Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne

Informácie o pútnickom mieste

Pútnická Bazilika Sedembolestnej Panny Márie sa nachádza v obci Šaštín – Stráže. História tohto územia siaha do obdobia príchodu vierozvestov: svätého Cyrila a Metoda v 9. storočí. Odvtedy je na našom území živá aj úcta k Sedembolestnej Panne Márií. Tomuto partrocíniu sú postavené a zasvätené mnohé kaplnky a chrámy.

Začiatky pútnictva v Šaštíne datujeme do roku 1564, kedy manželka majiteľa šaštínského panstva Angelika Bakičová dala zhotoviť sochu Sedembolestnej z hruškového dreva. Bol to prejav vďaky za vyslyšanie modlitieb za svojho manžela. Ten totiž žil nedbalým životom a bol aj prchkej povahy. Jedného dňa sa viezli spolu na koči cez záhorskú rovinou a nastali medzi nimi nezhody. Manžel sa neovládol: vysotil manželku z koča von a odišiel ďalej sám. Angelika si so slzami v očiach kľakla na zem a vrúcne sa modlila za obrátenie svojho manžela. Odrazu sa jej zdalo, že pred ňou stojí Sedembolestná Panna Mária so súcitom v tvári. Nešťastná žena sľúbila, že ak sa jej muž napraví, dá z neďalekého hruškového stromu vyhotoviť sošku Matky Božej a postaviť kaplnku. Angelika pocítila náhly pokoj a pobrala sa domov. O chvíľu spozorovala, ako sa k nej blíži manželov koč. Ten vystúpil a pokorne ju poprosil o odpustenie. Súhlasil aj so sľubom, ktorý dala manželka Matke Božej: zhotovenie a vystavenie jej sochy k verejnej úcte. V tento deň sa tu uskutočnil prvý zázrak – uzdravilo sa ľudské srdce. Na toto miesto začali prichádzať veriaci v čoraz väčšom počte a začali pribúdať aj zázračné uzdravenia. Vtedy Angelika splnila aj druhú časť sľubu: dala postaviť kaplnku, kde bola socha vystavená a ktorá sa stala cieľom mnohých procesií ľudí z blízka i z ďaleka.

Kaplnka časom prestala spĺňať požiadavky návštevníkov a tak sa v roku 1736 začali stavebné práce na súčasnej Bazilike. Až do súčasného obdobia prešla viacerými rekonštrukciami a obnovami. V priebehu rokov bola pod správou rehole Paulínov, šaštínskeho dekanátu, saleziánov Don Bosca a v súčasnosti je opäť pod správou Paulínov. Medzi významné míľniky patrí rok 1927, kedy sv. Otec Pius XI. vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska a centrom jej uctievania sa stáva prirodzene Šaštín. Pri tejto príležitosti je o rok neskôr posvätený aj veľký národný zvon Sedembolestnej, ktorého hmotnosť je 4.745 kg. Aj počas komunistického režimu (kedy bola náboženská sloboda silno potláčaná) je Šaštín navštevovaný. Dokonca v jubilejnom roku 1964 je kostol povýšený na baziliku minor pápežom Pavlom VI. Medzi najvzácnejších pútnikov Baziliky patria sv. Matka Tereza z Kalkaty, sv. Ján Pavol II. a pápež František.

V súčasnosti patrí toto pútnické miesto medzi najnavštevovanejšie na Slovensku (počas hlavnej púte chodí okolo 50.000 pútnikov). Okrem hlavnej púte prebieha počas roka aj niekoľko organizovaných pútí: napr. púť miništrantov, motorkárov, seniorov a pod. Veriaci (nie len zo Slovenska) však prichádzajú vo veľkom počte aj individuálne. Súčasťou areálu je tiež Mariánske múzeum, kde sa návštevníci môžu dozvedieť o histórii a súčasnosti tohto vzácneho miesta.

Turistické atrakcie v okolí

Rekreačná oblasť Gazárka – toto rekreačné stredisko je vybudované v blízkosti Baziliky a nachádza sa v prostredí jedinečnej flóry: jedinečné borovicové lesy, dubové porasty a močariská. Pozostáva z piatich jazier, ktoré vznikli po vyťažení piesku. Dnes sú využívané na rekreáciu a rybolov. V okolí jazier sa nachádzajú upravené pieskové pláže s pozvoľným prístupom do vody. Letná sezóna je pomerne dlhá, začína v máji a končí v septembri. Okolité lesy sú ideálne na prechádzky, cyklistiku, zber húb a lesných plodov. Možnosti ubytovania sú veľmi jednoduché, pripomínajú autentickú atmosféru tých čias, kedy nebolo dovolené cestovanie za hranice „komunistického bloku“ (http://www.gazarka.eu/site/).

Kúpele Smrdáky – história kúpeľov siaha až do obdobia spred 400 rokov. Kúpele sú klenotom medzi kúpeľami na Slovensku. Sú vyhľadávané a preslávené vďaka minerálnej vode s veľmi vysokým obsahom sírovodíka, liečia sa tu kožné ochorenia. Sú označované aj ako „slovenské Mŕtve more“. Na tomto mieste sa liečili vojaci z celého Rakúsko-Uhorska už počas napoleonských vojen a neskôr prvej svetovej vojny.

Miléniový kríž – ide o Slovenský unikát, nakoľko je to najvyšší kríž na Slovensku. Má výšku až 27 metrov a rozpätie jeho ramien je 9 metrov. V srdci kríža je umiestnený symbol jubilejného roku – reliéf s piatimi holubicami rôznych farieb (symbolika 5 svetadielov) a nápis „Kristus včera, dnes, naveky“. Kríž sa nachádza sa v poli neďaleko Šaštína, pri obci Rybky. Bol postavaný v jubilejnom roku 2000 – pri príležitosti 2000 rokov od narodenia Ježiša Krista. V útrobách kríža je kaplnka Božieho milosrdenstva s relikviami sv. sestry Faustíny. Sporadicky sa tu konajú sväté omše, predovšetkým vo veľkonočnom období. Neskôr bol priestor okolo kríža doplnený o zastavenia Krížovej cesty. Je to vyhľadávané miesto pre svoj pokoj a duchovnú atmosféru.

Záhorská cyklomagistrála – ráz územia, kde sa nachádza Šaštín (región Záhorie) má pomerne rovinatý charakter a ideálne podmienky pre cykloturistiku. V regióne je vybudovaná a vyznačená kvalitná sieť cyklotrás. Trasy vedú po existujúcich štátnych cestách nižších tried a účelových komunikáciách zväčša so spevneným povrchom. Cyklotrasy sú vzhľadom na polohu regiónu napojené na cyklotrasy okolitých štátov. Základom siete cyklotrás sú štyri cyklomagistrály. Pre aktuálne cyklomapy pozri napr. www.mapy.cz.

Skalica – malebné mestečko, ktoré je známe svojím unikátnym námestím trojuholníkového tvaru. Okrem toho je v meste zachovalých a obnovených veľa zaujímavých stavebných pamiatok. Možno tu sledovať všetky známe stavebné slohy vrátane najstaršieho, ktorým je románsky sloh (známa Rotunda sv. Juraja). Okrem iného je pre Skalicu príznačný Skalický trdelník. Ide o sladký pekárenský výrobok, ktorý bol ako prvý označený chráneným zemepisným značením. Pravý trdelník má orechovú príchuť a receptúra pochádza z 19. storočia. V meste je viacero predajní, kde sa dá kúpiť.

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne

Ubytovanie

Iné súkromné ubytovanie v okolí Šaštína

Dostupnosť

Autom

Prístup autom je najrýchlejší. Obec Šaštín leží pri diaľnici D2 (exit Kúty). V okolí Baziliky je niekoľko parkovísk pre autá aj pre autobusy. Parkoviská sú zväčša bezplatné.

Verejnou dopravou

Z Bratislavy hlavnej vlakovej stanice sa možno do Šaštína dostať vlakom s prestupom v obci Kúty (cesta trvá v priemere 80 min) alebo s prestupom v Trnave (cesta trvá v priemere 120 min).

Pešo

Pešie púte sa konajú zvyčajne pred sviatkom Sedembolestnej Panny Márie (na Slovensku vždy 15. septembra) z okolitých aj vzdialenejších miest a obcí: Trnava, Trstín, Topoľčany, Borský Mikuláš, Bratislava a pod. Do Šaštína tiež vedie Slovenská mariánska cesta od Gaboltova do Šaštína. Táto pútnická cesta je z časti cyklistická (kvôli nevyhovujúcej infraštruktúre) a čiastočne pešia (etapy cesty: https://slovenska-marianska-cesta.webnode.sk/etapy-pute/severna-cesta/).

Na bicykli

Šaštín je veľmi dobre dostupný na bicykli. Región Záhorie, kde sa Šaštín nachádza má vybudovanú kvalitnú sieť cyklotrás, ktoré sú napojené na cyklotrasy okolitých štátov. Trasy vedú po existujúcich štátnych cestách nižších tried a účelových komunikáciách zväčša so spevneným povrchom. Pre najaktuálnejšie cyklomapy pozri napr. www.mapy.cz.

Skúsenosti návštevníkov

Pridajte komentár