Jablonné v Podještědí

Informace o poutním místě

Nedaleko hranic s Polskem se nachází město Jablonné v Podještědí s poutním místem, kterému dominuje bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Již ve 13.století zde stával dominikánský klášter s kostelem založený majitelem panství Havlem z Lemberka a jeho manželkou Zdislavou. Během husitských válek byl klášter s městem těžce poškozen, roku 1425 bylo město vypáleno a této pohromě neušel ani klášter. Po skončení husitských válek začala provizorní obnova konventu. Areál chátral až v 17.století, kdy se začalo s jeho opravami podle plánu rakouského architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Roku 1731 sem byly přeneseny ostatky sv. Zdislavy. V bohatě zdobeném interiéru najdeme gotickou sošku Panny Marie s Ježíškem z původního gotického kostela. Na základě dvorského dekretu císaře Josefa II. byl klášter roku 1788 zrušen. Bratři museli odejít buď do diecézní duchovní správy, nebo ke svým rodinám, dva odešli do nedaleké Janovické poustevny.

Řeholní bratři se do Jablonného opět vrátili v roce 1945, jejich působení bylo násilně přerušeno roku 1950 nastupující komunistickou diktaturou. Další pokus o návrat proběhl v roce 1969, ale vzápětí jim byl v rámci normalizace odebrán státní souhlas k duchovenské činnosti. Od roku 1990 se zdejší dominikáni pokoušejí obnovit zničené dílo.

Svatá Zdislava zLemberka byla známa svými léčitelskými schopnostmi, které věnovala chudým nemocným. Kroniky uvádějí, jak mnoho nemocných uzdravila ze slepoty a malomocenství. Zemřela roku 1252 a v současnosti je také uctívána jako ochránkyně rodiny. Blahořečena byla roku 1907 a svatořečena v roce 1995 papežem Janem Pavlem II. Se sv. Zdislavou souvisí i nedaleká studánka tzv. Zdislavina studánka, kde také měla léčit své nemocné.

Turistické atrakce v okolí

Hrad Lemberk – první písemná zmínka o hradu je z roku 1241, kdy byl hrad v držení Markvartice Havla, zakladatelů linie pánů z Lemberku. Byl manželem sv. Zdislavy. Později hrad přestavěn na renesanční zámek a v 17.století ještě upravován. Vzdálen je od poutního místa 3 km. Více na https://www.zamek-lemberk.cz/cs

 

Chráněná krajinná oblast Lužické Hory – hraniční Lužické hory jsou navštěvovanou turistickou oblastí. Ve středověku zde probíhala hornická činnost a rozvíjelo se tu i sklářství. Nejstarší sklárny se datují do 13.století. Sklářská muzea lze navštívit ve městech jako Nový Bor a Kamenický Šenov, kde se vyrábí proslulé křišťálové lustry. Tato malebná krajina je plná lidové architektury. Více na http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=mpzaklc .

 

Město Rumburk – leží na severu Čech má dlouhou historii, nachází se zde památky jako kostel sv. Bartoloměje, klášter kapucínů a loretánská kaple. Toto poutní místo budované podle plánu Johanna Lucase von Hildebrandta se řadí k významným sakrálním památkám na našem území. Loreta byla dokončena roku 1709 a je zdobena nádhernou plastickou a sochařskou výzdobou. Vzdálenost je od Jablonného 33 km.  Více na https://www.rumburk.cz/cz/turista-pamatky.html

Zámek ve měste Zákupy – má bohatou historii. V 16.století bylo starší sídlo přestavěno na renesanční zámek, který byl později barokně přestavěn. Byl oblíbeným letním sídlem panovnického rodu Habsburků. Více na https://www.zamek-zakupy.cz/cs .

Město Český Dub – ve měste Český Dub, na obchodní cestě do Žitavy založil majitel panství Havel z Lemberka s chotí sv. Zdislavou johanitskou komendu. Posláním rytířského řádu johanitů bylo kromě náboženské a špitální ochrany, chránit i mečem křesťanskou víru. Podle legendy ve zdejším špitálu měla léčit nemocné i sv. Zdislava. Komenda časem úplně zmizela, zůstaly o ní jen zmínky v pramenech. V roce 1991 byly náhodně objeveny její rozsáhlé zbytky v podzemí bývalého zámku a byly zpřístupněny veřejnosti. Více na https://www.muzeumceskydub.cz/487-mesto-cesky-dub.html .

Další turistické atrakce v okolí je možné najít na webových stránkách:

Liberecký kraj

https://www.liberecky-kraj.cz/cs/aktivni-dovolena/pesi-turistika-1.html#orderby=2|ASC;page=0

Krkonoše

https://www.krkonose.eu/

Turistický portál navylet.cz

https://www.navylet.cz/cs/turistika/liberec

Jablonné v Podještědí

Ubytování

Dostupnost

Autem

Jablonné je přístupné autem, aktuální informace se nacházejí na domovské stránce.

Veřejnou dopravou

Místo je přístupné kombinací autobusové a vlakové dopravy, buď přes Českou Lípu nebo Liberec. Detaily spojení lze ověřit na www.idos.cz.

Pěšky

 Přes Jablonné vede několik značených turistických cest KČT. Více informací lze nalézt na www.mapy.cz.

Na kole

Cyklistická trasa přes Jablonné vede přes centrum města kolem kláštera. Více informací lze nalézt na www.mapy.cz.

Zkušenosti návštěvníků

Přidejte komentář