Bodajki - Svatyně Panny Marie Pomocnice
Informace o poutním místě
Bodajki se nachází nedaleko obce Móriárok v okrese Fejér. Místo bylo díky svým krasovým pramenům oblíbenou sídelní oblastí již v pravěku. Podle místní tradice navštěvoval poutní místo Bodajk často i král Štěpán I., zakladatel uherského státu.
První písemná zmínka o Bodajku pochází z roku 1193 z listiny vydané králem Bélou III., kde se jméno objevuje jako „Bosogth“. První a jediná písemná zmínka o místní farnosti pochází z roku 1434. V roce 1695 pozvala rodina Mórra do obce kapucínské mnichy a přivedla sem německé osadníky. Kapucíni obdrželi práva na farnost Bodajk od veszprémského biskupa. Řeholníci si povšimli jedinečných přírodních zvláštností oblasti, které podrobně popsali. Jejich pozornost upoutaly také ruiny kaple, které se v obci nacházely. Podle místních obyvatel byla tato kaple postavena ke cti Panny Marie v době vzniku státu a často ji navštěvoval král Štěpán I. O zřízení mariánského poutního místa Bodajk se zasadil představený kapucínů v Móru, otec Willibald Steyri. Úsilí kapucínů přispělo ke katolizaci místních obyvatel a integraci osadníků. Willibald Steyri nechal ve Vídni zhotovit oltářní obraz s vyobrazením Panny Marie. Kaple byla dokončena o dva roky později, v roce 1697, a stala se známým poutním místem, což vedlo k myšlence kapli rozšířit. 30. září 1742 vysvětil biskup Zsigmond Berényi z Pécse nový, dosud stojící kostel, který postavil Pál Häzinger. Vnitřní výzdoba kostela byla dokončena v roce 1786.
V roce 1788 museli řeholníci klášter opustit, protože císař Josef II. kapucínský řád zrušil. Od té doby převzala úkoly diecéze Székesfehérvár. Ve 30. letech 20. století začalo rozšiřování poutního místa v důsledku zvýšeného počtu poutí a pobožností, které inicioval Lajos Shvoy. V roce 1948 požehnal nově dokončené poutní místo kardinál József Mindszenty.
Od roku 2016 probíhají další rekonstrukce, jejichž cílem je přenést návštěvníky do minulosti a zároveň jim poskytnout moderní vybavení. Vedle farního úřadu je umístěna stálá expozice o historii poutního místa.
Bodajská mariánská ikona se nachází na oltáři farního kostela v Bodajku. Ikonu věnovala hraběnka Colloredo. Původně hraběnka nechtěla pomoci, tvrdila, že už toho pro řeholníky udělala dost. Avšak poté, co se jí ve snu zjevila Panna Maria a postihla ji nemoc za to, že nepomohla otci Willibaldovi, objednala hraběnka ikonu a po jejím dokončení byla uzdravena. S hraběnčiným uzdravením začaly zázraky. Zázraky prožité na poutním místě jsou zaznamenávány od roku 1729, včetně uzdravení a vyslyšených modliteb. Vděční věřící umisťovali k ikoně stříbrné nebo zlaté exvotio, které symbolizovalo různé části těla, například srdce, nohy nebo ruce. Mnohé z nejcennějších předmětů jsou k vidění dodnes. Stříbrný řetízek, který visí Panně Marii kolem krku, je také exvoto, které dodnes zdobí ikonu v její původní podobě.
Turistické atrakce v okolí
Székesfehérvár – město králů je vzdáleno pouhých 25 minut jízdy autem od Bodajku. Město s významným historickým významem nabízí návštěvníkům řadu zajímavostí. Zřícenina korunovační baziliky je národním památníkem, kde bylo korunováno 38 uherských králů a 14 uherských králů bylo pohřbeno se svými rodinnými příslušníky. Nepřehlédnutelným cílem ve městě je hrad Bory. Stěny hradu jsou po celém obvodu pokryty malbami, mozaikami a vitrážemi. Hrad má sedm věží a třicet místností, které jsou plné soch, uměleckých děl, obrazů a starožitností. V centru Székesfehérváru doporučujeme navštívit Korunované jablko, Radniční náměstí a Květinové hodiny.
Bakonynána – vodopád Římských lázní je ideální pro pěší turistiku a výlety podél břehů potoka Gaja. V údolí na návštěvníky čekají četná místa k odpočinku a pikniku. Nedaleko se nachází také jeskyně Savanyú Jóska a pramen Vadalmás.
Fehérvárcsurgó – Károlyiho zámek – zámek byl postaven v roce 1844 v neoklasicistním stylu rodinou Károlyiů. Zámek funguje jako muzeum, které představuje život rodiny Károlyiů a maďarské šlechty. Zámek je obklopen zámeckým parkem a arboretem, kde si návštěvníci mohou prohlédnout 100-170 let starou populaci původních a exotických dřevin. V zámeckém parku se nachází také půvabné jezírko s lodičkami.
Csókakő – hrad byl postaven na úbočí kopce Csókakő v nadmořské výšce 479 metrů. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1299. V roce 2014 byl hrad téměř kompletně přestavěn.
Geologický park Gánt Bauxite – na návštěvníky zde čeká naučná stezka s 13 stanovišti. Na stezce dlouhé 3,5 km se prostřednictvím informačních cedulí dozvíte informace o geologických zvláštnostech této oblasti. V muzeu těžby bauxitu Balás Jenő se návštěvníci mohou seznámit s rozkvětem těžby v Maďarsku.
Další turistické zajímavosti v okolí poutního místa najdete na oficiálních turistických stránkách szekesfehervaru: https://turizmus.szekesfehervar.hu/catalog/index/43/lang/en.
Ubytování
– Ubytování pro poutníky: Poutní dům Szent Imre se nachází pouhých 50 metrů od svatyně (https://www.bodajkikegyhely.hu/?page_id=71).
– Další ubytování v soukromí v blízkosti poutního místa.
Dostupnost
Autem
Cesta autem z Budapešti do Bodajki po dálnici M7 a rychlostní silnici M81 trvá přibližně 1 hodinu a 5 minut. Bodajk se nachází 23 km od Székesfehérváru na trase 81. Bodajk je vzdálen pouhých 10 km od města Mór po trase 81.
Veřejnou dopravou
Cesta vlakem z Budapešti do Bodajki s přestupem v Székesfehérváru trvá přibližně 1 hodinu a 45 minut. Cesta autobusem ze Székesfehérváru do Bodajku trvá 35 minut.
Pěšky
Úsek silnice spojující Mór a Bodajk je považován za poutní cestu.
Na kole
Mór a Bodajk spojuje 3,8 km dlouhá cyklostezka.