Svatyně Máriabesnyő

Informace o poutním místě

Turecké a tatarské nájezdy zanechaly osadu Máriabesnyő v historii mnohokrát zpustošenou. Osada, dar krále Bély IV., byla od roku 1214 téměř 300 let až do tureckého vpádu majetkem premonstrátské církve v Hatvanu (maďarské městečko nedaleko Gödöllő). Důkazem této historické skutečnosti je fakt, že Antal Grassalkovich I., který se stal majitelem osady – v té době opuštěné – v roce 1737, zde nalezl ruiny promonstrantského kostela.  Antal Grassalkovich I. byl pravověrný katolík. Měl od papeže osobní povolení k putovnímu oltáři, u kterého se účastnil pravidelného církevního obřadu, protože byl rozšířeným poutníkem. Když jeho třetí manželka Terezie Klobusická vážně onemocněla, Grassalkovich se za ni modlil a přísahal, že v případě jejího uzdravení nechá z vděčnosti k Panně Marii postavit kostel. Jeho přání se splnilo, manželka se uzdravila, ale protože Grassalkovich čekal na označení místa pro stavbu kostela, stavba se protáhla. V roce 1758 při cestě z Hatvanu do Gödöllő se mu v Máriabesnyő u zříceniny premonstrátského kostela splašili koně a on to považoval za nebeské znamení. Bylo zvykem bohatých šlechticů postavit loretánskou kapli (takovou, která je kopií originálu v italském Loretu) a nechat v ní vztyčit sochu Panny Marie (takovou, která se dotýká originálu v Loretu). Cedrovou sochu pro oltář v Máriabesnyő přenesli v roce 1759 na místo pěšky dva kapucínští mniši. János Fidler, zedník z Gödöllő, měl sen o malé kostěné sošce pod troskami kostela, kterou nakonec 19. dubna našel. Soška pochází pravděpodobně z 12. století a zobrazuje Pannu Marii s malým Ježíškem v náručí.  Je 11 cm vysoká a 4 cm široká. Okolnosti zázračného znovuobjevení sošky potvrdil hrabě Kristóf Migazzi, arcibiskup z Vácu. Ozdoby na koruně a opasku byly vyrobeny z 23 diamantů rodinného šperku Grassalkovichů. Socha ve stříbrném pouzdře s křišťálovým okénkem byla poté umístěna v zámeckém kostele v Gödöllő a duplikát sochy z Lorety se stříbrnou korunou byl umístěn v kapli v Máriabesnyő, která byla vysvěcena 15. srpna 1761.  Po zázračných událostech v Máriabesnyő – vyléčení zmrzačené ruky řezníka z Gödöllő – a po přílivu poutníků do Máriabesnyő se Grassalkovich rozhodl kostel rozšířit, aby mohl poutníky přijímat. Protože byl kostel postaven na kopci, rozhodl se architekt András Mayerhoffer pro zvláštní víceúrovňové architektonické řešení. Nejprve postavil kryptu rodiny Grassalkovichů a dolní kostel a poté loretánskou kapli, horní kostel, který v současnosti slouží jako svatyně. Kostel byl vysvěcen 17. března 1771. Uvnitř se nachází oltář obrácený k audienční síni.

Dvoupatrový barokní kostel se dvěma oltáři a sochami Panny Marie je jedinečným místem v Maďarsku, které každoročně přitahuje tisíce poutníků. Na hlavním oltáři postaveném v roce 1917 je umístěna nejmenší, 11 cm vysoká a 4 cm široká, zázračně nalezená kostěná soška v Maďarsku. Na zadním oltáři se nachází soška Lorety, kterou do Máriabesnyő přinesli pěšky dva kapucínští mniši. Kostel byl postaven během deseti let (1761-71). Je jedním z nejnavštěvovanějších mariánských poutních míst mezi 33 kostely, které nechal postavit nebo zrekonstruovat Antal Grassalkovich I. a jeho manželka.  V dolním kostele se nachází jedna z nejkrásnějších barokních svatyní v Maďarsku. Obrovský mramorový sarkofág, v němž leží Natal Grassalkovich I. a jeho manželka, je uměleckým dílem Georga Dorfmeistera.

Boční oltáře zdobí malby Norberta Baumgartnera, kapucínského mnicha z Vídně (z doby kolem roku 1770), a vnitřní stěny tvoří fresky a okna Lajose Mártona. Zlaté zpovědnice pocházejí z 18. století. Boční oltáře jsou rovněž vyzdobeny díly Norberta Baumgartnera, fresky a okna jsou dílem Lajose Mártona.

Písemné doklady zmiňující osadu jako Máriabesnyő pocházejí z 19. století. Kostel byl obnoven a oba kostely (horní a dolní) byly sloučeny. V roce 1963 byl kostel prohlášen za samostatnou farnost. Kostel zasvěcený Panně Marii byl 15. srpna 2008 papežem Benediktem XVI. odhlasován a prohlášen za baziliku minor.

Turistické atrakce v okolí

Královský palác Gödöllő – jedna z největších barokních památek v Maďarsku, původně pojmenovaná po rodině Grassalkovichů, získala široké uznání jako královská rezidence císařovny Alžběty (Sisi) a císaře Františka Josefa I. Nabízí stálé expozice a také možnost navštívit konírny, barokní divadlo a zámecký park.

Zámek Turai Botaniq – je považován za jeden z nejkrásnějších maďarských zámeckých hotelů s novorenesančními a novobarokními architektonickými prvky. Zámek, který nechal postavit Zsigmond Schossberger pro svou manželku, dnes funguje jako luxusní hotel s 19 pokoji a poskytuje pětihvězdičkový zážitek. Je obklopen pohádkovým 10hektarovým parkem, který je přístupný návštěvníkům po předchozí domluvě.

Medvědí rezervace Veresegyház – na ploše 11 hektarů se rozprostírá domov desítek medvědů a 29 vlků a je jedinou medvědí rezervací ve střední Evropě. Návštěvníci se mohou podílet na krmení medvědů ovocem a zeleninou a užít si jedinečnou jízdu lesním důlním vláčkem provozovaným Muzejní železnicí s historickými důlními lokomotivami. Vláček projíždí lesem po okružní trati dlouhé přibližně 1500 metrů a projíždí také důlním řezem.

Mogyoród Aquaréna – nejatraktivnější maďarský vodní park nabízí možnosti aktivního odpočinku pro všechny věkové kategorie. Kromě 26 tobogánů o celkové délce jeden a půl kilometru je jednou z hlavních atrakcí 300 metrů dlouhá Pomalá řeka vinoucí se kolem ostrova a tvořící pramenitou jeskyni.

Hungaroring – nejvýznamnější maďarský automobilový závodní okruh, který je známý především tím, že se na něm od roku 1986 jezdí Velká cena Maďarska formule 1. Kromě Formule 1 se zde konají také závody jako mistrovství světa cestovních vozů FIA, TCR Europe Trophy, mistrovství světa rychlostních motocyklů FIM, DTM a mistrovství světa superbiků.

Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa Máriagyud najdete na webových stránkách místní turistické centrály Gödöllő http://web.godollo.hu/tourism/greeting/index.php.

Svatyně Máriabesnyő

Ubytování

Dostupnost

Autem

Svatyně Máriabesnyő je snadno dostupná autem. Z Budapešti je to po dálnici M3 jen 35 km.

Veřejnou dopravou

Máriabesnyő je administrativně součástí Gödöllő, ale má vlastní železniční stanici na budapešťské trati Keleti-Hatvan. . Po silnici se sem dostanete z Budapešti po dálnici M3 a trojnásobné hlavní silnici. Kromě toho se k němu lze dostat autobusem s přestupem v Gödöllő z Budapešti, autobusová zastávka je však přímo u kostela.

Pěšky

Pro poutníky je přístupná po Máriině cestě, což je téměř 200 km dlouhý úsek, který uzavírá poutní trojúhelník Máriabesnyő-Gyöngyös-Mátraverebély-Szentkút.

Na kole

Cyklistické trasy jsou dobře vyznačeny v turistických mapách.

Zkušenosti návštěvníků

Přidejte komentář