Bazilika Panny Marie a svatého Bartoloměje v Piekarech Śląských - Piekarska Kalvárie

Informace o poutním místě

Historie zázračného obrazu Panny Marie Piekarské sahá až do 17. století, kdy byl pod vlivem lidových pověstí obraz, který se dříve nacházel na jednom z bočních oltářů, přenesen do hlavní lodi. Od té doby zbožnost vzkvétala a s ní i příliv poutníků různých národností.

Slávu obrazu a místa umocnila morová epidemie, nejprve v roce 1676 v Tarnovských Horách, kdy se poutníci odtud přišli do Piekar modlit za záchranu, a poté v roce 1680 v Praze, kdy císař Leopold požádal správce pekarského kostela, aby obraz přinesli. V roce 1683 stál u paty obrazu král Jan III Sobieski a modlil se za vítězství u Vídně, kam mířil se svým vojskem. Zajímavé je, že v roce 1702 byl obraz z bezpečnostních důvodů převezen do Opole, kde je dodnes, ale v Piekarech se kolem identické kopie vytvořil kult.

V první polovině 19. století, kdy se na místo sjíždělo stále více poutníků, se páter Alojzy Ficek, zastánce kultu Panny Marie Piekarské a ochránce kostela, rozhodl postavit nový, mnohem větší kostel. Kostel postavený v novorománském slohu stojí v Piekarech dodnes. Hlavní oltář byl přemístěn ze starého kostela, stejně jako zázračný obraz Panny Marie Piekarské, jejíž přezdívka je Matka spravedlnosti a sociální lásky.

V průběhu let se vytvořila tradice poutí do Piekar pro všechny obyvatele Horního Slezska a okolních regionů, a přestože se zde poutníci setkávají po celý rok, existují dvě příležitosti, které se těší zvláštnímu zájmu a stejně zvláštnímu liturgickému prostředí. Řeč je o tzv. státních poutích, které se zvláště odlišují od poutí v celé zemi. Poslední květnovou neděli putují do Piekar Śląskich muži a mladí muži, zatímco v neděli po 15. srpnu (Nanebevzetí Panny Marie) ženy a dívky. Z mnoha poutníků stojí za zmínku, že Piekary Śląskie navštívil kardinál Achille Ratti (pozdější papež Pius XI.) a papež Jan Pavel II. během svých četných poutí do vlasti.

Turistické atrakce v okolí

Piekarska Kalvárie – Kalvárie založená na konci 19. století je park s mnoha růžencovými kaplemi, křížovou cestou a zázračným pramenem. Důležitou součástí Kalvárie je také kalvárský kostel. Plocha, na níž se Kalvárie rozkládá, má rozlohu asi 10 hektarů, a přestože její hlavní využití je pro kultovní účely, je také místem četných procházek místních obyvatel, jejich rodin a mnoha návštěvníků.

Muzeum svatyně – otevřeno v roce 2009 u příležitosti 350. výročí kultu Panny Marie Piekarské. Expozice je rozdělena do tří sálů: hlavního sálu, papežského sálu a sálu Kalvárie. Podrobnosti o prohlídce: https://piekary-bazylika.pl/muzeum-sanktuaryjne/ .

Mohyla osvobození a bojové kryty – mohyla byla postavena na památku slezských povstání, kryty pocházejí z druhé světové války a jsou velmi oblíbené u návštěvníků Piekar.

Katovická městská oblast –  jako jsou Rybnik, Zabrze, Bytom a Katovice – na návštěvníky čeká mnoho památek a zajímavostí.

Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa najdete na webových stránkách Městského informačního a turistického centra v Piekarech Śląskich: https://info.piekary.pl/ a Śląskie. Turistické informace Slezského vojvodství.

Bazilika Panny Marie a svatého Bartoloměje v Piekarech Śląských - Piekarska Kalvárie

Ubytování

  • Ubytování pro poutníky je k dispozici v Poutním domě (https://piekary-bazylika.pl/dom-nazaret/ ).
  • Různé možnosti ubytování v soukromí v Piekary Slaskie nebo v okolí katovické aglomerace.

Dostupnost

Autem

Nejrychleji se tam dostanete autem. Do Piekar se dostanete z Katovic, Bytomi nebo jiných měst ve Slezsku, stejně jako z mnoha měst v Polsku.

Veřejnou dopravou

To Piekary sa dostanete vlakom a autobusom verejnej dopravy. Z Katovíc premáva autobus č. 5, který na zastávku „Bazilika Piekary“ premáva přibližně 50 minut. Z Bytomy premáva autobus č. 114, ktorý sa na zastávku „Bazilika Piekary“ dostane za približne 20 minút.

Pěšky

Vhodné pro poutníky, v dobrém stavu. Cesta z Bytomi může trvat asi 90 minut.

Na kole

V katovické aglomeraci je obecně mnoho cyklostezek. K poutnímu místu se lze dostat i na kole.

Zkušenosti návštěvníků

Přidejte komentář