Bazilika svatého Mikuláše s obrazem Panny Marie Milostivé v Trnavě

Informace o poutním místě

Tradice poutí k milostnému obrazu Panny Marie Trnavské má více než třísetletou tradici. Do baziliky svatého Mikuláše (kostel má od roku 2008 titul „bazilika minor“), kde je obraz umístěn na poděkování za udělené milosti a za záchranu před několika hrozbami, přicházejí nejen Trnavané, ale i věřící z okolí.

Samotný dřevěný obraz má svůj původ v Římě. V roce 1585 jej do Trnavy přivezl budoucí arcibiskup František Forgáč, který byl v Římě na studijním pobytu. Obraz je věrnou kopií ikony z kláštera svatého Alexia a Bonifáce v Římě, kterou daroval do kostela svatého Mikuláše, kde visí dodnes.

První zázrak, který je tomuto obrazu připisován, se odehrál v roce 1663, kdy se k Trnavě blížilo nebezpečí v podobě tureckého vojska. Obyvatelé se shromáždili u obrazu Panny Marie a modlili se za odpuštění zkázy a pustošení, které způsobili dobyvační Turci. Zde došlo k nevysvětlitelné a mimořádné události: obraz Panny Marie ronil krvavé slzy a Turci se nečekaně odvrátili od města.

Další hrozba pro obyvatele Trnavy přišla v podobě morové epidemie v roce 1710. Mor se rychle šířil a počet lidských obětí stále rostl. Městská rada už nedokázala najít způsob, jak ji zastavit. Nakonec zoufalí obyvatelé v čele s představiteli města předstoupili před milostný obraz Panny Marie a prosili o pomoc. Po prosebné mši svaté se konalo procesí s milostným mariánským obrazem od kostela svatého Mikuláše přes Trnavské náměstí kolem sochy Nejsvětější Trojice zpět do farního kostela. Traduje se, že po zpěvu hymnu „Chválíme tě, Bože“ v předvečer 21. listopadu 1710, na svátek Obětování Panny Marie, mor zcela ustal. O této neobvyklé události byly sepsány a dochovaly se úřední dokumenty.

Kromě výše zmíněných zázraků obyvatelé Trnavy věří, že město bylo zázračně uchráněno před zkázou za druhé světové války díky přímluvě Matky Boží: během leteckého útoku se nad městem náhle vytvořila hustá mlha, která zabránila bombardování města.

Nový impuls a oživení poutní tradice přišlo v roce 1944 v nové podobě z iniciativy zbožného salesiánského kněze dona Jana Hlúbika a faráře mons. Dr. Ambróze Lazíka. Začala současná éra, kdy se pravidelně v listopadu konají tzv. novény, tj. devítidenní pobožnost spojená se slavením mše svaté, jejíž součástí je i slavnostní procesí s milostným obrazem. Tato tradice se udržela i v době útlaku komunistického režimu. Pravidelně se koná od 13. do 21. listopadu každého roku za hojné účasti věřících.

Turistické atrakce v okolí

Trnava – jinak přezdívaná „Malý Řím“ pro: množství sakrálních staveb ve městě, které dominují historickému centru, tradici vzdělanosti – první Trnavská univerzita byla založena v roce 1635, tradici vína a v neposlední řadě pro dobrý fotbal – FC Spartak Trnava se silnou fanouškovskou základnou. V roce 1987 bylo město Trnava vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Dominantou města je městská věž, z níž je krásný výhled na všechny historické budovy města a na Trojiční náměstí. Za návštěvu stojí městské hradby ze 14. století, které dnes patří k nejstarším fortifikačním systémům na Slovensku. K dalším cenným památkám patří katedrála svatého Jana Křtitele s největším raně barokním oltářem ve střední Evropě nebo bývalá židovská synagoga, v níž je umístěna expozice Galerie Jána Koniarka.

Piešťany – historie města je od 16. století úzce spjata s rozvojem lázeňství. Na území města se nachází jedny z nejznámějších slovenských lázní. Jsou vyhledávány nejen domácími, ale i zahraničními návštěvníky. Na Lázeňském ostrově v Piešťanech se nachází 10 minerálních pramenů, které vyvěrají puklinami v tektonických deskách v hloubce 60 až 200 metrů pod zemí. Termální minerální voda a bahno mají příznivé účinky při léčbě chronických zánětů a onemocnění pohybového aparátu.

Smolenický zámek – dnes nejmladší a nejkrásnější klenot západního Slovenska. Za dobré viditelnosti je zámek vidět z vyhlídkové věže Městské věže v Trnavě. Od roku 1953 patří Slovenské akademii věd (SAV). Na hradě se nachází také galerie, kde je instalována výstava unikátních dobových fotografií ze života rodu Pálffyů.

Zámek je obklopen anglickým parkem, kde je vysázeno mnoho vzácných stromů a vybudováno malé jezírko. Park je místem setkávání, procházek, pikniků a sportovních aktivit obyvatel z okolí. Je také ústředním bodem turistických tras, které nabízejí široké možnosti pro cyklisty, pěší turisty a rodiny s dětmi.

Hrad si můžete prohlédnout s průvodcem, informace jsou k dispozici na webových stránkách Kongresového centra Slovenské akademie věd (https://smolenickyzamok.sav.sk/).

Klasicistní zámeček s anglickým parkem v Dolné Krupé – první zámeček byl postaven v 18. století v barokním stylu. Jeho současná podoba pochází z první poloviny 19. století a patří k nejkrásnějším klasicistním venkovským stavbám na Slovensku. Dnes v zámku sídlí muzeum specializované na komplexní archivní dokumentaci dějin hudby a hudebních nástrojů, které spravuje Slovenské národní muzeum. Nachází se zde také památník skladatele L. van Beethovena, který v zámečku krátce působil. Součástí zámku je anglický park s několika drobnými architektonickými stavbami, jako je rybník s ostrovem, různé sochy, umělá jeskyně, vodopády atd.

Malokarpatská vinařská oblast – malebná vinařská oblast nedaleko Trnavy v Malých Karpatech. V historických městech či obcích, které mají bohatou vinařskou tradici, je nejsnazší poznat chutě místních vín a nahlédnout do místních vinařství. Historicky nejvýznamnějšími odrůdami jsou Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Frankovka modrá. Pozornost si zaslouží i nově vyšlechtěné odrůdy jako Dunaj a Devín. Typickou gastronomickou specialitou regionu je pečená husa s více než stoletou tradicí (nejznámější je obec Slovenský Grob).

Další zajímavosti

Regionální organizace cestovního ruchu Trnavský kraj Zážitky https://kocrtt.sk/

Regionální organizace cestovního ruchu Trnavský kraj https://www.regiontrnava.sk/en

Bazilika svatého Mikuláše s obrazem Panny Marie Milostivé v Trnavě

Ubytování

  • Ubytování pro poutníky: v současné době není k dispozici
  • Další ubytování v soukromí v Trnavě a okolí

Dostupnost

Autem

Příjezd autem je nejrychlejší. Trnava leží na dálnici D1 i na rychlostní silnici R1 (exit Trnava). Parkování je možné přímo v centru města i mimo něj za nižší poplatek.

Veřejnou dopravou

Trnava je velmi dobře dostupná vlakem (zastavují zde mezinárodní vlaky) i autobusem MHD (také zastávky několika mezinárodních linek). Vlakové i autobusové nádraží se nachází v bezprostřední blízkosti centra. Historickým centrem města nejezdí žádná městská hromadná doprava, ale je možné projít se centrem města pěšky nebo si půjčit sdílené kolo či koloběžku. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Bratislavě a je vzdáleno asi 50 km.

Pěšky

Pěší pouť do Trnavy není obvyklá, protože hlavní pouť se koná v listopadu, kdy už jsou teploty nižší.

Na kole

Cyklistická cesta do Trnavy není obvyklá, protože hlavní pouť se koná v listopadu, kdy už jsou teploty nižší. Dopravní politika města se však v poslední době orientuje na posílení cyklistické dopravy a budování cyklistické infrastruktury a návštěvníci si mohou půjčit sdílená kola a koloběžky, na kterých mohou obdivovat historické památky města.

Zkušenosti návštěvníků

Přidejte komentář