Bazilika Narození Panny Marie v Mariance

Informace o poutním místě

Marianka je jedním z nejstarších poutních míst v Evropě i na území dnešního Slovenska. Zároveň je toto místo jedním z nejznámějších v celém starověkém Uhersku. V historii byla období, kdy toto místo navštěvovalo 50 000 poutníků. Název mariánského poutního místa pochází od jména Panny Marie, které je zasvěceno.

Vznik poutního místa je spojen s legendou o soše Panny Marie. Vznik sochy „Tálské madony“, která je vysoká 42 centimetrů, se datuje do roku 1030. Pravděpodobně ji vyřezal z hruškového dřeva nebo ji našel loupežník žijící v místním lese, který měl vážně nemocné děti. Při modlitbě se mu zjevila Matka Boží a slíbila mu, že pokud vykoupe své děti v prameni, kde našel její sochu, jeho děti se uzdraví. A tak se také stalo. Zpráva o tomto místě a prameni se rychle rozšířila, protože zde našli vyslyšení svých modliteb další lidé. Nejprve byla soška umístěna na dřevěném sloupu u studánky, později byla přemístěna do sousedního kostela Narození Panny Marie.

Marianka byla pod správou paulánského řádu 400 let – až do roku 1786, kdy císař Josef II. rozpustil všechny řády v rakousko-uherské monarchii. Nový rozvoj poutního místa začal v roce 1927 příchodem bratří Těšitelů, a to až do roku 1950, kdy komunistický režim tvrdě omezil náboženský život v zemi. Po listopadu 1989 se do Marianky vrátili a zůstali zde dodnes.

V současné době se areál poutního místa skládá z několika sakrálních staveb převážně z období baroka. Nejvýznamnější památkou je již zmíněný kostel a přilehlý klášter, který sloužil řádu paulánů. Dnes slouží k exorcismu a jako poutní dům a je spravován řádem Utěšitelů. Nachází se zde také kaple svaté Anny. Od kostela ke svatému prameni vede tzv. mariánská cesta, kterou tvoří šest kaplí s tematikou života Panny Marie. Na konci Mariánské cesty se nachází kaple nad Svatou studánkou s kopulí, pod níž vyvěrá pramen vody. Významnou součástí poutního místa je křížová cesta, která se nachází v bukovém svahu. Její kompozici tvoří 50 dřevěných soch v životní velikosti. Pod křížovou cestou se nachází Lurdská jeskyně. Na jejích stěnách je řada pamětních desek, které zde lidé zanechali jako poděkování za vyslyšené modlitby.

Poutníci přicházejí na mariánské poutní místo již více než 900 let, protože je to místo ticha, modlitby a prohloubení vztahu člověka k Bohu a Matce Boží. Toto místo je také oblíbeným cílem pěších turistů a cyklistů z blízkého i dalekého okolí.

Turistické atrakce v okolí

Bratislava – hlavní město Slovenské republiky je také poeticky nazýváno kráskou na Dunaji. Má nejen bohatou historii, ale i zajímavou současnost. Leží na obou březích Dunaje a na úpatí Malých Karpat. Bratislava je kombinací živého velkoměsta s historickým zázemím v kombinaci s novými architektonickými trendy. Toto město často hrálo důležitou roli v dějinách střední Evropy. Dominantou města, která je viditelná již z dálky, je Bratislavský hrad. Nejatraktivnější částí Bratislavy s největší koncentrací historických památek a kulturních institucí je Staré město. Památky v historickém centru města jsou součástí městské památkové rezervace. Prohlídky Bratislavy s různou tematikou nabízí Městské informační centrum.

Hrad Pajštún – zřícenina. Původní středověký hrad, z něhož se dochovala jen část zdí. Ze zříceniny hradu je nádherný výhled na Malé Karpaty a jižní část Záhorské nížiny. Za dobrého počasí je vidět Borinka a dokonce i rakouské Alpy. Výlet na hrad můžete začít u kostela v nedaleké obci Borinka. Trasu ke zřícenině najdete např. na https://www.hrady-zamky.sk/pajstun/.

Medené Hámre – je bývalá osada v katastru obce Borinka. Toto opuštěné místo láká svou jedinečnou atmosférou. Tato bývalá osada se nachází uprostřed krásné přírody Malých Karpat. Místo je pojmenováno podle bývalé továrny na zpracování mědi, která zde byla postavena v 18. století. Vyrábělo se zde měděné nádobí a další výrobky z mědi. Továrna je sice dnes již zbouraná, ale zachovala se zde barokní kaple svatého Michaela Archanděla. Je to krásný příklad malého venkovského stavení. Jejím nejvýraznějším prvkem je původní průčelí a dřevěná věž s cibulovitou střechou.

Bratislavská kalvárie – poutní místo v srdci Bratislavy s originálním příběhem. Nachází se na vrchu Kalvárie a byla postavena mezi prvními svého druhu v Maďarsku. Připomíná bitvu křesťanských vojsk proti tureckým vojskům u Vídně v roce 1683. Během své historie byla svědkem modliteb, zázraků a uzdravení. Svědčí o tom mnoho děkovných desek v Lurdské jeskyni, která se nachází v její těsné blízkosti. I toto místo však prošlo obdobím úpadku a za komunismu bylo téměř zcela srovnáno se zemí. Bylo však zachráněno a prošlo celkovou rekonstrukcí. Dnes je jedinečnou křižovatkou, kde se moderní architektura setkává s barokem a tři sta let stará historie se snoubí se současností.

Hrad Devín – ačkoli je hrad zříceninou, je významným představitelem slovenské národní historie. Tyčí se nad soutokem řek Dunaje a Moravy. Má jednu z nejpohnutějších, ale také nejbohatších historií mezi hradními sídly na Slovensku. Hrad je vyobrazen na mnoha slovenských uměleckých dílech. Dnes je zde muzeum, kde se návštěvníci mohou seznámit s tisíciletou historií hradu (https://hraddevin.mmb.sk/en/). Oblíbeným způsobem dopravy na hrad je výletní loď, která jezdí z osobního přístavu v Bratislavě.

Bazilika Narození Panny Marie v Mariance

Ubytování

  • Ubytování pro poutníky: poutní dům přímo v poutním areálu (https://bazilikamarianka.sk/putnicky-dom/).
  • Další soukromé ubytování v místě nebo v okolí Marianka

Dostupnost

Autem

Příjezd autem je nejrychlejší. Stejnojmenná obec Marianka, u níž se poutní místo nachází, leží nedaleko dálnice D2 (exit Stupava Bory; Záhorská Bystrica, Marianka). Parkoviště je v blízkosti poutního místa.

Veřejnou dopravou

Z Bratislavy (zastávka Patrónka) do Marianky (zastávka Marianka, Námestie) jezdí příměstský autobus linky č. 215.

Pěšky

Nejstarší přístup k poutnímu místu je pěšky. Vede sem několik pěších tras. Nejznámější pěší trasa pro mimobratislavské poutníky vede z bratislavské čtvrti Rača, která spojuje obě strany Malých Karpat. Je lehká až středně těžká, dlouhá 12 km a měří 471 m n. m. Z vlakového nádraží v Rači se poutník vydá po modré turistické značce, která vede na „Pánovu louku“, odkud žlutá značka pokračuje na „Malinský vrch“. Z místa „Malinský vrch“ se opět vydáte po modré značce, která vede k bazilice. Po cestě je několik míst vhodných k posezení a krátkému odpočinku. Druhá, poměrně frekventovaná poutní trasa vede přímo z Bratislavy (v turistických mapách je označena jako M05-12) před místo „Bratislavská kalvárie“, která je součástí Mariánské poutní cesty a její délka je 15 km.

Na kole

K poutnímu místu Marianka vede několik cyklotras, které jsou velmi dobře značené (na internetu je k dispozici několik turistických map). Některé cyklostezky navazují na turistické trasy a některé jsou určeny pouze pro cyklisty.

Zkušenosti návštěvníků

Přidejte komentář