Bazylika Najświętszej Marii Panny od Siedmiu Boleści w Šaštínie
Informacje o miejscu pielgrzymkowym
Bazylika pielgrzymkowa Najświętszej Marii Panny od Siedmiu Boleści znajduje się w miejscowości Šaštín – Stráže. Historia tego obszaru sięga przybycia świętych Cyryla i Metodego w IX wieku. Od tego czasu kult Matki Boskiej Siedmiobolesnej jest żywy na naszych terenach. Wiele kaplic i kościołów zostało zbudowanych i poświęconych tej patronce.
Początki pielgrzymowania w Šaštínie sięgają 1564 roku, kiedy to Angelika Bakičová, żona właściciela majątku Šaštín, zleciła wykonanie figury Siedmiu Boleści z drewna gruszy. Był to dowód wdzięczności za wysłuchanie modlitw za jej męża. Prowadził on beztroskie życie i miał zmienną naturę. Pewnego dnia jechali razem powozem przez równinę Zagorje i doszło między nimi do nieporozumienia. Mąż nie mógł się opanować: wypchnął żonę z powozu i pojechał sam. Angelica uklękła na ziemi ze łzami w oczach i modliła się żarliwie o nawrócenie męża. Nagle wydało jej się, że Matka Boża Siedmiu Boleści stoi przed nią ze współczuciem na twarzy. Nieszczęśliwa kobieta obiecała, że jeśli jej mąż się nawróci, każe wykonać figurę Matki Bożej z pobliskiej gruszy i zbudować kaplicę. Angelica poczuła nagły spokój i pospieszyła do domu. Chwilę później zobaczyła nadjeżdżający powóz męża. Ten wysiadł i pokornie poprosił ją o przebaczenie. Zgodził się również na obietnicę, którą żona złożyła Matce Bożej: wykonanie i wystawienie jej posągu do publicznej czci. Tego dnia miał miejsce pierwszy cud – ludzkie serce zostało uzdrowione. Wierni zaczęli coraz liczniej przybywać do tego miejsca i zaczęły się zdarzać cudowne uzdrowienia. Wtedy też Angelica spełniła drugą część swojej obietnicy: kazała zbudować kaplicę, w której wystawiono posąg i która stała się celem wielu procesji ludzi z bliska i daleka.
Z czasem kaplica przestała spełniać wymagania odwiedzających, dlatego w 1736 roku rozpoczęto budowę obecnej bazyliki. Do dnia dzisiejszego przeszła ona kilka rekonstrukcji i renowacji. Na przestrzeni lat znajdowała się pod zarządem Zakonu Paulinów, dekanatu Šastina, Salezjanów Księdza Bosko, a obecnie ponownie pod zarządem Paulinów. Ważnym wydarzeniem był rok 1927, kiedy Ojciec Święty Pius XI ogłosił Najświętszą Maryję Pannę od Siedmiu Boleści patronką Słowacji, a centrum jej kultu w naturalny sposób stał się Šaštín. Z tej okazji, rok później, poświęcono wielki narodowy dzwon Siedmiu Boleści, ważący 4 745 kg. Nawet w czasach reżimu komunistycznego (kiedy wolność religijna była poważnie tłumiona) Šaštín był odwiedzany. Nawet w jubileuszowym roku 1964 kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Pawła VI. Wśród najbardziej zasłużonych pielgrzymów bazyliki są św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Paweł II i papież Franciszek.
Obecnie to miejsce pielgrzymkowe jest jednym z najczęściej odwiedzanych na Słowacji (około 50 000 pielgrzymów przybywa podczas głównej pielgrzymki). Oprócz głównej pielgrzymki, w ciągu roku odbywa się również kilka zorganizowanych pielgrzymek: np. pielgrzymka miniaturowych pielgrzymów, motocyklistów, seniorów itp. Jednak wierni (nie tylko ze Słowacji) przybywają również w dużych ilościach indywidualnie. Częścią kompleksu jest również Muzeum Maryjne, w którym odwiedzający mogą zapoznać się z historią i teraźniejszością tego cennego miejsca.
Atrakcje turystyczne w okolicy
Obszar rekreacyjny Gazárka – to centrum rekreacyjne jest zbudowane w pobliżu bazyliki i znajduje się w otoczeniu unikalnej flory: unikalnych lasów sosnowych, lasów dębowych i bagien. Składa się z pięciu jezior, które powstały po wydobyciu piasku. Obecnie są one wykorzystywane do rekreacji i wędkarstwa. Jeziora otoczone są zagospodarowanymi piaszczystymi plażami ze stopniowym dostępem do wody. Sezon letni jest dość długi, zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Okoliczne lasy są idealne do spacerów, jazdy na rowerze, zbierania grzybów i jagód. Opcje zakwaterowania są bardzo proste, przypominając autentyczną atmosferę tamtych czasów, kiedy podróże poza granice „bloku komunistycznego” nie były dozwolone (http://www.gazarka.eu/site/).
Uzdrowisko Smrdáky – historia uzdrowiska sięga 400 lat wstecz. Uzdrowisko jest klejnotem wśród uzdrowisk na Słowacji. Są popularne i słyną z wody mineralnej o bardzo wysokiej zawartości siarkowodoru, leczy się tu choroby skóry. Nazywane jest również „Słowackim Morzem Martwym”. Żołnierze z całego Cesarstwa Austro-Węgierskiego byli tu leczeni podczas wojen napoleońskich, a później podczas I wojny światowej.
Krzyż Milenijny – jest słowackim unikatem, ponieważ jest najwyższym krzyżem na Słowacji. Jego wysokość sięga 27 metrów, a rozpiętość ramion wynosi 9 metrów. W sercu krzyża znajduje się symbol roku jubileuszowego – płaskorzeźba z pięcioma gołębiami w różnych kolorach (symbolika 5 kontynentów) oraz napis „Chrystus wczoraj, dziś, na wieki”. Krzyż znajduje się na polu niedaleko Šaštína, w pobliżu wsi Rybky. Został wzniesiony w roku jubileuszowym 2000 – z okazji 2000. rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. W podziemiach krzyża znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. siostry Faustyny. Msze święte odbywają się tu sporadycznie, zwłaszcza w okresie wielkanocnym. Później obszar wokół krzyża został uzupełniony o drogę krzyżową. Jest to popularne miejsce ze względu na spokój i duchową atmosferę.
Záhorská cyklomagistrála – przyroda obszaru, na którym znajduje się Šaštín (region Záhorie) ma stosunkowo płaski charakter i idealne warunki do jazdy na rowerze. W regionie zbudowano i oznakowano dobrą sieć tras rowerowych. Trasy biegną wzdłuż istniejących dróg państwowych niższych klas i dróg specjalnego przeznaczenia, w większości o utwardzonej nawierzchni. Ze względu na położenie regionu, trasy rowerowe są połączone z trasami rowerowymi sąsiednich krajów. Podstawę sieci tras rowerowych stanowią cztery trasy rowerowe. Aktualne mapy rowerowe można znaleźć np. na stronie www.mapy.cz.
Skalica – malownicze miasto znane z unikalnego rynku w kształcie trójkąta. Ponadto w mieście zachowało się i zostało odrestaurowanych wiele interesujących zabytków architektury. Znaleźć tu można wszystkie znane style budownictwa, w tym najstarszy, jakim jest styl romański (słynna Rotunda św. Jerzego). Skalica charakteryzuje się także Skalickim trdelnikiem (Skalický trdelník). Jest to słodki wypiek, który jako pierwszy otrzymał chronione oznaczenie geograficzne. Prawdziwy trdelník ma orzechowy smak, a jego receptura pochodzi z XIX wieku. W mieście znajduje się kilka sklepów, w których można go kupić.
Zakwaterowanie
Kwatery prywatne w okolicy Šaštín
Dostępność
Samochodem
Dojazd samochodem jest najszybszy. Miejscowość Šaštín znajduje się w pobliżu autostrady D2 (zjazd Kúty). W pobliżu bazyliki znajduje się kilka parkingów dla samochodów osobowych i autobusów. Parkingi są w większości bezpłatne.
Transportem publicznym
Z głównego dworca kolejowego w Bratysławie można dojechać do Šaštína pociągiem z przesiadką w miejscowości Kúty (podróż trwa średnio 80 minut) lub z przesiadką w Trnawie (podróż trwa średnio 120 minut).
Pieszo
Piesze pielgrzymki odbywają się zwykle przed świętem Matki Boskiej Siedmiobolesnej (na Słowacji zawsze 15 września) z sąsiednich i odległych miast i wsi: Trnawa, Trstín, Topoľčany, Borský Mikuláš, Bratysława itp. Do Šaštína prowadzi również Słowacka Droga Maryjna z Gaboltova do Šaštína. Ta trasa pielgrzymkowa jest częściowo rowerowa (ze względu na niewystarczającą infrastrukturę), a częściowo piesza (etapy trasy: https://slovenska-marianska-cesta.webnode.sk/etapy-pute/severna-cesta/).
Na rowerze
Šaštín jest bardzo łatwo dostępny na rowerze. Region Záhorie, w którym znajduje się Šaštín, zbudował wysokiej jakości sieć tras rowerowych, które są połączone z trasami rowerowymi okolicznych krajów. Trasy biegną wzdłuż istniejących dróg państwowych niższych klas i dróg specjalnego przeznaczenia, w większości o utwardzonej nawierzchni. Najbardziej aktualne mapy rowerowe można znaleźć np. na stronie www.mapy.cz.