Skalka nad Váhom
Informácie o pútnickom mieste
Medzi historicky najstaršie pútnické miesto na našom území patrí Skalka nad Váhom, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Trenčín. Toto územie malo vždy strategickú polohu a bolo ideálnym miestom na zakladanie sídiel. Archeológovia tu našli stopy po starých Slovanoch v podobe hradiska i pohrebiska z 9. storočia ako aj nález ruín starobylého kostolíka, ktorý dokumentuje veľkomoravskú tradíciu z obdobia počiatkov Uhorského štátu.
Na tomto pútnickom miestom sú uctievaní svätí Andrej-Svorad a Beňadik. Život týchto dvoch asketických pustovníkov zaznamenal biskup blahoslavený Maurus, ktorý bol ich súčasníkom. Sv. Andrej-Svorad pochádzal z Poľska, ako mních tu žil v obci Tropie nad Dunajcom. Neskôr prišiel na Slovensko a usadil sa neďaleko Nitry, v miestnom benediktínskom kláštore, kde dostáva rehoľné meno Andrej. Po čase sa utiahol do samoty, kde viedol pustovnícky a veľmi prísny asketický život. Napr. jeden zo záznamov o jeho živote hovorí o tom, ako si na začiatku pôstu vyžiadal od opáta „40 orechov a spokojný s touto potravou s radosťou očakával deň svätého Vzkriesenia“. Zaznamenané sú aj ďalšie jeho prísne asketické skutky.
Neskôr mu biskup posiela mladého pomocníka učeníka, mnícha Beňadika. Ten po vzore svojho učiteľa nastupuje tiež cestu prísnej askézy. Bol vyhľadávaní ľuďmi z blízkeho a vzdialeného okolia. Napriek obľube u ľudí, sv. Beňadik zomiera násilnou smrťou. Prepadli ho zbojníci, zviazali ho a hodili do rieky Váh. Dlho sa nevedelo nájsť jeho telo – až ľudia spozorovali ako jeden orol dlho sedával na brehu rieky Váh a pozoroval neustále jedno miesto. Na tom mieste sa našlo neporušené telo sv. Beňadika. Obaja svätci sú dnes pochovaní v neďalekej Nitre, v Katedrálnom chráme sv. Emeráma.
Toto pútnické miesto je teda miestom života týchto dvoch svätcov. Dnes pozostáva z dvoch objektov, ktoré sú situované v tesnej blízkosti: z tzv. Malej Skalky s barokovým kostolom a z kláštora, tzv. Veľkej Skalky.
Počas obdobia komunizmu boli snahy o získanie tohto starobylého pútnického miesta len pre kultúrne účely ako aj vylúčenie náboženských prejavov. Okrem toho bolo počas komunizmu v období pred výročitou púťou prostredie Veľkej i Malej Skalky pravidelne zdevastované. Po zmene režimu bolo miesto významne zrekonštruované a dnes patrí medzi obľúbené ciele pre pútnikov aj turistov z blízkeho aj ďalekého okolia ale aj zo zahraničia, najviac z Moravy a Poľska.
Hlavná púť sa každoročne koná v sobotu a nedeľu po 17. júli, kedy je sviatok sv. Svorada a Beňadika. Púti predchádza medzinárodné stretnutie umelcov Ora et Ars (tradícia od roku 2008). Novodobou tradíciou je, že z tohto miesta vychádza každoročne pešia púť na starobylí Velehrad (v Českej Republike), pútnici si tak pripomínajú odkaz sv. Cyrila a Metoda ako patrónov Európy.
Turistické atrakcie v okolí
Trenčín – je starobilé mesto na západnom Slovensku, ktoré sa nachádza na brehu rieky Váh. Patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku a má bohatú históriou, ktorá siaha až do obdobia keltských osád. Dnes je významným hospodárskym a kultúrnym centrom. Práve bohatý kultúrny život prispel k tomu, že v roku 2026 sa mesto pýšiť titulom Európske hlavné mesto kultúry. Dominantou mesta je Trenčiansky hrad, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slovensku. V centre mesta môžu turisti obdivovať aj ďalšie významné pamiatky ako napríklad renesančné domy a paláce, kláštor Kapucínov kde sa dnes nachádza aj múzeum, renesančná radnica, Barokový kostol sv. Františka Serafínskeho, Pamätník SNP, či viaceré krásne parky a záhrady a pod.
Termálne a minerálne pramene a kúpele – okolie pútnického miesta je veľmi bohaté na termálne a minerálne pramene, v blízkosti sú viaceré kúpele: veľmi známe a starobilé Trenčianske Teplice, ale tiež Nimnica. Kúpele Trenčianske Teplice patria k najstarším a najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Je to vďaka vynikajúcej prírodnej sírnej termálnej vode a romantickej polohe kúpeľov. Kúpele Nimninca sa nachádzajú v nádhernej prírodnej scenérii a minerálne pramene majú vzácne liečivé vlastnosti.
Hrad Beckov – táto národná kultúrna pamiatka má skutočne bohaté dejiny. Prvé písomné zmienky pochádzajú už z obdobia vlády uhorského kráľa Bela III. (obdobie polovice 12. storočia). Hrad využívali mnohí panovníci, predovšetkým na obranné účely. Počas svojej histórie si prešiel obdobiami rozkvetu aj úpadku. Po výstupe na hrad čaká na návštevníkov nádherný výhľad na celú okolitú krajinu. Súčasťou hradu je aj múzeum, ktoré ponúka prehliadku zobrazujúcu históriu priľahlej obce i samotného hradu. Na hrade sa počas roka konajú mnohé kultúrne a spoločenské podujatia.
Haluzická tiesňava – kostol a roklina – Haluzická tiesňava je od roku 1963 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Nachádza sa v intraviláne obce Haluzice. Vznikla erozívnou činnosťou potoka a veľmi rýchlo sa rozširuje. Tiesňava je sústavou menších vodných hrádzí, ktoré sú obkolesené lesom a ukrýva prekrásne prírodné bohatstvo. Nachádza sa tu aj zrúcaninu Románskeho kostolíka s hradiskom z 13. storočia – dnes obľúbená pre nádherné prostredie, ktoré dobre vyznie najmä fotografiách.
Čachtický hrad – vypína sa nad obcou Čachtice na západnom Slovensku. Táto zrúcanina má prezývku aj „tajomný hrad v Karpatoch“. Hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov, ktoré chránili západné hranice Uhorskej ríše. Vznikol v prvej polovici 13. storočia a v 15. storočí bol podstatne rozšírený. Hrad neslávne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová. Žila tu na prelome 16. a 17. storočia. Mala prezývku „krvavá grófka“ pre svoje údajné sadistické sklony. Legenda hovorí, že dala zavraždiť mnoho mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi. Tak si chcela zaistiť večnú krásu a mladosť. Príbeh „krvavej grófky“, ktorá zomrela v roku 1614 bol viackrát knižne spracovaný a na tento námet vznikli divadelné hry aj film.
Viac turistických atrakcií v okolí pútnického miesta Skalka nad Váhom možno nájsť na web stránkach:
- Oblastná organizácia cestovného ruchu Trenčín a okolie (https://www.oocrtn.sk/)
- Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región (https://www.trencinregion.sk/)
- Európske hlavné mesto kultúry 2026 (https://www.trencin2026.sk/)
Ubytovanie
- Ubytovanie pre pútnikov: Penzión Pútnický dom prijíma pútnikov a hostí aj rôzne duchovné a spoločenské podujatia, web: https://putnickemiestoskalka.sk/penzion-putnicky-dom/
- Iné súkromné ubytovanie v Trenčíne alebo v okolitých obciach
Dostupnosť
Autom
Prístup autom je najrýchlejší. Do Skalky nad Váhom vedie cesta II. triedy č. 507. Na pútnickom mieste je vybudované parkovisko.
Verejnou dopravou
Na pútnické miesto premáva autobusová hromadná doprava z Trenčína v priemere v hodinovom intervale, cesta trvá približne 15 minút. Názov autobusovej zastávky je Skalka n. Váhom, pútnický kostol. Aktuálny cestovný poriadok je na www.cp.sk.
Pešo
Novšia pútnická trasa pre peších pútnikov, ktorá spája dve pútnické miesta: Skalku nad Váhom a pútnické miesto v Českej Republike – starobylý Velehrad.
Na bicykli
Prístup na bicykli je obmedzený, je limitovaný frekventovanou cestou.