Kostel Panny Marie Vítězné – Pražské Jezulátko
Informace o poutním místě
Kostel Panny Marie Vítězné začali stavět v roce 1611 pražští němečtí luteráni a zasvětili jej Nejsvětější Trojici. Po bitvě na Bílé Hoře daroval kostel císař Ferdinand II. řádu bosých karmelitánů, kteří ho přestavěli v letech 1634–1669. Karmelitáni ještě přistavěli klášter a zasvětili kostel Panně Marii Vítězné. Ranně barokní kostel má vnitřní zařízení z 2.pol.17 stol. a 1.pol.18 stol., z té doby pochází 9 nádherných oltářů. V interiéru stojí za pozornost také gotická mramorová křtitelnice z konce 15 stol.
Návštěvníci chrámu však míří především ke světově proslulému Pražskému Jezulátku, vystavenému na bočním oltáři. Tuto sošku karmelitánům věnovala r. 1628 Polyxena z Lobkovic.
Pražské Jezulátko je renesanční dřevěná soška potažená voskem, vysoká 47 cm, vyrobená ve Španělsku. Do Prahy ji přivezla r.1587 španělská šlechtična Marie Maxmiliana Manriques de Lara, která se provdala do Čech za šlechtice Vratislava z Pernštejna. Poté darovala sošku dceři Polyxeně, která se denně k Ježíšku modlila a vymodlila si i vytoužené děťátko. Protože Polyxena neměla dceru, které by podle rodinné tradice sošku darovala, dala ji kostelu, aby ochraňovala nejen řád karmelitánů ale také obyvatele Prahy.
V období třicetileté války se soška ztratila a byla objevena r.1638 poškozená za oltářem. Po opravě byla nošena i v procesí po Praze.
Pražské Jezulátko dodnes bdí nad životem Pražanů. Do kostela Panny Marie Vítězné stále přicházejí poutníci s prosbou o pomoc a poklonit se této vzácné sošce. Dnes je uložena ve stříbrné skříňce oblečena do šatů ze vzácných látek s bohatými cennými výšivkami. Tyto oblečky byly darovány jako vyjádření díků za splněné prosby. Jedny ze šatiček také zhotovila císařovna Marie Terezie. Uváděno je až 150 šatiček s rozlišením na všední a sváteční dny.
Pražské Jezulátko vlastní také tři korunky. První pochází z 18 stol., druhá z 19 stol. a třetí daroval Jezulátku papež Benedikt XVI. při návštěvě naší země r.2009. Milostné Pražské Jezulátko je také velmi uctívané ve světě, především v zemích s katolickou tradicí. Kostel je otevřen denně: všední dny 8.30 – 18.00, neděle 8.30 – 19.00. Mše jsou slouženy v několika jazycích. Kalendář poutí a hlavních pobožností: neděle po Nanebevstoupení Páně (Korunovace Pražského Jezulátka).
Turistické atrakce v okolí
Karlův most je středověký most, který založil roku 1357 císař Karel IV. v místě původního Juditina mostu a který byl dokončen na počátku 15 století. Most ohraničuje Staroměstská věž, považovaná za nejhezčí bránu gotické Evropy, a Malostranská věž, z pozdější doby. Od doby barokní most zdobí sochy svatých. Tato památka se řadí mezi nejvíce navštěvované v Praze. Více informací na https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/93/karluv-most .
Strahovský klášter tvoří premonstrátský klášter s kostely, bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a kostelem sv. Rocha. Premonstrátský klášter byl založen roku 1140 knížetem Vladislavem II. Tato románská bazilika byla později barokně přestavěna a ozdobena mnoha barokními uměleckými díly. Proslulá je knihovna tohoto kláštera. Prestiž místa byla posílena, když zde byly uloženy roku 1627ostatky sv. Norberta, zakladatele řádu Premonstrátů. Více informací na https://www.strahovskyklaster.cz/2021 .
Břevnovský klášter se nachází dále od centra. Tento nejstarší mužský benediktinský klášter v Čechách byl založen knížetem Boleslavem roku 993. Dominantou arciopatství je chrám sv. Vojtěcha a sv. Markéty. Dnešní podoba kláštera je barokní z přestavby roku 1708 na troskách zničeného kláštera za husitských válek. V kostele se zachovaly románské prostory. Papež Pius II udělil bazilice titul Bazilika menší. Více informací na https://www.brevnov.cz/cs/ .
Pražská Loreta se nachází na Hradčanech. Tento poutní barokní areál byl založen šlechtičnou Kateřinou z Lobkovic roku 1626. Loretu proslavila barokní zvonkohra, která hraje každou celou hodinu. Uvnitř areálu je Svatá Chýše, kolem které je patrový ambit s kaplemi. Za ní se nachází chrám Narození Páně s rokokovým interiérem. Nejvzácnějším exponátem klenotnice je Pražské Slunce, barokní monstrance se 6.500 diamanty, zhotovená ve Vídni. Více informací na https://www.loreta.cz/ .
Petřínská rozhledna byla postavena na kopci Petřín roku 1891 při příležitosti Jubilejní výstavy. Je to volná kopie pařížské Eiffelovy věže, vysoká je 58,70 m a její součástí je zrcadlové bludiště. Věž nabízí nezapomenutelné výhledy na Prahu a je přístupná i vozíčkářům. Více informací na https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/116/petrinska-rozhledna .
Další turistické atrakce v okolí je možné najít na webových stránkách:
Město Praha: https://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/index.html
Středočeská centrála cestovního ruchu: https://www.strednicechy.cz/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIiOObp5HHhQMVk42DBx3wCAPjEAAYASAAEgKlQ_D_BwE
Ubytování
- Pro cenově přijatelné ubytování je možné se obrátit na Kapuciniát, který nabízí ubytování pro poutníky i turisty. Více informací najdete na https://kapucinat.kapucini.cz/
- Hlavní město Praha nabízí velmi pestrou nabídku komerčního ubytování v hotelích, penzionech nebo hostelech.
Dostupnost
Autem
Kostel Panny Marie Vítězné se nachází v centru Prahy a je přístupný autem, možnosti parkování jsou však omezené.
Veřejnou dopravou
Místo je přístupné pražskou integrovanou dopravou, nejbližší je tramvajová zastávka Hellichova.
Pěšky
Místo je velmi dobře přístupné pěšky. Momentálně probíhá rekonstrukce schodů, aby se umožnil bezbariérový přístup pro vozíčkáře. Více informací je na domovské stránce.
Na kole
Kostel Panny Marie Vítězné je velmi dobře přístupný i na kolech.