Kaple Panny Marie Sněžné v Úhorné
Informace o poutním místě
Místní legenda vypráví, že v Úhorné našel muž při orbě v zemi malý obrázek Panny Marie Pomocnice křesťanů. Neviděl dobře, co na zemi leží. Teprve když se sehnul a potřel si obličej a oči vodou, která byla v louži na zemi, zrak se mu okamžitě zlepšil. Obrázek odnesl do kostela v Úhorné. Po roce se však ztratil. Když však příště oral, znovu ho v zemi našel. Později se spadlý sníh na tomto místě okamžitě proměnil v kameny. Tato událost byla považována za zázrak a za Boží znamení ke stavbě kaple. První dřevěnou kapli nechala postavit vdova Andrássyová v roce 1813. Byl zde také vydatný pramen, který byl obložen bílými kameny. K tomuto prameni začaly nejprve chodit matky se svými zrakově postiženými dětmi, omývaly si vodou oči a mnohé se uzdravily.
U pramene se nachází také otevřená jeskyně z bílého kamene, v níž je umístěna socha Panny Marie. Tato jeskyně pochází z roku 1930 a nechal ji postavit kněz Štefan Herko jako poděkování Panně Marii za své uzdravení z těžké nemoci. Léčil se v nedalekých lázních Štós na tuberkulózu. O dva roky později zde přibyla další grotta se sochou trpícího Krista.
Dnes patří Úhorná do farnosti Smolník v Rožňavské diecézi. Poutní místo je celoročně navštěvováno poutníky z blízkého i dalekého okolí (během hlavní pouti se počet návštěvníků pohybuje kolem 15 000). Během hlavní pouti, která se koná pravidelně první srpnový víkend (svátek Panny Marie Sněžné se slaví 5. srpna), se slouží mše svaté nejen ve slovenštině, ale také v maďarštině a němčině. Mnozí mladí poutníci nocují pod širým nebem. Před srpnovou slavností se tradičně koná také pěší pouť, která začíná před Biskupským úřadem v Rožňavě.
(zdroj: Buganová K. a Piatrová A., 2009)
Turistické atrakce v okolí
Rožňava – je významným centrem gemerského regionu, který má bohatou hornickou historii, těžily se zde především železné rudy. Samotná Rožňava má více než 700letou historii. Za návštěvu stojí středověké náměstí, které je největší svého druhu na Slovensku (má čtvercový půdorys) a je obklopeno nádhernými měšťanskými domy, katedrálou, renesanční strážní věží, radnicí, biskupským palácem a dalšími památkami. Dnes se ve městě konají také různé kulturní a společenské akce. Za návštěvu stojí Rožňavská kalvárie, která je jednou z nejstarších staveb svého druhu na Slovensku. Je postavena na jižním svahu, kde se kdysi pěstovala vinná réva. Procházka ke kalvárii není náročná, od rožňavské radnice jsou to necelé 2 km.
Lázně Štós – jsou jedinečné svým přírodním prostředím. Nacházejí se v čistém a bezprašném ovzduší v nadmořské výšce 650 m n. m., což vytváří výborné podmínky pro vysokou intenzitu infračerveného a ultrafialového slunečního záření. Vzduch zde neobsahuje aerosoly umělého původu a zdejší mikroklima je pozoruhodné čistotou a svěžestí vzduchu nasyceného ozónem a vůní pryskyřic. Účinek klimatické léčby je podpořen speleoterapií v nedaleké jeskyni Jasovská jeskyně. Hlavní indikací lázní je léčba onemocnění dýchacích cest. Lázně mají dlouholetou tradici a velmi dobré léčebné výsledky.
Krásnohorská jeskyně – patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Pohyb v jeskyni je možný pouze v doprovodu zkušených průvodců a v kompletním jeskyňářském vybavení. Terén jeskyně je členitý, takže prohlídka je spojena s určitou dávkou adrenalinu a sportovní aktivity. V jeskyni se nachází „kaple rožňavských jeskyňářů“, která byla donedávna považována za nejvyšší na světě. Délka zpřístupněné části je 420 metrů.
Zámek Betliar – je jediným dochovaným zámkem na Slovensku po roce 1945, kde se zachovalo původní vybavení a sbírky. Během komunistického režimu byla šlechtická sídla systematicky devastována. Zámek byl sídlem rodu Andrássyů, kteří jsou v 19. století považováni za nejvýznamnější aristokraty v Evropě. Betliar jim sloužil jako luxusní reprezentativní sídlo a jeho architektura byla inspirována anglickými venkovskými sídly i francouzskou architekturou.
Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa Úhorná najdete na webových stránkách:
- Regionální organizace cestovního ruchu Košický kraj (https://www.kosiceregion.com/sk/)
- Regionální turistická organizace Gemer (https://www.regiongemer.sk/en/)
Ubytování
- Ubytování pro poutníky: ubytování pro poutníky přímo v Úhorné není k dispozici.
- Další soukromé ubytování v okolí
Dostupnost
Autem
Příjezd autem je nejrychlejší. Z Rožňavy do Úhorné (cca 30 km) lze zvolit silnici č. 549; ta je nejkratší, ale je ve špatném technickém stavu.
Veřejnou dopravou
Obec Úhorná je nejlépe dostupná veřejnou autobusovou dopravou z Košic. Aktuální jízdní řády na www.cp.sk.
Pěšky
Hlavní pěší pouť na Úhornou se koná pravidelně kolem 5. hodiny. srpna, kdy je svátek Panny Marie Sněžné. Poutníci přicházejí na poutní místo z Rožňavy a okolních obcí. Program poutě je zveřejněn na webových stránkách Rožňavské diecéze.
Na kole
Z Rožňavy z Úhorné po silnici č. 549 je terén velmi exponovaný, cyklista však musí překonat až 800 výškových metrů.