Kostel Panny Marie Sedmibolestné ve Vysoké nad Uhom
Informace o poutním místě
Vysoká nad Uhom je nejmladším poutním místem na Slovensku (od roku 2018) a je úzce spjata se životem a smrtí dnes již blahoslavené Anky Kolesárové. Tato mladá dívka zemřela v roce 1944 násilnou smrtí za ideál čistoty. Když mladý voják sovětské armády pod vlivem alkoholu spatřil teprve šestnáctiletou Annu, chtěl se jí zmocnit. Ona však nesouhlasila a utekla před ním do sklepa. Voják se za ní vydal a zastřelil ji dvěma ranami. Tímto rozhodnutím zanechala mladá Anna Kolesárová silný odkaz. Tyto události jsou zaznamenány ve farní kronice a výpověď podepsalo pět svědků.
Zvláštnost tohoto poutního místa spočívá v okolnostech jeho vzniku: nejprve sem začali spontánně přicházet zejména mladí lidé a postupem času se z jejich popudu začal rozvíjet pravidelný duchovní program. Zpočátku se scházeli v místní škole. Jak počet poutníků rostl, byl pro tento účel zakoupen malý dům, který se proměnil v pastorační centrum. V budově se nachází mimo jiné kaple, ubytování, společenská místnost a přednášková místnost. Vzhledem k narůstajícímu počtu poutníků je toto centrum již malé, proto v současné době probíhá výstavba nového centra s rozšířenou kapacitou konferenčních a společenských prostor, kaplí a ubytováním pro poutníky.
Poutní místo dnes navštěvují nejen věřící z okolí, ale i poutníci z celého Slovenska. Po celý rok je pro poutníky všech věkových kategorií připraven duchovní program. Více o aktuálním programu na webových stránkách poutního místa.
Turistické atrakce v okolí
Chráněná krajinná oblast Latorica – nachází se na hlavním toku řeky Latorica a řek Laborec a Ondava a je jednou z největších oblastí tohoto druhu na Slovensku. Oblast má charakter lužních lesů, vodních a bažinatých společenstev a písečných dun. Téměř celé území je tvořeno sítí živých a mrtvých říčních ramen. Vyskytují se zde mimořádně vzácná a rozmanitá vodní a bažinná rostlinná společenstva. V oblasti jsou bohatě zastoupena i společenstva živočichů – zejména vodního ptactva ze vzdálenějších zeměpisných oblastí. Součástí této chráněné oblasti je také Národní přírodní rezervace Tajba (mrtvé rameno řeky Bodrog). Je unikátní výskytem vzácné želvy bahenní (Emys orbicularis), která se zde přirozeně rozmnožuje a toto území je pro ni jedním z posledních útočišť.
Tokajská vinařská oblast – přestože je tato oblast vzdálená od Vysoké nad Uh asi 60 kilometrů, rozhodně stojí za návštěvu. Je jedinečná díky pěstování a výrobě tokajského vína. Přestože tokajská vinařská oblast patří k nejmenším na Slovensku a ve světě vůbec, má významné postavení. Je to jedna z mála oblastí na světě, kde lze pěstovat hrozny pro výrobu přírodně sladkých vín. Tokajská vinařská stezka zahrnuje tokajské obce, pěstitele a výrobce vína, kulturní a historické památky, vinotéky, vinařství a poskytovatele turistických služeb. Turisté si zde mohou zajistit ochutnávky vín, prohlídky sklepů nebo občerstvení. Samozřejmě si mohou odnést i ten nejcennější suvenýr: tokajské víno.
Senianské rybníky – v obci Senné se nacházejí rybníky, které patří mezi nejvýznamnější ornitologické lokality ve střední Evropě. Na tuto lokalitu přijíždí stále více ornitologů nejen ze Slovenska, ale i z Evropy, a to kvůli bohatství ptačích druhů – dosud zde bylo zaznamenáno až 145 druhů ptáků. Milovníci přírody mají možnost pozorovat ptáky, ale také se věnovat sportovnímu a rekreačnímu rybolovu na rybnících.
Dřevěné kostely – na Slovensku se nacházejí unikátní sakrální stavby, které mají mimořádnou světovou hodnotu – dřevěné kostely. V současné době se na Slovensku zachovalo asi 50 dřevěných kostelů, 8 z nich je zapsáno i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou originální svou stavební technologií: stavba je celá ze dřeva, bez použití kovových hřebíků. Takových dřevěných kostelů bylo na Slovensku více než 300. Zajímavé je, že se v jejich architektuře mísí prvky západní kultury (zejména římské) a východní byzantské kultury. Nedaleko Klokočova v obci Ruská Bystrá se nachází jeden z dřevěných kostelů – je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho interiér zdobí vzácná unikátní ikona Ukřižování. Další dřevěný kostel v obci Inovce byl prohlášen za národní kulturní památku.
Zemplínská Šírava – s rozlohou 33 km² je druhou největší vodní plochou na Slovensku. Přezdívka „slovenské moře“ se vžila v období komunismu v druhé polovině 70. let 20. století, kdy byla Zemplínská Šírava oblíbeným letoviskem celého „východního bloku“, kdy počet návštěvníků přesahoval jeden milion ročně. Oblast se vyznačuje velkým počtem tropických dnů a nocí, což z ní činí jednu z nejteplejších oblastí na Slovensku. V okolí přehrady se nachází několik rekreačních středisek nabízejících ubytování, stravovací služby i různé vodní atrakce a wellness (např. Thermalpark Šírava s mnoha atrakcemi). Zemplínská Šírava je také domovem velkého počtu chráněných druhů vodních ptáků, ryb a rostlin.
Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa Vysoká nad Uhom najdete na webových stránkách:
- Regionální organizace cestovního ruchu (https://www.kosiceregion.com/en/).
- Regionální organizace cestovního ruchu Dolný Zemplín (https://www.dolnyzemplin.sk/?language=EN)
Ubytování
- Ubytování pro poutníky: Poutní dům blahoslavené Anny Kolesárové: https://domcek.org/contact domcek@domcek.org.
- Další ubytování v soukromí v okolních obcích
Dostupnost
Autem
Do Vysoké nad Uhom se nejrychleji dostanete autem. Z nejbližšího většího města Michalovce vede do Vysoké nad Uhom silnice III. třídy číslo 555, směr Veľké Kapušany a vzdálenost je asi 30 kilometrů.
Veřejnou dopravou
Z nejbližšího většího města Michalovce jezdí autobusy do Vysoké nad Uhom během pracovního týdne zhruba ve dvouhodinových intervalech, o víkendech a svátcích méně často. Cesta autobusem do Vysoké nad Uhom trvá přibližně 30 minut. Aktuální jízdní řád je k dispozici na www.cp.sk.
Pěšky
Pěší poutě zatím nemají žádnou tradici. Do Vysoké nad Uhom je možné dojít pěšky z vybraného místa podle turistické mapy.
Na kole
Do Vysoké nad Uhom se můžete dostat na kole po silnicích 3. třídy, které vedou k poutnímu místu. Okolí poutního místa je převážně rovinatý, pro cyklistiku méně náročný terén.