vztyčení kříže začalo toto místo navštěvovat množství jednotlivců, rodin, společenství, farností, ale i turistů. Silný duchovní rozměr tohoto místa umožňuje prožít Boží dotek a pokoj, jakož i novou sílu pro lidský život.
Poutní místo se začalo rychle rozvíjet a rychle přibývaly další a další úpravy: byla přistavěna kaple sv. Jana Pavla II. (před vstupem do kněžského semináře také pracoval v lomu), Kaple Božího milosrdenství (postavena ve Svatém roce milosrdenství), kamenná křížová cesta Božího milosrdenství, monumentální socha Matky Božího milosrdenství vysoká až 6 metrů, Brána rodiny, zvonice sv. Jana Pavla II., zóna pokání a milosrdenství. Na tomto poutním místě se nacházejí i další unikáty – více než 100 relikvií svatých a blahoslavených.
Ve Skalním sanktuáriu Božího milosrdenství se od jara do podzimu (duben – září) konají různé organizované poutě (program poutí lze najít zde). Tento rozlehlý a unikátní přírodní amfiteátr je místem konání mnoha kulturních akcí.
Turistické atrakce v okolí
Kostel Božího milosrdenství v Ladcích – jedná se o moderní sakrální stavbu, která byla posvěcena ve Svatém roce milosrdenství, slaveném v roce 2016. Oltář zdobí obraz milosrdného Ježíše, který je symbolem Božího milosrdenství. Je darem sester Matky Božího milosrdenství z Krakova. V oltáři jsou umístěny relikvie sv. Faustyny. Více informací zde.
Termální a minerální prameny a lázně – okolí Skalního sanktuária je bohaté na termální a minerální prameny, v blízkosti se nachází několik lázní: velmi známé a starobylé Trenčianske Teplice a také Nimnica. Lázně Trenčianske Teplice patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším lázním na Slovensku díky vynikající přírodní sirné termální vodě a romantické poloze. Lázně Nimnica se nacházejí v nádherné přírodní scenérii a minerální prameny mají vzácné léčivé vlastnosti.
Vršatecké podhradí – krásná a tajemná přírodní scenérie pohoří Biele Karpaty, jehož součástí jsou známé Vršatské bradlá. Vršatské bradlá mají tvar bílých jehel, stěn a věží, které jsou obklopené krásnými sytě zelenými lesy. Nachází se zde také starobylá zřícenina hradu Vršatec, který kdysi chránil hranice Uherska. Oblastí vede cca 6 km dlouhá naučná stezka, která začíná v obci Vršatské Podhradie a vede přes krásné přírodní scenérie k řece Váh.
Čičmany – obec proslulá lidovou architekturou, především originálními dřevěnicemi s charakteristickou bílou ornamentální výzdobou. Dnes je památkovou rezervací a přírodním skanzenem. Obec je zajímavá také lidovými oděvy (slovenský kroj) a originálními výšivkami. Za návštěvu stojí muzeum, kostel a zámek.
Dubnický kaštieľ s parkem – významná historická stavba na Slovensku. Kaštieľ s renesančním jádrem je čtyřkřídlá budova nepravidelného tvaru ze 17. století. Má ústřední dvůr postavený na terase, jejíž svah tvořil bezpečnostní příkop. Součástí areálu byl rozsáhlý francouzský, později anglický park. V polovině 18. století majitelé založili unikátní oranžerii s teplomilnými subtropickými rostlinami, která fungovala až do svého zániku v roce 1937. Zajímavostí v parku je také pozoruhodné kamenné bludiště připomínající přírodní jeskyni – grottu, nad níž ční dřevěná vyhlídková věž nazývaná Babylon, která mnohým připomíná maják nad údolím.
Další turistické atrakce v okolí poutního místa lze nalézt na webové stránce:
Ubytování
Ubytování pro poutníky: Chata Cementár
Jiná soukromá ubytování v Ladcích nebo v okolních vesnicích
Dostupnost
Autem
Přístup autem je nejrychlejší. Obec Ladce leží u dálnice D1, poté vede cesta přes dobře značenou a kvalitní silnici až na parkoviště pod Sanktuáriem, které je bezplatné i pro autobusy. Z parkoviště vede pěší cesta nahoru k Sanktuáriu, která je dlouhá 1,4 km. Přímo k Sanktuáriu, které je ve výšce 765 metrů nad mořem, se dá dostat i přímo autem/autobusem, avšak pouze se speciálním povolením (pro imobilní poutníky nebo seniory).
Veřejnou dopravou
Do obce Ladce je možné se dostat vlakem i autobusovou hromadnou dopravou. Ze stanice je to pěšky do Sanktuária 3,2 km (cca 40 minut chůze).
Pěšky
Od parkoviště pod Sanktuáriem vede pěší lesní cesta dlouhá 1,4 km. Prvních 500 metrů je svah strmější, poté je již pouze mírné stoupání a vede podél křížové cesty. Ze železniční stanice Ladce vede žlutá turistická značka až do Sanktuária. Cestou je několik míst vhodných k posezení a krátkému odpočinku.
Na kole
Dobrá dostupnost na kole po cestách, v závěru může být vyšší náročnost (např. od parkoviště pod Sanktuáriem v délce cca 500 metrů).