Skalka nad Váhom

Információk a zarándokhelyről

Területünk legrégebbi történelmi zarándokhelye a Trencsén melletti Skalka nad Váhom. Ez a terület mindig is stratégiai fekvésű volt, és ideális hely volt a települések alapításához. A régészek itt az ősi szlávok nyomaira bukkantak egy 9. századi dombormű és temetkezési hely, valamint egy ősi templom romjai formájában, amely a magyar államalapítás korából származó nagymorva hagyományt dokumentálja.

Ezen a zarándokhelyen András-Szvorád és Benádik szenteket tisztelik. E két aszketikus remete életét Boldog Maurus püspök jegyezte fel, aki kortársuk volt. Szent András-Svorad Lengyelországból származott, és szerzetesként élt Tropie nad Dunajcom faluban. Később Szlovákiába érkezett, és Nyitra közelében, egy helyi bencés kolostorban telepedett le, ahol az Andrej szerzetesi nevet kapta. Egy idő után visszavonult a magányba, ahol remeteségben és nagyon szigorú aszketikus életet élt. Az egyik életéről szóló beszámoló például arról szól, hogy a nagyböjt kezdetén „40 diót kért az apáttól, és ezzel az étellel megelégedve örömmel várta a szent feltámadás napját”. Más szigorú aszketikus tetteit is feljegyezték.

Később a püspök elküld neki egy fiatal segédtanoncot, Benadik szerzetest. Tanítója példáját követve ő is a szigorú aszkézis útjára lép. Közelről és távolról is keresték őt. Annak ellenére, hogy népszerű volt az emberek körében, Szent Benadik erőszakos halált hal. Banditák rajtaütöttek, megkötözték és a Vág folyóba dobták. Hosszú ideig nem találták a holttestét – mígnem az emberek észrevettek egy sast, aki hosszú ideig ült a Vág partján, és egy helyben figyelt állandóan. Azon a helyen találták meg Szent Benádik ép testét. Mindkét szentet ma a közeli Nyitrán, a Szent Emerám székesegyházban temették el.

Ez a zarándokhely tehát e két szent életének helyszíne. Ma két, egymás közelében álló épületből áll: az úgynevezett Kis Sziklából, a barokk templomával és a kolostorból, az úgynevezett Nagy Sziklából.

A kommunizmus idején arra törekedtek, hogy ezt az ősi zarándokhelyet kizárólag kulturális célokra használják, és kizárják a vallási megnyilvánulásokat. Ráadásul a kommunizmus idején a Nagy- és Kis-Kőszirt környezetét rendszeresen feldúlták az éves zarándoklatok előkészítésekor. A rendszerváltás után a helyszínt jelentősen felújították, és ma a zarándokok és turisták egyik kedvelt célpontja közelről és távolról, valamint külföldről, főként Morvaországból és Lengyelországból.

A fő zarándoklatra minden évben július 17-ét követő szombaton és vasárnap kerül sor, amely Svorad és Benadik szentek ünnepe. A zarándoklatot megelőzi az Ora et Ars nemzetközi művésztalálkozó (2008 óta hagyomány). Újkori hagyomány, hogy innen indul évente egy gyalogos zarándoklat az ősi Velehradba (Csehországban), a zarándokok Európa védőszentjeiként Szent Cirill és Metód örökségére emlékeznek.

Turisztikai látványosságok a közelben

Trencsén – egy régi város Nyugat-Szlovákiában, a Vág folyó partján. Szlovákia egyik legrégebbi városa, gazdag történelme egészen a kelta településekig nyúlik vissza. Ma fontos gazdasági és kulturális központ. Ez a gazdag kulturális élet hozzájárult ahhoz, hogy a város 2026-ban Európa Kulturális Fővárosa címet kapjon. A város meghatározó épülete a trencséni vár, amely Szlovákia egyik leglátogatottabb műemléke. A városközpontban a turisták más fontos műemlékeket is megcsodálhatnak, például reneszánsz házakat és palotákat, a kapucinus kolostort, ahol ma múzeum is működik, a reneszánsz városházát, a barokk Szent Ferenc szeráf templomot, a Nemzeti Felkelés emlékművét, valamint számos gyönyörű parkot és kertet stb.

Termál- és ásványvízforrások és gyógyfürdők – a zarándokhely környéke nagyon gazdag termál- és ásványvízforrásokban, a közelben több gyógyfürdő is található: a nagyon híres és ősi Trenčianske Teplice, de Nimnica is. Trenčianske Teplice gyógyfürdő Szlovákia egyik legrégebbi és leglátogatottabb fürdője. Ez a kiváló természetes kénes termálvíznek és a fürdő romantikus elhelyezkedésének köszönhető. Nimninca gyógyfürdő gyönyörű természeti környezetben fekszik, az ásványvízforrások pedig ritka gyógyhatásúak.

Beckov vára – ez a nemzeti kulturális műemlék igazán gazdag történelemmel rendelkezik. Az első írásos emlékek III. Béla magyar király uralkodásának idejéből (XII. század közepe) származnak. A várat számos uralkodó használta, különösen védelmi célokra. Történelme során a vár virágzó és hanyatló időszakokat élt meg. A vár megmászása után a látogatók csodálatos kilátásban gyönyörködhetnek az egész környező vidékre. A várban múzeum is található, amely a szomszédos falu és a vár történetét bemutató vezetett túrát kínál. A kastélyban egész évben számos kulturális és társadalmi eseményt tartanak.

Haluzická-szurdok – templom és szurdok – A Haluzická-szurdokot 1963 óta természeti emléknek nyilvánították. Haluzice községben található. A patak eróziós tevékenysége alakította ki, és nagyon gyorsan terjeszkedik. A szurdok kisebb vízgátak rendszere, amelyet erdő vesz körül, és gyönyörű természeti gazdagságot rejt. Egy román kori templom romjai is találhatók itt, egy 13. századi domborművel – ma népszerű a gyönyörű környezet miatt, amely különösen a fényképeken jól érvényesül.

Čachtice vára – a nyugat-szlovákiai Čachtice falu fölött magasodik. Ezt a romot „a Kárpátok titokzatos várának” is nevezik. A vár a királyi határvárak rendszeréhez tartozott, amely a Magyar Királyság nyugati határait védte. A 13. század első felében épült, és a 15. században jelentősen kibővítették. A várat Báthory Erzsébet grófnő tette hírhedtté. Ő a 16-17. század fordulóján élt itt. Állítólagos szadista hajlamai miatt a „véres grófnő” becenevet kapta. A legenda szerint sok fiatal lányt gyilkoltatott meg, hogy aztán a vérükben fürödhessen. Ezzel akarta biztosítani örök szépségét és fiatalságát.  Az 1614-ben elhunyt „véres grófnő” történetét többször feldolgozták könyvekben, és színdarabok és film is készült róla.

A zarándokhely Skalka nad Váhom közelében található további turisztikai látványosságok a honlapon találhatók:

  • Regionális Turisztikai Szervezet Trencsén és környéke (https://www.oocrtn.sk/)
  • Trencséni Regionális Turisztikai Szervezet (https://www.trencinregion.sk/)
  • Európa Kulturális Fővárosa 2026 (https://www.trencin2026.sk/)

Skalka nad Váhom

Szállás

  • Szállás zarándokok számára: a Zarándokház Vendégház különböző spirituális és társadalmi eseményekre is várja a zarándokokat és vendégeket, honlap: https://putnickemiestoskalka.sk/penzion-putnicky-dom/.
  • Egyéb magánszállások Trencsénben vagy a környező településeken

Elérhetőség

Autóval

A leggyorsabb az autóval való megközelítés. Skalka nad Váhomba az 507-es számú II. osztályú út vezet. A zarándokhelyen parkoló található.

Tömegközlekedéssel

A zarándokhely Trencsénből tömegközlekedéssel érhető el, az út átlagosan egy óra alatt, az út körülbelül 15 percet vesz igénybe. A buszmegálló neve Skalka n. Váhom, zarándoktemplom. Az aktuális menetrend a www.cp.sk oldalon található.

Gyalog

Újabb zarándokút a gyalogos zarándokok számára, amely két zarándokhelyet köt össze: Skalka nad Váhom és egy csehországi zarándokhely – az ősi Velehrad.

Kerékpáron

A kerékpárral való megközelítés korlátozott, mivel a forgalmas út korlátozza.

Látogatói élmény

Megjegyzés hozzáadása