Bazylika Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich – Kalwaria Piekarska

Informacje o miejscu pielgrzymkowym

Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Piekarskiej sięga czasów XVII wieku, kiedy to pod wpływem podań ludowych, będący dotychczas w jednym z bocznych ołtarzów, obraz został przeniesiony do głównej nawy. Od tego momentu nastąpił rozkwit pobożności, a wraz z nim napływ pielgrzymów różnych narodowości.

Dla sławy obrazu i miejsca przyczyniła się zaraza, najpierw w 1676 roku w Tarnowskich Górach, kiedy pielgrzymi stamtąd przybyli do Piekar modlić się o ratunek, a następnie w 1680 w Pradze – wówczas cesarz Leopold zwrócił się do opiekunów piekarskiego kościoła z prośbą o przywiezienie obrazu. W 1683 roku u stóp obrazu stanął król Jan III Sobieski, który modlił się o zwycięstwo pod Wiedniem, do którego zmierzał ze swymi wojskami. Co ciekawe, w 1702 roku ze względów bezpieczeństwa obraz został przewieziony do Opola, gdzie znajduje się do dziś, jednak w Piekarach rozwinął się kult wokół identycznej kopii.

W pierwszej połowie wieku XIX, ze względu na coraz liczniejsze grupy pielgrzymow, przybywające w to miejsce, ks. Alojzy Ficek, orędownik kultu Matki Boskiej Piekarskiej i opiekun kościoła, zdecydował o budowie nowego, dużo większego kościoła. Wybudowany w neoromańskim stylu kościół stoi w Piekarach do dziś. Główny ołtarz przeniesiono ze starego kościoła, podobnie jak cudowny obraz Matki Boskiej Piekarskiej, której przydomek brzmi Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Przez lata rozwinęła się tradycja pielgrzymowania do Piekar wszystkich ludzi z Górnego Śląska i okolicznych regionów i choć pielgrzymów spotkać można tam przez cały rok, to jednak dwie uroczystości cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem i równie wyjątkową oprawą liturgiczną. Mowa o tzw. pielgrzymkach stanowych, szczególnie wyróżniających się na tle pielgrzymek w całym kraju. W ostatnią niedzielę maja do Piekar Śląskich pielgrzymują mężczyźni i młodzieńcy, natomiast w niedzielę po 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP) – kobiety i dziewczęta. Wśród licznych pielgrzymów na uwagę zasługuje również fakt, że Piekary Śląskie odwiedził kardynał Achille Ratti (późniejszy papież Pius XI) oraz Jan Paweł II podczas swych licznych pielgrzymek do ojczyzny.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Kalwaria Piekarska – powstała pod koniec XIX wieku kalwaria to park, w którym znajdują się liczne kaplice różańcowe, droga krzyżowe oraz cudowne źródełko. Ważnym miejscem kalwarii jest także kościół kalwaryjski. Teren, na którym rozciąga się kalwaria, zajmuje ok. 10 hekarów, i mimo że jego głównym przeznaczenie są cele kultyczne, jest to również miejsce licznych spacerów mieszkańców, ich rodzin oraz wielu przyjezdnych.

Muzeum Sanktuaryjne – oddane do użytku w 2009 roku, z okazji 350-lecia kultu Matki Boskiej Piekarskiej. Ekspozycja dzieli się na trzy sale: główną, papieska i kalwaryjską. Szczegóły na temat zwiedzania: https://piekary-bazylika.pl/muzeum-sanktuaryjne/.

Kopiec Wyzwolenia i schrony bojowe – kopiec wzniesiono dla upamiętnienia powstań śląskich, z kolei schrony pochodzą z czasów II wojny światowej i cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających Piekary.

W aglomeracji katowickiej – Rybniku, Zabrzu, Bytomiu i Katowicach – na odwiedzających czeka wiele zabytków i atrakcji.

Inne atrakcje turystyczne w pobliżu miejsca pielgrzymkowego można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich: https://info.piekary.pl/ oraz Śląskie. Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich – Kalwaria Piekarska

Zakwaterowanie

  • Zakwaterowanie dla pielgrzymów jest możliwe Dom Pielgrzyma (https://piekary-bazylika.pl/dom-nazaret/).
  • Różne możliwości kwater prywatnych w Piekarach Śląskich lub okolicach aglomeracji katowickiej.

Dostępność

Samochodem

Dojazd samochodem jest najszybszy. Do Piekar można dojechać z Katowic, Bytomia lub innych miast Śląska, a także z wielu miast Polski.

Transportem publicznym

Do Piekar sa dostanete vlakom a autobusom verejnej dopravy. Z Katovíc premáva autobus č. 5, ktorý na zastávku „Bazilika Piekary“ premáva približne 50 minút. Z Bytomy premáva autobus č. 114, ktorý sa na zastávku „Basilica Piekary“ dostane za približne 20 minút.

Pieszo

Nadaje się dla pielgrzymów, w dobrym stanie. Spacer z Bytomia może zająć około 90 minut.

Na rowerze

Ogólnie w aglomeracji katowickiej jest wiele ścieżek rowerowych. Do miejsca pielgrzymkowego można dojechać także rowerem.

Doświadczenia gości

Dodaj komentarz