Mátraverebély- Szentkút Nemzeti Emlékhely
Informacje o miejscu pielgrzymkowym
Mátraverebély-Szentkút znajduje się we wschodniej części regionu Cserhát w powiecie Nógrád. Historia tego miejsca pielgrzymkowego sięga 1090 roku, kiedy to, zgodnie z tradycją, król Władysław uciekał przed swoimi wrogami, ale dotarł do krawędzi klifu, gdzie myślał, że jego życie dobiegnie końca. Jednak jego koń skoczył i w tym momencie wytrysnęło źródło dzisiejszego Szentkút. Od XIII wieku kościół w Mátraverebély stawał się coraz bardziej znanym i popularnym miejscem pielgrzymek. Z pomocą wojewody siedmiogrodzkiego dawny kościół został odnowiony, a pod koniec XIII wieku zbudowano kościół w stylu gotyckim, w którym od około 1400 roku można było uzyskać odpusty.
Pierwszy odnotowany cud pochodzi z XVII wieku, kiedy to niemy chłopiec napił się wody z podkowy i nagle odzyskał mowę. Pamięć o tym cudzie została zachowana w różnych opowieściach, ponieważ inna tradycja mówi o Dziewicy Maryi pojawiającej się w koronie dębu, instruując chłopca, aby pił wodę znalezioną u korzeni drzewa. W 1767 roku, po kąpieli w wodzie z Szentkút, wielebny Mihály Szentmihályi cudownie złagodził swój straszny ból pleców. W dowód wdzięczności napisał pierwszą książkę o Szentkút. Liczba cudów stale rosła, co skłoniło papieża Klemensa XI do nadania odpustu miejscu pielgrzymek.
Pierwsza kaplica w Szentkút została zbudowana w 1710 roku. W latach 1758-1763 zbudowano obecne sanktuarium, które w 1970 r. papież Paweł VI nadał tytuł „bazyliki mniejszej”. Obok sanktuarium w tym samym czasie zbudowano również klasztor. Uważa się, że pustelnicy zamieszkiwali zbocze wzgórza nad sanktuarium od średniowiecza, ale wiarygodne źródła dostępne są dopiero od XVII wieku. Początkowo posługę pełnili cystersi, a od 1772 roku w klasztorze mieszkali franciszkanie. Ze względu na dekrety cesarza Józefa II, miejsce ponownie rozkwitło dopiero w XX wieku, ale w 1950 roku dyktatura wypędziła mnichów. Franciszkanie powrócili do Szentkút w 1989 roku, gdzie odnowili zewnętrzną część kościoła i wznowili nabożeństwa. Miejsce pielgrzymkowe zaczęło ponownie przyciągać coraz więcej pielgrzymów. W 2006 roku kardynał Péter Erdő ogłosił Szentkút narodowym sanktuarium, jako najważniejsze miejsce pielgrzymkowe na Węgrzech. Główna pielgrzymka do sanktuarium odbywa się co roku w niedzielę najbliższą świętu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po renowacji w 2015 r. na odwiedzających czeka zewnętrzny obszar kultu, który może być również miejscem różnych wydarzeń.
Atrakcje turystyczne w okolicy
Hollókő – miejscowość położona 34 km od Szentkút. Jest to pierwsza miejscowość na świecie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znana jest ze swojego stylu architektonicznego Starej Wsi. Na liście chronionych obiektów znajduje się 67 budynków i kościół. Hollókő nie zostało przekształcone w skansen, więc ludzie nadal mieszkają w domach. Mieszkańcy zachowują tradycje Palóc. Najbardziej znanym wydarzeniem w Hollókő jest Festiwal Wielkanocny Hollókő, podczas którego odwiedzający mogą poznać kuchnię Palóc, zwyczaje ludowe i wziąć udział w programach folklorystycznych. Wyjątkowym programem w Poniedziałek Wielkanocny jest tradycja polewania wodą (locsolás). W miejscowości znajduje się Muzeum Wsi, Muzeum Poczty, Muzeum Lalek i Dom Dziedzictwa.
Galyatető – Wieża widokowa Galya Od 1934 roku najwyższa wieża widokowa na Węgrzech, 30-metrowa wieża widokowa Galya, wita turystów. Wieża oferuje niezrównaną panoramę dla odwiedzających, z widokiem na Bükk, Börzsöny, Cserhát, a nawet słowackie pasma górskie. W pogodne dni można również zobaczyć Mecsek, Tatry Wysokie i Obserwatorium w Piszkéstető. Wieża zdobyła kilka krajowych i międzynarodowych nagród, w tym nagrodę publiczności Architizer przyznawaną przez amerykański magazyn internetowy. Wieża widokowa znajduje się na trasie Narodowego Niebieskiego Szlaku.
Obserwatorium astronomiczne Piszkéstető znajduje się w samym sercu gór Mátra, na wysokości 944 metrów nad poziomem morza. Obserwatorium zostało zbudowane na podobieństwo gwiazdozbioru Lwa. Podczas wizyt dostępne są wycieczki z przewodnikiem, podczas których odwiedzający mogą zapoznać się z teleskopem RCC używanym do głównych badań międzygwiezdnych, teleskopem Schmidta i różnymi innymi instrumentami. W obserwatorium prowadzone są działania badawcze.
Mátraszentimre: Wąwóz Csörgő – wita turystów o każdej porze roku, ale wiosną oferuje szczególnie urzekający widok ze względu na pachnące bzy, które pokrywają okolicę. Odwiedzający mogą odkrywać piękne naturalne środowisko wśród kilkudziesięciometrowych ścian andezytowych. Wąwóz jest dostępny dzięki licznym szlakom turystycznym, z których niektóre są odpowiednie nawet dla rodzin z małymi dziećmi.
Mátraszentimre: Mátra Mineral House – był to niegdyś dom wakacyjny profesora paleontologa. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad tysiąc minerałów i związków mineralnych znalezionych na Węgrzech i za granicą. Oprócz sali wystawowej, odwiedzający mogą zwiedzić warsztat lapidarny. Mogą obserwować minerały w komorze UV, spróbować swoich sił w poszukiwaniu złota, a nawet wziąć udział w wycieczkach dla kolekcjonerów minerałów.
Inne atrakcje turystyczne w pobliżu miejsca pielgrzymkowego można znaleźć na stronie internetowej hrabstwa: https://www.nogradgeopark.eu/hu/nogradi-turisztikai-informacios-kozpont.
Zakwaterowanie
– Zakwaterowanie pielgrzymów: pielgrzymi mogą zatrzymać się w Pilgrim’s Lodge (https://szentkut.hu/szallashelyek/szallashelyek/zarandokhaz) lub w hostelu (https://szentkut.hu/szallashelyek/szallashelyek/zarandokszallas).
– Inne kwatery prywatne w pobliżu miejsca pielgrzymki.
Dostępność
Samochodem
Do miejsca pielgrzymkowego można dojechać 21. główną drogą z Budapesztu. W miejscowości Mátraverebély należy skręcić w lewo, a stamtąd do sanktuarium jest około 5 km.
Szentkút znajduje się zaledwie 19 km od Salgótarján i można do niego dojechać 21 główną drogą, przy której znajduje się Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Transportem publicznym
Zaleca się odwiedzenie miejsca pielgrzymkowego specjalnym autobusem. Dojazd autobusem z Budapesztu do Szentkút zajmuje około 2 godzin.
Pieszo
Regularnie organizowane są pielgrzymki do sanktuarium. Dwudniowa pielgrzymka z Szécsény do Mátraverebély-Szentkút organizowana jest przez franciszkanów.
Na rowerze
Franciszkanie organizują pielgrzymki rowerowe z Esztergom do Mátraverebély-Szentkút przez Szécsény. Z Esztergom do Mátraverebély-Szentkút organizowana jest Franciszkańska Pielgrzymka Młodzieży. Wierni przemierzają około 20-25 km dziennie przez 7 dni.