Máriagyud
Informace o poutním místě
Hlavní atrakcí poutního místa je bazilika. Již ve 14. století stál na tomto místě kostel, jehož pozůstatky jsou dodnes patrné v současném kostele postaveném v roce 1739. Nad ním se nachází velký venkovní oltář, dějiště významných poutí. Odtud stoupá do svahu Kalvárie, postavená v roce 1751. Obrazy jednotlivých zastavení byly zhotoveny v továrně v Zsolnay.
Oblast, kde se Máriagyüd nachází, je rozmanitá a bohatá na turistické zajímavosti. Středomoří připomínající Pécs má historii sahající až do keltských a římských dob. Sopianae, raně křesťanské pohřebiště v Pécsi, získalo v roce 2000 titul světového dědictví UNESCO. Diecéze Pécs byla založena svatým Štěpánem v roce 1009. Kromě katedrály a vzpomínek na osmanskou éru láká Pécs turisty také na Zsolnayovu čtvrť a Zsolnayovu sbírku. Pohoří Mecsek nabízí vynikající možnosti pěší turistiky a nedaleké vinařské oblasti Villány a Szekszárd, léčivé vody Harkány a hrad Siklós obohacují nabídku. Máriagyüd se nachází v tomto bohatém prostředí.
Současnou mariánskou sochu daroval v roce 1713 biskup William Nesselrode. V letech 1739 až 1742 byl kostel rozšířen a barokně přestavěn. V roce 1805 papež Pius VII. poskytuje kostelu odpustkové privilegium. V roce 1846 jej biskup János Szcitovszky prohlašuje za oficiální mariánskou svatyni. V roce 2008 papež Benedikt XVI. daruje kostelu titul „bazilika minor“, který se pojí s dalšími odpustkovými privilegii.
Ze svatyně kostela ze 16. století zůstaly jen zdi. Dnešní podobu získal kostel v roce 1742. Tehdy bylo připraveno barokní vybavení. Socha Srdce Ježíšova v boční kapli, její skleněná okna a varhany pocházejí z počátku 20. století, novobarokní hlavní oltář z roku 1936, pohyblivý oltář a ambon ze 70. let 20. století, nástěnné malby pokrývající klenbu a boční stěny z let 1995-96, mobiliář z roku 2010.
Prostředí kostela je dokonale vhodné pro modlitbu a ztišení. Kaple svatého Michala pochází z roku 1742. Kaple byla postavena na místě středověké sakristie a podle legendy obsahuje zbytky benediktinské kaple postavené v roce 1006. Socha Panny Marie Bolestné byla vztyčena v roce 1860. V témže století byla vybudována křížová zastavení, nad nimi hřbitov a jubilejní kříž, vztyčený v roce 1900. V letech 1937-38 byly připraveny nové sochy. V těchto letech byl také postaven oltář pod širým nebem, který je od té doby prohlášen, stejně jako kostel, za památku.
Na poutníky čeká Domus Mariae, útočiště. Františkánský klášter, který byl původně postaven v roce 1739 z darů věřících, byl v roce 2003 renovován diecézí Pécs a přeměněn na přijímací středisko pro poutníky. V třípatrové budově je v přízemí jídelna pro 50 osob a v horních patrech vytvořili ubytování pro 34 osob ve dvoulůžkových pokojích kategorie turistické ubytovny s dvěma hvězdičkami. Partnerská restaurace poutního domu poskytuje hostům zvýhodněné stravování. Poutní dům s celoročním provozem je otevřen všem, kteří hledají duchovní zážitky a klidné rozjímání. V Siklósu je bohatá nabídka ubytování pro turisty, včetně čtyřhvězdičkového wellness hotelu a penzionů.
V roce 2022 bylo v návštěvnickém centru otevřeno knihkupectví Laudate Sacred Art and Bookstore. Vedle liturgických pomůcek a sakrálních obrazů nabízí široký sortiment knih z církevních nakladatelství.
Poutní místo má z hlediska návštěvnosti sezónní charakter. Sezóna obvykle trvá od dubna do října, přičemž největší návštěvnost je v letních měsících, od května do září. Počet klasických poutníků je poměrně nízký. Mnoho návštěvníků tvoří náboženští a kulturní turisté, které pravděpodobně přilákaly další atrakce v regionu. Historické dědictví města Siklós, kulturní nabídka města Pécs, termální lázně Harkány a proslulé vinařské stezky přitahují turisty, kteří doplňují svůj itinerář návštěvou města Máriagyüd. Poutní místo nemá informace o zemích nebo regionech původu návštěvníků. Návštěvníci přijíždějí individuálně i ve skupinách, které organizují cestovní kanceláře, školy nebo individuální plánování.
Turistické atrakce v okolí
Hrad Siklós – významná historická památka Maďarska, jehož první hradby byly postaveny ve 13. století a první písemná zmínka pochází z roku 1294. V průběhu staletí jej vlastnilo několik rodů, ale vždy si dokázal udržet svou významnou roli. V současné době se zde konají různé stálé výstavy a funguje zde kavárna, kde mohou návštěvníci obdivovat Zsolnayovy dekorativní předměty.
Vinařská oblast Villány – vinařská oblast Villány se nachází v jižní části Maďarska, podél hranic, na jižních a východních svazích pohoří Villány. Zahrnuje 16 obcí a vyznačuje se submediteránním mikroklimatem, což z ní činí nejčasněji se oteplující oblast v zemi. Mezi nejtypičtější bílé odrůdy patří Olaszrizling, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Hárslevelű a Müller-Thurgau (Rizlingszilváni), zatímco mezi hlavní červené odrůdy patří Cabernet Sauvignon, Portugieser, Kékfrankos, Zweigelt, Cabernet Franc, Merlot a v menším množství Syrah.
Lázně Harkány – jedinečná termální voda v Harkánech s teplotou od 50 do 70 stupňů Celsia vyvěrá z hloubky 50-70 metrů a obsahuje více než 1000 mg minerálů na litr. Jejím nejvýznamnějším minerálem pro léčebné účely je sulfid uhličitý. Jakmile voda pod tlakem vytéká, okamžitě se začíná rozkládat a mění se na plynný sirovodík, který jí dodává charakteristický zápach. Zrekonstruované lázně, vybudované v roce 2003, nabízejí léčbu ve třech bazénech s celkovou vodní plochou 2098 m2 a teplotou vody od 34 do 38 °C.
Raně křesťanské pohřební komory v Pécsi – Cella Septichora, která je od roku 2000 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, slouží jako místo prezentace raně křesťanských pohřebních komor. Kromě návštěvnického centra si návštěvníci mohou prohlédnout také raně křesťanské mauzoleum na rohu náměstí Szent István a náhrobky na ulici Apáca. Návštěvnické centrum nabízí šest dvoupatrových pohřebních komor (I, II, III, IV, XIX, XX) a dvě větší jednoprostorové budovy (Cella Septichora a Pohřební komora č. V). Raně křesťanské mauzoleum a hrobové památky na ulici Apáca se nacházejí jako samostatné ostrovy v rámci památky UNESCO.
Kulturní čtvrť Zsolnay – tento komplex, uznávaný jako maďarské kulturní dědictví, nabízí výstavy, historické budovy, možnosti zábavy a malebné parky. V 19. a 20. století zde žila a pracovala rodina Zsolnayů, známá výrobou porcelánu. Zsolnayovo dědictví nadále vzkvétá na krásně zrekonstruovaném pětihektarovém pozemku v areálu světoznámé keramické továrny. V Zsolnayově čtvrti se konají jedinečné výstavy představující Zsolnayův odkaz.
Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa Máriagyud najdete na webových stránkách turistického sdružení Pécs: https://www.iranypecs.hu/en.
Ubytování
- Poutnické ubytování: Domus Mariae Spiritual House (http://www.mariagyud.hu/szallas/domus-mariae-lelkigyakorlatos-haz?id=21 ).
- Další ubytování v soukromí v okolí poutního místa.
Dostupnost
Autem
Příjezd autem je nejrychlejší a nejpohodlnější. Autem Z Budapešti se na poutní místo Máriagyud dostanete po dálnici M6 přibližně za 3 hodiny. V okolí památníku Máriagyűdi Bazilika budete mít dostatek parkovacích míst.
Veřejnou dopravou
Z Budapešti není přímý přístup. Z Budapešti však jezdí spousta autobusů a vlaků do jednoho z největších maďarských měst Pécse, odkud se na poutní místo Máriagyud dostanete několika autobusy.
Pěšky
Kromě toho mohou turisté z Pilgramu každoročně dojít do Máriagyűdu pěšky přes pohoří Villány po modré turistické stezce ve směru východ-západ a po naučné stezce Zázračné bobule.
Na kole
Na kole se k němu dostanete také z 18 km vzdáleného Villány, kde vede cyklostezka protínající vinařskou oblast Villány.