Národná svätyňa svätého Jozefa v Kališti - Kolegiálna bazilika Nanebovzatia Panny Márie
Informácie o pútnickom mieste
História tohto kostola siaha do prelomu 13. a 14. storočia, keď sa z malej drevenej stavby stal farský kostol. V roku 1359 mu arcibiskup Jarosław Bogoria Skotnicki udelil titul kolegiátneho kostola a zároveň na mieste drevenej stavby založil nový murovaný kostol. V gotickej podobe prežil takmer štyri storočia. V roku 1783 stavebná katastrofa zničila veľkú časť kostola a jeho zariadenia. Vďaka úsiliu vtedajšieho farára P. Stanislava Kłossowského bola stavba čoskoro obnovená. Baroková stavba bola rozšírená o jedno krídlo a obohatená o vežu. Z pôvodného kostola sa okrem iného zachovala neskorogotická hviezdicová klenba presbytéria. K najzaujímavejším prvkom zariadenia kolegiátneho kostola patrí gotický skriňový oltár v ľavej lodi – tzv. polyptych Kalixnik od majstra z Gościszowíc, ako aj gotická Pieta a klasicistický hlavný oltár s postavami evanjelistov a kópiou obrazu Panny Márie Ab igne (z 15. storočia). V presbytériu sa nachádzajú aj bohato vyrezávané kremenné stoly, mariánsky polychrómovaný obraz a pápežský trón, zatiaľ čo v lodi je neskorobaroková kazateľnica plná symboliky. V pokladnici baziliky sa nachádza aj románska paténa z 12. storočia a gotický kalich – dar Kazimíra Veľkého.
Najväčším magnetom, ktorý každoročne priláka do svätyne viac ako 200 000 pútnikov, je však zázračný obraz Svätej rodiny, ktorý sa nachádza v Kaplnke svätého Jozefa. Jeho vznik a následné uctievanie sa spája s mnohými zázrakmi. Na obraze zo 17. storočia je božská triáda spojená s pozemskou triádou. Početné votívne dary vďaky a strieborné rúcha a koruny pokrývajúce postavy na obraze svedčia o milostiach získaných na príhovor svätého Jozefa „z Kališťa“. Najvýraznejším príkladom príhovoru svätca z kališského obrazu je zázračná záchrana kňazov v tábore Dachau, ktorí z vďačnosti zriadili v suteréne kostola kaplnku a malú výstavu táborových relikvií. Viac informácií nájdete na https://www.kalisz.pl/dla-turysty/zabytki/narodowe-sanktuarium-sw-jozefa,267 .
Turistické atrakcie v okolí
Katedrála svätého biskupa Mikuláša – kostol, ktorý je jednou z najvýznamnejších pamiatok v Kališti, bol postavený v rokoch 1253-1257 v gotickom štýle za fundácie Boleslava Pobožného. Kedysi sa v ňom nachádzal obraz Petra Paula Rubensa s názvom Snímanie kríža, než ho ukradli. Budova pozostáva z troch lodí, veže a kaplnky v neogotickom štýle, ktorá sa vyznačuje krásnymi maľbami a vitrážami od Włodzimierza Tetmajera. V roku 1992 pápež Ján Pavol vymenoval kostol za katedrálu kaliskej diecézy. Toto miesto musia navštíviť milovníci poľskej poetky a prozaičky obdobia realizmu Márie Konopnickej, keďže sa v tejto katedrále vydávala. Viac informácií nájdete na:http://www.katedra.kalisz.pl/.
Kaliszská radnica – z viac ako 50 metrov vysokej veže radnice sa vám naskytne nádherný výhľad na Kalisz. Zároveň stojí za povšimnutie dokonale zachovaný hodinový stroj, ktorý zostavil slávny kaliský hodinár R. W. Stilter. Na nádvorí radnice môžete obdivovať sochu Flóry z 19. storočia, ktorá bola premiestnená z Mestského parku, kde teraz stojí jej replika. V interiéri radnice sa nachádzajú aj modely znázorňujúce vzhľad súčasných i neexistujúcich budov súvisiacich s históriou mesta a panoráma zobrazujúca vzhľad Kališa na prelome 17. a 18. storočia. Viac informácií nájdete na webovej stránke https://www.kalisz.info/ratusz.html.
Archeologická rezervácia Zawodzie – rezervácia dokumentujúca históriu archeologických vykopávok na mieste ranostredovekého hradu. Návštevníci si môžu pozrieť čiastočne zrekonštruovaný hrad, hradbu, drevené obydlia a zrekonštruované pivnice kolegiátneho kostola sv.
Kaštieľ Márie Dąbrowskej v Russowe – miesto, kde sa slávna spisovateľka narodila a žila až do svojej mladosti. Russow je zobrazený v jej dielach ako „Noce i dnie“, „Ludzie stamtąd“ a „Nasz dom“. Po spisovateľkinej smrti sa zrekonštruovaný kaštieľ zmenil na Múzeum Márie Dąbrowskej, kde si môžete pozrieť, ako vyzerala dievčenská izba spisovateľky, otcova izba, obývacia izba, zámocká kuchyňa a spálňa. Jedna miestnosť je venovaná filmovej adaptácii „Noci a dni“ s kostýmami, fotografiami atď. Zámok Russów je obklopený malebným parkom, v ktorom je v súčasnosti zriadený malý etnografický skanzen s cennými drevenými predmetmi z kaliského regiónu. Viac informácií nájdete na:https://www.muzeumwkaliszu.pl/dworek-marii-dabrowskiej-w-russowie.html.
Gołuchów – zámocký a parkový komplex zo 16. storočia. Zámok Goluchow bol trikrát prestavaný a v jeho interiéroch sa dnes nachádza múzeum, ktoré prezentuje čiastočne obnovené umelecké diela zozbierané Izabellou Czartoryskou a ukoristené nacistami počas druhej svetovej vojny. Zámok je obklopený krásnym parkom v anglickom štýle. Jednou z jeho najväčších atrakcií je Farma výstavných zvierat, ktorá je domovom zubrov, poľských poníkov, danielov a diviakov. Za návštevu stojí aj Lesnícke múzeum. Viac informácií nájdete na stránke https://mnp.art.pl/muzeum-zamek-w-goluchowie.
Ďalšie turistické atrakcie v blízkosti pútnického miesta nájdete na webovej stránke Turistického informačného centra v Kališti: https://www.kalisz.pl/.
Ubytovanie
– Ubytovanie pre pútnikov: Pútnický dom svätého Jozefa (https://www.swietyjozef.kalisz.pl/DomPielgrzyma/ ).
– Ďalšie hotely alebo ubytovanie v súkromí nájdete tu: https://meteor-turystyka.pl/noclegi,hotele,kalisz,60.html
Dostupnosť
Autom
Dostupnosť autom je veľmi dobrá. V blízkosti svätyne sa nachádza niekoľko parkovísk, ktoré umožňujú pohodlný prístup k miestu uctievania. Najbližšie parkovisko je vzdialené asi 200-300 metrov od svätyne svätého Jozefa. Odporúčame vopred nahliadnuť do mapy oblasti, aby ste ľahko našli cestu k parkovisku.
Verejnou dopravou
Kalisz je dobre prepojený autobusovou sieťou, takže cestovanie autobusom je tiež pohodlnou voľbou. Autobusy často zastavujú v blízkosti svätyne, čo umožňuje priamy prístup na miesto bohoslužieb. Je možné pricestovať aj vlakom. Zo železničnej stanice prestúpte na mestský autobus, ktorý premáva do centra mesta, a odtiaľ prejdite pešo k svätyni. Je možné použiť aj taxík.
Pešo
Nachádza sa neďaleko centra mesta Kalisz a k svätyni sa dostanete pešo. Cesty sú dobre označené.
Na bicykli
V meste Kalisz je dobre rozvinutá cyklistická infraštruktúra, ktorá uľahčuje pohyb po meste na bicykli. Zvyčajne sa tu nachádzajú špeciálne stojany na bicykle, kde si môžete bezpečne odložiť svoj bicykel.