Velehrad
Informacje o miejscu pielgrzymkowym
Velehrad jest jednym z najważniejszych współczesnych miejsc pielgrzymkowych na Morawach i w Czechach. W XIII wieku założono tu pierwszy morawski klasztor cystersów, a miejsce to związane jest z Veligradem, który od IX wieku był politycznym i administracyjnym centrum Wielkich Moraw oraz siedzibą pierwszego morawskiego biskupa, św. Cyryla, a po nim jego brata św.
Pierwotnie romańska bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętych Cyryla i Metodego, obecnie ma barokowy wygląd. Od czasu założenia klasztor spłonął kilka razy, a największe zniszczenia miały miejsce podczas wojen husyckich, kiedy to mnisi zostali spaleni przez husytów. W 1681 r. chory psychicznie mnich podpalił Velehrad. Skutki pożaru były usuwane przez następne pięćdziesiąt lat. W 1784 r. klasztor został rozwiązany w wyniku reform józefińskich. Majątek został przekazany funduszowi religijnemu, budynki częściowo przekazano wojsku, a częściowo wynajęto.
Pierwsze wzmianki o tradycji welehradzkiej pojawiają się w literaturze czeskiej z XIII i XIV wieku. Tradycja Cyryla i Metodego była obficie wspierana w epoce luksemburskiej, zwłaszcza za panowania Karola IV. Rozwiązanie klasztoru w XVIII wieku przerwało rozwijający się kult Cyryla i Metodego, a wraz z nim pogłębiającą się świadomość religijną i narodową ludzi.
Znaczenie tradycji welehradzkiej jest dwojakie. W swoim środkowoeuropejskim wymiarze wskazuje zarówno na zadanie chrześcijańskiego uniwersalizmu, jak i na znaczenie jedności Wschodu i Zachodu. Tradycja ta pomaga Słowianom rozwijać i rozumieć ich duchową tożsamość.
W 1891 roku z inicjatywy księdza, późniejszego arcybiskupa Ołomuńca, Antonína Cyrila Stojana powstał Apostolat Świętych Cyryla i Metodego. Tę nowo powstałą tradycję kongresów słowiańskich przerwała dopiero II wojna światowa. Arcybiskup Ołomuńca, kardynał Bedřich Fürstenberk, postanowił powierzyć dawny klasztor cystersów zakonowi jezuitów Towarzystwa Jezusowego, który działał w Velehradzie od 1890 roku. W 1919 r. w Kolegium Jezuickim utworzono Papieski Instytut Misyjny dla Krajów Wschodnich, który powstał w wyniku przekształcenia Instytutu Misyjnego Świętych Cyryla i Metodego w Instytut Papieski. Wszelka działalność zakonna i związkowa ustała wraz z likwidacją klasztoru w 1950 roku.
Odnowienie znaczenia tego miejsca pielgrzymkowego rozpoczęło się w latach 80. i jest głównie związane z papieżem Janem Pawłem II, który między innymi nadał Vlehradowi Złotą Różę, która symbolizuje wyróżnienie i wybitność niektórych bazylik kościołów chrześcijańskich na całym świecie.
Atrakcje turystyczne w okolicy
Archeoskanzen w Modrej – położone 1 km od miejsca pierwotnej osady wielkomorawskiej. Archaeoskanzen Modrá, osada wielkomorawska na Pomorzu Środkowym, ilustruje jeden z najważniejszych etapów naszej narodowej historii. Więcej na https://www.skanzenmodra.cz/archeo.html .
Uherské Hradiště – leży na skrzyżowaniu dawnych szlaków handlowych, a historycy wskazują na centrum Wielkich Moraw. Król Przemyśl Otakar II założył tu miasto w XIII wieku, ale było ono nękane wojnami i pożarami. Później stało się twierdzą graniczną i zaczęło się rozwijać dopiero w XVII wieku. Zachował się klasztor franciszkanów z kościołem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, kolegium jezuickie z kościołem św. Franciszka Ksawerego i Muzeum Słowackie. Miasto leży w regionie winnic, znajdują się tu piwnice winne i winiarnie, które są otwarte dla zwiedzających. Odległość od Velehradu wynosi 7 km. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.mesto-uh.cz/ .
Zamek Buchlovice i Zamek Buchlov – Zamek Buchlov został założony przez czeskiego króla jako twierdza obronna, pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1300 roku. Zamek nigdy nie został całkowicie zdobyty. Zamek Buchlovice został zbudowany przez Jana Dětřicha Petřvaldský’ego dla jego żony w 1699 roku. Został zbudowany w stylu włoskiej willi barokowej z pięknym ogrodem. Później został zmodyfikowany w XIX i XX wieku. Znajduje się 7 km od miejsca pielgrzymek. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.buchlovice.cz/ , https://www.zamek-buchlovice.cz/cs lub https://www.hrad-buchlov.cz/cs .
Tupesy – Tupesy, wioska na Słowacji, w której produkcja ceramiki ma długą tradycję, znana jest przede wszystkim z fajansu z bogatymi motywami ludowymi. Znajduje się tu muzeum ceramiki. Miejscowość oddalona jest o 3 km od Velehradu. Więcej na https://tupesy.cz/ .
Miasto Strážnice zostało zbudowane przez króla Przemysła Otakara II w celu obrony granic prowincji. Pierwotnie był to zamek wodny, który później został przebudowany na zamek renesansowy. Dzisiejszy wygląd jest neorenesansowy i mieści się w nim Narodowy Instytut Kultury Ludowej. Zachowały się bramy z XVI wieku i pozostałości fortyfikacji. W mieście znajduje się kilka zabytków, takich jak pierwotnie gotycki kościół św. Marcina, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Rocha czy synagoga żydowska z cmentarzem. W XVII wieku znajdowała się tu szkoła i zbór braci czeskich, w którym w latach 1604-5 kształcił się Jan Amos Komenský. W mieście odbywają się festiwale folklorystyczne, a niedaleko miasta znajduje się skansen Moraw Południowo-Wschodnich. Strážnice są oddalone od Velehradu o 28 km. Więcej informacji na stronie https://www.straznice-mesto.cz/ .
Inne atrakcje turystyczne w okolicy można znaleźć na stronie internetowej:
Zakwaterowanie
- Tanie zakwaterowanie jest dostępne bezpośrednio w miejscu pielgrzymkowym w Domu Cyryla i Metodego Velehrad: https://www.velehradinfo.cz/ubytovani/ ; Inną możliwością taniego zakwaterowania jest dom wycieczkowy Stojanov, położony obok miejsca pielgrzymkowego: http://www.stojanov.cz/cenik.html.
- Alternatywnie, komercyjne zakwaterowanie jest możliwe w okolicznych wioskach.
Dostępność
Samochodem
Samochodem najlepiej wybrać trasę przez Staré Město koło Uherské Hradiště, parking jest dostępny na miejscu.
Transportem publicznym
Transportem publicznym można dojechać pociągiem do Ołomuńca z przesiadką na autobus do Starego Miasta, a stamtąd lokalnym autobusem do miejsca pielgrzymkowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie Idos.cz
Pieszo
Przez miejsce pielgrzymkowe przebiegają oznakowane szlaki turystyczne KČT oraz szlak pielgrzymkowy Cyryla i Metodego, który ma zasięg międzynarodowy. Szczegóły są dostępne w aplikacji Mapy.cz
Na rowerze
Przez miejsce pielgrzymek przebiega kilka tras rowerowych, więcej informacji można znaleźć na Mapy.cz