Zebrzydowská kalvárie a mariánská svatyně
Informace o poutním místě
Kalvária a mariánská svatyně v Kalwarii Zebrzydowské je jedním z nejvýznamnějších míst pašijového a mariánského kultu v Polsku. Malebně se rozkládá nad městem a tvoří ji nejen kostel a klášter, ale také komplex kaplí a krajinářský park.
Toto jedinečné náboženské a kulturní místo každoročně navštíví více než 1,5 milionu poutníků. Vše začalo na počátku 17. století. Podle legendy uviděl jednoho dne krakovský hejtman Mikołaj Zebrzydowski na kopci uhlíky tří hořících křížů, které stoupaly k nebi. Na tomto místě v roce 1602 založil kostel a předal ho do péče bernardinskému řádu. Postupem času se díky rodině Zebrzydowských začal areál rozrůstat. Byl postaven barokní kostel se zázračným obrazem Panny Marie Kalwarské a následně bernardinský klášter. Obě stavby navrhli architekt Giovanni Maria Bernardoni a vlámský architekt a zlatník Paul Baudarth. Ten také navrhl téměř všechny kaple na kalvárské křížové cestě, známé jako Kalvárské cesty (cesty Pána Ježíše, uspořádané v narativním sledu, vyprávějí příběh Kristova utrpení. Patří k nim mimo jiné kaple Večeřadlo, Getsemany, Apokalypsa, Annášův a Kaifášův dům, Herodův palác a Pilátova radnice. Některá zastavení tajemství jsou označena drobnými architektonickými formami, jako je kaple svaté Veroniky. Vrchol pašijových cest s kaplemi Ukřižování, Snímání z kříže a Hrobu Páně je na hoře Zar; Cesty Panny Marie slouží k rozjímání o Mariině bolesti pod křížem, např. kaple Srdce Panny Marie, Ježíšův pohřeb a triumf po Zmrtvýchvstání. Některé stavby, které se nacházejí v místech, kde se obě cesty sbíhají, např. kostel Božího hrobu Panny Marie, jsou společné pro mariánskou a pašijovou část. Součástí celého areálu jsou i stavby, které nepatří do obou cyklů, například Betsaida, Poustevna svaté Máří Magdalény. Jednotlivé objekty v topografii odpovídají názvům míst v Jeruzalémě (Golgota, Sion, Olivová hora)). A také poustevna pěti polských bratří a kaple svaté Máří Magdalény. Vzorem pro jejich stavbu byla křížová cesta Pána Ježíše v Jeruzalémě.
V barokní bazilice se nachází uctívaný zázračný obraz Panny Marie Kalwarské, který byl svatyni darován v roce 1641. Během Svatého týdne se zde hrají pašijové hry, které vrcholí na Velký pátek a přitahují do svatyně Kalwaria Zebrzydowska tisíce poutníků.
V roce 1979 navštívil svatyni svatý Jan Pavel II. a povýšil ji na baziliku minor. Papež sem zavítal ještě jako laik a poté jako krakovský biskup. Tato jedna z nejvýznamnějších polských svatyní byla v roce 1999 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Více informací na https://whc.unesco.org/en/list/905/.
Turistické atrakce v okolí
Lanckorona – je považována za nejpůvabnější vesnici v Polsku, označovanou jako „město andělů“. Leží na Jantarové stezce. Nejatmosféričtějším místem a zároveň výkladní skříní obce je lanškrounské tržiště. Díky neobvyklému tvaru terénu (svažitý, se sklonem téměř 10 %), dlážděným uličkám a okolním dřevěným domkům z 19. století se při procházce lanškrounským tržištěm návštěvníci vrátí v čase. Charakteristické budovy s podloubím kolem náměstí z něj dělají jeden z nejhezčích komplexů starých dřevěných budov v Polsku. Úhledné jednopatrové domy jsou kryté šindelem, obohacené verandami s mřížovými balustrádami a zastřešené podloubím, pod kterým obchodníci vystavovali své zboží. Lanckoronské dřevěné stavby byly zařazeny na Stezku dřevěné architektury.
Mezi nejzachovalejší budovy patří ty, které se nacházejí na východní straně náměstí a v přilehlých ulicích: Świętokrzyska, Zamkowa, Krakowska a Piłsudskiego. Ne nadarmo je lanškrounské tržiště často označováno jako „živý skanzen“. V domech se odehrává rodinný život a často se zde nacházejí tajemné, krásné zahrady skryté před pohledy z ulice.
V Lanckoroně není nouze o útulné kavárny a restaurace, které zejména na jaře a v létě pulzují životem. Síť křivolakých uliček je lemována obchůdky se suvenýry a řemeslnými výrobky, kavárnami a galeriemi. Jednou z nejatmosféričtějších kaváren a restaurací je „Arka“. Je zařízena v historickém domku a láká také na krásnou zahrádku. Během pobytu zde stojí za návštěvu Regionální muzeum, farní kostel svatého Jana Křtitele založený králem Kazimírem Velikým a zřícenina gotického hradu. Více informací na https://visitmalopolska.pl/-/lanckorona-miejsce-aniolow-i-zakochanych.
Bazilika Obětování Panny Marie, Wadowice – v tomto kostele byl Karol Wojtyla pokřtěn a později přijal první svaté přijímání a biřmování. Během svých poutí do Wadowic navštívil papež třikrát jeho farní kostel. V roce 1999 zde korunoval obraz Panny Marie ustavičné pomoci. Dne 15. května 2011. tehdejší krakovský metropolita kardinál Stanisław Dziwisz předal relikvie: krev Jana Pavla II. ve speciálním relikviáři – zlaté monstranci s erbem bývalého papeže, které jsou uloženy ve zvláštní papežské kapli. Více informací na https://www.wadowicejp2.pl/.
Rodinné muzeum Jana Pavla II., Wadowice – dům na ulici Kościelna 7, kde se 18. května 1920 kolem 17. hodiny narodil Karol Józef Wojtyła. Budoucí papež zde prožil své dětství a mládí. V letech 1919-1938 obývala Wojtyłova rodina dva pokoje s kuchyní v prvním patře. V roce 1984 zde byla veřejnosti zpřístupněna papežská výstava. V roce 2010 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce budovy, jejímž výsledkem byla adaptace nejen Wojtyłova bytu, ale celé budovy pro muzeum. Po otevření v roce 2014 se turisté mohou díky multimediální expozici rozprostřené na více než 1 000 m2 seznámit s celou životní cestou svatého Jana Pavla II. Srdcem muzea je byt Wojtylových, kde se Karol narodil a žil 18 let. Uvnitř jsou umístěny originální exponáty související s rodinou Wojtyłů. Muzeum Rodinný dům Svatého otce Jana Pavla II. je kulturní instituce, kterou vytvořil: Vojvodství malopolské, Gmina Wadowice a Arcidiecéze krakovská. Více informací: https://domjp2.pl/.
Klášter otců bosých karmelitánů – počátky kláštera bosých karmelitánů ve Wadowicích jsou spojeny s osobou svatého Rafała Kalinowského. Tento vojenský inženýr, účastník lednového povstání, vstoupil po návratu z exilu do karmelitánského řádu. Do Wadowic přijel v roce 1892 a založil klášter. Dnes se skládá z kostela, kláštera a rekolekčního domu.
Karol Wojtyla měl ke zdejšímu karmelitánskému klášteru silné vazby, neboť zde obdržel svůj první škapulíř. Jak vzpomínal, s karmelitány se setkával již od dětství a znal jejich charakteristický hábit. Často chodil se svým otcem do kostela svatého Josefa, kde přijímal duchovní formaci, využíval svátost pokání a účastnil se pobožností. Svůj první škapulíř přijal po prvním svatém přijímání a zároveň se stal členem Bratrstva svatého škapulíře. Od té doby i jako papež vždy nosil plátěný škapulíř a nikdy jej nevyměnil za škapulířový medailon.
Po smrti Jana Pavla II. požádali wadowičtí karmelitáni kardinála Stanisława Dziwisze, aby klášteru daroval papežský škapulíř. Dnes je tato relikvie vystavena ve zlaté rozetě umístěné na stěně vlevo od oltáře Panny Marie Škapulířové. V roce 2004 byl obraz svatého Josefa v hlavním oltáři ozdoben zvláštním votivním darem – Rybářským prstenem Svatého otce Jana Pavla II. a kostel bosých karmelitánů „na kopci“ získal titul Svatyně svatého Josefa. Více informací: https://karmel-wadowice.pl/
Park miniatur v Inwaldu – je kouzelné místo s 65 slavnými stavbami z celého světa. Návštěvou tohoto místa lze navštívit Polsko od samotných Tater, přes Krakov, Varšavu až po pobřeží Baltského moře. Během jednoho dne můžete stát pod Eiffelovou věží, vyfotit se pod bazilikou svatého Petra a zjistit, kolik ukazuje Big Ben. Většina miniatur v Parku miniatur je zhotovena v měřítku 1:25, vatikánský komplex – Svatopetrské náměstí a bazilika svatého Petra – v měřítku 1:15 a benátský komplex – náměstí svatého Marka, bazilika svatého Marka, zvonice svatého Marka – v měřítku 1:10. Více informací na https://parkswiatmarzen.pl/.
Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa najdete na internetových stránkách Malopolského turistického informačního systému: https://visitmalopolska.pl/.
Ubytování
– Ubytování pro poutníky Poutní dům (http://dompielgrzyma.kalwaria.eu/ ).
– Další ubytování v Kalwaria Zebrzydowska nebo okolních městech.
Dostupnost
Autem
Nejrychleji se tam dostanete autem. Do Kalvárie se dostanete z Krakova, Wadowic nebo jiných malopolských měst, stejně jako z mnoha měst v Polsku. Z Krakova je vzdálenost asi 40 km. Po příjezdu do Kalwarie Zebrzydowské se vydejte po silnici vedoucí k samotné svatyni. V blízkosti svatyně se nacházejí parkoviště; vzdálenost, kterou je třeba urazit pěšky, závisí na konkrétní poloze parkoviště.
Veřejnou dopravou
Do Kalvárie se můžete dostat vlakem i autobusem, například z Krakova, Wadowic nebo Bielska-Bialé. Po příjezdu na vlakové nádraží si můžete vzít taxi nebo dojít ke svatyni pěšky. Z vlakového nádraží je to pěšky asi 3 km a z autobusového nádraží asi 2 km.
Pěšky
K poutnímu místu se dostanete pěšky po vyznačených stezkách.
Na kole
Aktivnější cestovatelé se mohou vydat na kole do Kalwarie Zebrzydowské. Do oblasti vedou cyklostezky a po příjezdu do Kalwarie můžete kolo nechat na parkovišti a cestu absolvovat pěšky.